کد خبر : 24844
تاریخ : 1399/4/22
گروه خبری : هنری

«والس سبز سرد» منتشر شد؛

ایده‌های موسیقایی‌ام را از ادبیات می‌گیرم

تصمیم‌های مهم پساکرونا

 
 

یکی از آهنگ‌سازان و نوازندگان موسیقی کشورمان در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های موسیقایی، از انتشار یک تک‌آهنگ به‌نام «والس سبز سرد» خبر داد.

امیرحسین علیرضایی؛ آهنگساز و نوازنده پیانو که چندی پیش نماهنگ «بازگشت به رودخانه» را در فضای مجازی منتشر کرد، با اشاره به تازه‌ترین فعالیت‌های خود در عرصه موسیقی توضیح داد: بعد از انتشار تک‌آهنگ بی‌کلام «بازگشت به رودخانه» که اردیبهشت‌ماه امسال، منتشر و با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد، تلاش کردم در مسیری که برای معرفی آثارم انتخاب کرده‌ام، قطعه دیگری را تولید کنم که در نهایت منجر به انتشار قطعه «والس سبز سرد» شد.

این آهنگ‌ساز در یادداشتی به بهانه انتشار این تک‌آهنگ نوشته است: والس سبز سرد، برای من فقط یک معنی ندارد. بگذارید در این قالب عنوان کنم که من ایده‌هایم را از ادبیات می‌گیرم. درست است که به شکل موسیقایی نیستند این ایده‌ها، اما چیزی شبیه به یک دنیای کوچ هستند با همه جزئیاتش. گاهی این ایده‌ها را که نمی‌توان بیانشان کرد. این ایده‌ها، بیشتر تصور و تصویر هستند که آن‌ها را روی کاغذ می‌نویسم با چند کلمه کلیدی و بعد یک جمله؛ حالا همه آن چیزی که برای ساخت یک موسیقی نیاز دارم، در اختیارم است. اگر بخواهم دقیق‌تر به شما بگویم، من تصمیم نمی‌گیرم که موسیقی بنویسم و به‌خاطرش پشت ساز بنشینم. وقتی به خودم می‌آیم، می‌بینم که قطعه‌ای را می‌شنوم که به من تعلق دارد.

یک نکته را هم درباره موسیقی‌هایی که منتشر می‌کنم، همواره برایم قابل‌توجه بوده و هست. اینکه در برخی اوقات طرح گرافیکی یا پوستر آثارم، جذاب‌تر از خود موسیقی است که من ایده آن را با عکاس‌ها مطرح می‌کنم و آن‌ها یا عکسی که از قبل گرفته‌اند را برایم می‌فرستند یا برای آن موسیقی، عکسی می‌گیرند. در مورد نام قطعات هم باید بگویم که هیچ‌چیزی در ذهن ندارم جز ایده اولیه‌ام. بعد از ساخت، موسیقی را گوش می‌دهم و اسمش را انتخاب می‌کنم. البته برای این کار، گاهی از دوستانم هم مشورت می‌گیرم.

من از یک جایی به‌طور عجیبی وارد جریان آهنگ‌سازی موسیقی فیلم شدم و خدا را شکر، الان در ماه یکی دو موسیقی فیلم کوتاه به من سفارش می‌دهند که بسازم. من همیشه دوست داشتم که آهنگ‌ساز موسیقی فیلم بشوم و گویا این آرزو دارد به نتیجه می‌رسد و کارهای خیلی خوبی از کارگردانان جوان را آهنگ‌سازی کرده‌ام و از آنان ممنونم که به من اعتماد کردند.

به هر حال موسیقی نئوکلاسیک در ایران به گوش‌های مردم شناسانده شده و آن‌ها رفته‌رفته به شنیدن این نوع موسیقی عادت کرده‌اند. کما اینکه می‌توانم ادعا کنم، اوضاع نسبت به سه‌سال پیش که نخستین کنسرت موسیقی خودم را برگزار کردم، خیلی بهتر شده. اما موسیقی بی‌کلام همچنان نیازمند حمایت بیشتری برای شنیده شدن و انتشار است. من اکنون در شرایطی قرار دارم که برنامه‌ام برای آینده فعلاً مشخص نیست. فقط این را می‌دانم که من موسیقی‌هایم را هرچند وقت یک‌بار به‌صورت تک‌آهنگ منتشر خواهم کرد. زیرا هزینه تولید موسیقی آنقدر زیاد شده که حتی نمی‌توانم به هزینه‌های آلبوم فکر بکنم. ولی قطعاً بعد از تمام شدن کرونا، کنسرت‌هایم را دوباره برگزار خواهم کرد.

  لینک
https://www.sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/24844