کد خبر : 51636
تاریخ : 1400/11/6
گروه خبری : استان‌ها

استاندار همدان:

اهلیت سرمایه‌گذاران سنجیده شود

لزوم وارد کار شدن بخش خصوصی برای تأمین برق پایدار شهرک‌های گلخانه‌ای

علیرضا قاسمی‌فرزاد روز گذشته در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان همدان که به‌منظور بررسی مشکلات چند مورد از واحدهای تولیدی و صنعتی استان برگزار شد، درخصوص واحد دشت کرفس اظهار کرد: اقدامات تملیکی در این راستا انجام و طرح تعیین تکلیف شود، چراکه در سال 1380 مبلغ بالایی بالغ‌بر دو میلیارد و 800 میلیون تومان تسهیلات از بانک‌های کشاورزی و ملی گرفته شده و طرح نیز پیشرفتی نداشته است.

وی با اشاره به وضعیت واحد ایزوگام هگمتانه غرب و درخواستش مبنی بر صدور پروانه بهره‌برداری نیز عنوان کرد: با توجه به اعلام اداره کل محیط‌زیست همدان مبنی بر آلاینده نبودن این واحد، یکی از مصوبات جلسه پیشروی صدور پروانه بهره‌برداری آن خواهد بود.

استاندار همدان درخصوص شرکت آویژه الوند و اجاره مال به غیر هم گفت: این شرکت از سال 95 تحت تملک بانک صادرات است؛ بدین‌ترتیب بایستی یا شرکت تخلیه و یا اجاره‌های آن به بانک صادرات داده شود و این موضوع را باید به‌لحاظ حقوقی پیگیری کرد.

قاسمی‌فرزاد در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه دشمنان انقلاب اسلامی از همان روزهای آغازین نظام تحریم‌های خود را علیه مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی انجام دادند، افزود: تحریم‌ها رفته‌رفته پیچیده و در هم تنیده شده و حال به دنبال تحریم آدم‌ها هستند و این‌ها نشان از عجز دشمنان در برابر انقلاب اسلامی است.

وی درخصوص واحدهای تولیدی خطاب به مسئولین ابراز کرد: باید حال که به‌سختی تسهیلاتی در اختیار سرمایه‌گذاران و واحدهای تولیدی قرار داده می‌شود، اهلیت افراد را درنظر بگیرید؛ در واگذاری واحدهای تولیدی به درخواست‌کنندگان باید به‌نوعی عمل کرد که منابع و امکانات اتلاف نشود.

استاندار همدان با توجه به وضعیت واحدهای تولیدی و صنعتی راکد و یا تملیکی توسط بانک‌های استان، خواستار سنجیده شدن اهلیت سرمایه‌گذاران در استان شد و افزود: سازمان صمت و شرکت‌ شهرک‌های صنعتی با رصد دقیق فعالیت‌ها به مجموعه‌های صنعتی و تولیدی درگیر چالش‌، مشاوره‌های جدی و تخصصی در حوزه مدیریت ارائه کنند.

وی با تأکید بر اینکه به دنبال سختگیری از سوی بانک‌ها نیستیم اما چرا باید فردی در سال 1380 وام گرفته و به دنبال فرار از پرداخت بدهی‌های خود باشد؟ اظهار کرد: اهلیت سرمایه‌گذاران سنجیده شود و واحدهای تولیدی بلاتکلیف مورد بررسی قرار گیرند.

استاندار همدان با تأکید بر اینکه تجربه و توان کار برای ورود به عرصه تولید از سوی تولیدکنندگان و سرمایه گذاران مهم بوده چراکه مدیریت یک شرکت و کارخانه یک علم است، ابراز کرد: باید اهلیت‌سنجی انجام شود.

قاسمی‌فرزاد با بیان اینکه باید زود وارد شویم نه زمانی که سرطان کل بدن شرکت و واحدهای تولیدی را فرا گرفته است، گفت: باید به محض بروز نخستین نشانه‌های اشکال در روند یک مجموعه تولیدی و صنعتی، وارد عمل شد؛ تعلل یا تعطیل شدن واحدهای تولیدی استان پذیرفته‌شده نیست.

استاندار همدان درخصوص وضعیت تأمین برق پایدار شهرک‌های گلخانه‌ای در استان همدان نیز اذعان کرد: با مدیریت خوب و هدایت واحدهای تولیدی، باید منابع و ثروت استان را به سمت بهره‌وری سوق داد و می‌بایست شاهد وارد کار شدن بخش خصوصی برای تأمین برق پایدار شهرک‌های گلخانه‌ای همدان باشیم.

   درصورت تملیک واحدهای تولیدی، شاهد تعطیلی آن‌ها نباشیم

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با اشاره به وضعیت شرکت کشت‌ و صنعت‌ دشت‌ کرفس‌، مطرح کرد: مشاور حقوقی در این طرح مشکلاتی را ایجاد کرده است، با توجه به بررسی‌های به‌عمل‌آمده و استعلاماتی که صورت گرفته، باید این طرح تعیین تکلیف شود.

ظاهر پورمجاهد با تصریح بر اینکه طرح مذکور باید تعیین تکلیف شود، گفت: هرچه این طرح بماند، به ضرر بانک‌ها خواهد بود؛ بدین‌ترتیب در این جلسه یکی از مصوبات، اجرای تملک این پروژه خواهد بود.

وی درخصوص وضعیت واحد ایزوگام هگمتانه غرب در شهرستان بهار نیز عنوان کرد: این واحد به سبب اینکه جزء رده سه نیست، امکان استقرار در شهرک بهاران را ندارد؛ اما با توجه به اینکه 40 نفر نیروی کار دارد و واحدی فعال است، موضوع در ستاد تسهیل مورد بررسی قرار گرفت.

پورمجاهد با بیان اینکه این واحد نیازمند صدور پروانه بهره‌برداری از سوی سازمان صمت است، گفت: اداره کل محیط‌زیست همدان نیز مطرح کرده که این واحد فاقد آلودگی است؛ بدین‌سان می‌تواند پروانه بهره‌برداری مربوطه از سوی صمت همدان اعطا شود.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه براساس سیاست‌های دولت سعی داریم تا درصورت تملیک واحدهای تولیدی شاهد تعطیلی آن‌ها نباشیم، اظهار کرد: 9 طرح به‌صورت تملیکی در اختیار بانک صادرات همدان است که در این جلسه به بررسی آن‌ها نیز می‌پردازیم.

وی با اشاره به این واحدها و پیگیری‌های صورت‌گرفته در این زمینه، گفت: منابع و مصارف بانک‌ها مهم است، چراکه این واحدها را تملیک کرده اما گاه می‌بینیم که اجاره آن‌ها به نفع فرد دیگری است؛ بدین‌ترتیب باید پیگیری‌ها صورت گیرد تا مبلغ مطالبات بانک‌ها کاهشی شود.

   شرکت کشت و صنعت دشت کرفس ظرفیت خوبی به‌لحاظ اقتصادی دارد

دادستان همدان درخصوص وضعیت واحد دشت کرفس در شهرستان درگزین عنوان کرد: یک ماه پیش از این واحد بازدید و جلساتی برای آن برگزار شد؛ اما در این کارخانه اهمالی صورت گرفته که در سال‌های 84 تا 88 نیز روال آن به همین طریق بوده است.

حسن خانجانی با اشاره به اینکه هنوز تولیدات این کارخانه در همان‌جا مانده و درحال نابودی است، اظهار کرد: اگر اموال این شرکت در آن سال‌ها به فروش می‌رسید، می‌توانست بخشی از دیون به بانک‌ها را پرداخت کند، اما اقدامی نشده است.

وی با بیان اینکه شرکت با مساحت و مستحدثات عظیمی که دارد ظرفیت خوبی به‌لحاظ مکانی و اقتصادی است، عنوان کرد: شاید برخی دستگاه‌های آن فرسوده بوده و نیاز به به‌روزرسانی داشته باشند، اما می‌توان مسیر را برای احیای آن‌ها هموار کرد.

خانجانی ادامه داد: قرار بود برنامه احیای کشت‌ و صنعت‌ دشت‌ کرفس‌ ظرف مدت 10 روز به فرماندار شهرستان درگزین ارائه شود، اما مدیریت این پروژه به دنبال اعلام ورشکستگی است؛ چراکه با این روند به‌جای بازپرداخت 12 میلیارد تومانی، دو میلیارد تومان باید پرداخت کند.

دادستان همدان تصریح کرد: برای این پروژه سال 94 یک‌بار ورشکستگی اعلام شده، اما در سال 98 دیوان عالی کشور آن حکم را نقض کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بحث رسیدگی به این پرژه مانع از تعیین تکلیف آن نیست و حتی درصورت تملک آن توسط بانک کشاورزی، باید رسیدگی‌ها در این عرصه ادامه داشته باشد.

خانجانی تأکید کرد: مسئولین مربوطه در این شرکت به دنبال راه‌اندازی کار نیستند، عملیات تملیک انجام شود.

** ضرورت سامان‌دهی چشمه قصابان

در ادامه حمید بهزادی‌شریف، معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز درخصوص واحد ایزوگام هگمتانه غرب و استقرار آن در شهرک صنعتی بهاران و درخواست مربوط به صدور پروانه بهره‌برداری عنوان کرد: طی استعلام‌هایی که در این راستا داشته‌ایم، آلاینده نبودن این طرح عنوان شده است؛ اما به سبب اینکه ممکن بوده به‌مرور زمان به سبب وجود قیر و مواد آتش‌زا مسائلی را ایجاد کند، بازهم استعلام‌هایی را از اداره کل محیط‌زیست همدان گرفته‌ایم.

در این خصوص مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان همدان عنوان کرد: به‌منظور صدور پروانه بهره‌برداری برای شرکت ایزوگام هگمتانه غرب و با توجه به استقرار آن در روستای چشمه قصابان و شهرک صنعتی بهاران، چندمرتبه موضوع در کمیسیون ماده 11 مورد بررسی قرار گرفته است.

محسن جعفری‌نژاد با بیان اینکه واحد مذکور جزء رده چهار فعالیتی قرار دارد درحالی که واحدهای رده سه می‌توانند در این شهرک صنعتی فعالیت داشته باشند، گفت: این واحد مشکل آلایندگی ندارد و موافق این طرح هستیم، اما مجوز مربوطه باید از سوی سازمان صمت داده شود.

وی خاطرنشان کرد: درمجموع طرح سامان‌دهی چشمه قصابان از سوی شهرداری بهار باید در دستور کار قرار گیرد و در اولویت باشد.

   آماده واگذاری واحدهای تحت تملک بانک هستیم

در ادامه مدیر بانک صادرات استان همدان با اشاره به طرح‌هایی که در اختیار این بانک است، عنوان کرد: شرکت کامکاران به مستأجر آن و شرکت شیرواژه به خود مالک مربوطه واگذار شده است.

صفی‌خانی با بیان اینکه درخواست مربوط به شرکت الکتروتابش به‌منظور احاله به تهران ارسال شده است و واحد الوندگستر رزن نیز هم‌اکنون غیر فعال است، اظهار کرد: این شرکت در شعبه حدود 6 میلیارد تومان بدهکار است؛ در این زمینه نیز آگهی مزایده گذاشته‌ایم و آماده واگذاری آن هستیم.

وی ادامه داد: شرکت سهندگام در قهاوند نیز غیر فعال است، آگهی مزایده آن گذاشته، خریداری ندارد و آماده واگذاری آن نیز هستیم.

صفی‌خانی درخصوص شرکت آویژه الوند نیز گفت: این شرکت سال 95 به بانک صادرات واگذار شده، اما نه‌تنها تخلیه آن صورت نگرفته، بلکه دو سال است که آن را به‌صورت 10 ساله به فردی دیگر اجاره داده و با وجود اینکه ما به‌عنوان بانک محکوم به بنگاه‌داری می‌شویم، اما همین اجاره هم به ما داده نمی‌شود که در این زمینه نیز به‌لحاظ حقوقی موضوع را پیگیری می‌کنیم.

مدیر بانک صادرات استان همدان با بیان اینکه واحد تولیدی مبل در حاجی‌بابا نیز دو ماه پیش به خود مالک واگذار شد، ابراز کرد: یک ماه پیش نیز برای واحد ریخته‌گری شمش شوشاب به دادگستری ملایر نامه زده و پیگیر آن هستیم.

صفی‌خانی در ادامه صحبت‌های خود خواستار راه‌اندازی سامانه‌ای جامع از فهرست واحدهای تولیدی و صنعتی در تملک بانک‌ها شد و گفت: با این روند می‌توان سرمایه‌گذاران را نسبت به این واحدها آگاه کرد و تولید را در کشور رونق بخشید.

در ادامه محمدرضا بادامی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی همدان خواستار اهلیت‌سنجی سرمایه‌گذاران در زمان صدور مجوزها شد و افزود: اتاق بازرگانی نیز می‌تواند در این زمینه وارد کار شود.

در پایان جلسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان نیز به وضعیت مکان‌یابی شهرک‌های گلخانه‌ای همدان اشاره کرد و گفت: سعی شده تا مکان این شهرک‌ها مناسب باشند، اما هم‌اکنون برای تأمین برق پایدار آن‌ها نیازمند کمک هستیم.

منصور رضوانی‌جلال خاطرنشان کرد: دید ما نسبت به این شهرک‌ها حمایتی است؛ به‌نوعی که شرکت شهرک‌های گلخانه‌ای در گنبد بالغ‌بر 10 میلیارد تومان هزینه کرده است.

  لینک
https://www.sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/51636