کد خبر : 79413
تاریخ : 1402/11/24
گروه خبری : صنعت،تجارت و معدن

کردستان دومین استان اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی

علیرضا شهیدی در جریان سفر یک‌روزه به استان کردستان اظهار کرد: 25 سلول 50 هزار معادل 75 پروژه در سه لایه زمین‌شناسی ژئوشیمیایی، زمین‌شناسی اقتصادی و ژئوفیزیک هوایی در این استان مورد مطالعه قرار داده شد.

وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در راستای اجرای این طرح و ظرف سه سال 250 هزار کیلومتر از مساحت کشور که دارای ظرفیت مواد معدنی است را زیرپوشش قرار می‌دهد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور بیان کرد: 21 هزار کیلومتر خطی برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی برای اکتشاف ذخایر پنهان معدنی در این استان انجام شده که بیشتر این عملیات مربوط به منطقه دیواندره بوده است.

شهیدی یادآور شد: 53 درصد مساحت کردستان که ظرفیت مواد معدنی را دارد شامل این طرح شده است و امید می‌رود تا نیمه نخست سال 1403 از اکتشافات انجام شده در طرح تحول رونمایی شود.

وی ادامه داد: مواد فلزی و غیرفلزی خوبی در استان کشف شده که کارهای مطالعات تکمیلی آن‌ها در حال انجام است و سال آینده به تفصیل آن را ارائه می‌کنیم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: بعد از کردستان طرح تحول در استان‌های آذربایجان غربی، قم، اصفهان و مرکزی آغاز شد و امسال هم در یزد آن را انجام می‌دهیم.

شهیدی اظهار کرد: سازمان زمین‌شناسی مطابق توافقنامه سه جانبه با ایمیدرو و وزات صمت وظیفه شناسایی و پی‌جویی و اکتشاف را دارد به عبارتی ما فقط اندیس‌ها را مشخص می‌کنیم و سپس نتایج را در اختیار معاونت معادن وزات صمت قرارمی‌دهیم.

وی افزود: به‌دنبال آن ایمیدرو یا شرکت‌های خصوصی اکتشافات عمومی یا تفصیلی را انجام می‌دهند و آنگاه پروانه بهره‌برداری دریافت کرده و در آن زمان مشخص می‌شود چه مقداری ذخیره ماده معدنی وجود دارد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در بخش پایانی سخنان خود بیان کرد: 75 پروژه زمین‌شناسی و اکتشافی در قالب طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی از خرداد سال 1401 تاکنون در استان کردستان به اجرا درآمده است.

  لینک
https://www.sepehrnewspaper.com/Press/ShowNews/79413