کد خبر : 73311
تاریخ : 1402/6/13
گروه خبری : صنعت،تجارت و معدن

جذب 940 میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های آبی کردستان

آرش آریانژاد اظهار کرد: از ابتدای استقرار دولت سیزدهم رصد و پایش طرح‌های این شرکت از سوی وزارت نیرو شتاب گرفت و با همت و تلاش دسته‌جمعی مجموعه این شرکت بالغ بر 940 میلیارد تومان در سال مالی 1401 جذب و طرح‌ها و پروژه‌های متعددی در استان فعال و به شکوفایی و بهره‌وری رسیدند.

وی افزود: از میان عمده طرح‌های این شرکت 10 طرح به‌عنوان طرح‌های اولویت‌دار انتخاب و پس از تزریق اعتبارات به‌موقع و مناسب، سیر پیشرفت صعودی خود را آغاز و خوشبختانه با عنایت به نگاه ویژه وزارت نیرو و مجموعه دولت به استان کردستان، در حال حاضر در همه‌ شهرستان‌ها کارگاه‌های فعالی داریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان به عمده دغدغه‌های وزارت نیرو در خصوص این استان اشاره کرد و گفت: تأمین آب سالم و پایدار در تمام حوزه‌های شرب، صنعت، کشاورزی و خدمات از رسالت‌ها و دغدغه‌های این شرکت و وزارت نیرو است که این مهم با توجه به حساسیت لازم بصورت جهادی در حال پیگیری و انجام است.

آریانژاد به برخی پروژه‌های استان اشاره و خاطرنشان کرد: طی دو سال گذشته خط انتقال 22 کیلومتری آبرسانی از سد عباس‌آباد به تصفیه‌خانه و ایستگاه پمپاژ شهرستان بانه خاتمه یافته و در حال حاضر 550 لیتر در ثانیه آب پاک به تصفیه‌خانه این شهرستان، وارد می‌شود.

وی ادامه داد: در حوزه طرح‌های منابع آب در شهرستان کامیاران سد امیرآباد و رمشت داریم که حدود 1100 هکتار از اراضی پایاب این سدها آماده بهره‌برداری است که اگر در 6 ماهه دوم سال بتوانیم سد امیرآباد را نیز آبگیری کنیم که این مهم به توسعه و رونق کشاورزی و گردشگری آن منطقه کمک شایانی خواهد نمود.

وی بهره‌برداری از اراضی پایاب سد گاران مریوان را عزمی دیگر برای خدمت دانست و گفت: یکی دیگر از پروژه‌های مرزی که سال‌ها جزو مطالبات به‌حق مردم شریف مریوان بوده، بهره‌برداری از اراضی پایاب سد گاران این شهرستان است و این شرکت در آن شهرستان دو اقدام شاخص و جهادی انجام دادیم که اولی در راستای مصوبات کارگروه ستاد احیاء دریاچه زریوار توانستیم برای نخستین‌بار حدود 300 لیتر آب پاک به‌صورت مستقیم از سد گاران به دریاچه زریبار انتقال یابد و این گامی مثبت و عملیاتی در زمینه احیای این دریاچه بود.

وی افزود: مجموعه این شرکت امروز آمادگی کامل داریم که هر گاه سازمان حفاظت محیط زیست درخواست نماید این ظرفیت انتقال را تا 1.2 مترمکعب بر ثانیه ارتقا دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان اضافه کرد: دومین اقدام این شرکت در مریوان این است که در پایان نیمه نخست سال جاری میزان دو هزار و 700 هکتار از اراضی نواحی عمرانی یک و دو و جنوب دریاچه زریبار با همکاری خوب سازمان جهاد کشاورزی آماده بهره‌برداری شده و تا پایان سال 1402 آن شاءالله چهار هزار و 600 هکتار از اراضی پایاب سد گاران به بهره‌برداری کامل خواهد رسید.

آریانژاد آبگیری سد چراغ ویس پس از 20 سال را حائز اهمیت دانست و افزود: این سد بدلیل مشکلات اعتباری و فنی طی 20 سال گذشته پیشرفت قابل توجهی نداشت اما در سه سال اخیر بطور کامل آبگیری و تصفیه‌خانه آب شرب این شهرستان نیز وارد مدار بهره‌برداری شد.

وی به برخی مشکلات تأمین آب در شهرستان دیواندره نیز اشاره کرد و اظهار کرد: برای تأمین آب شرب شهرستان دیواندره، متأسفانه با توجه کمبود اعتبارات این سد بهره‌برداری کامل نرسیده بود که اکنون با عنایت به نگاه ویژه وزارت نیرو و تزریق به‌موقع اعتبارات طی دو سال گذشته، این سد نیز پس از 22 سال تا ظرفیت 100 میلیون‌مترمکعب آبگیری و در حال حاضر 50 میلیون متر مکعب آب ذخیره در مخزن این سد وجود دارد.

وی گفت: یک هزار و 800 هکتار اراضی پایین‌دست سد سورال دهگلان و 1200 هکتار نیز اراضی پائین دست سد سنگ سیاه قروه نیز آماده بهره‌برداری است که به‌زودی شاهد افتتاح این مهم خواهیم بود.

 

 

  لینک
https://www.sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/73311