1400/9/3 09:37:53
*
0
48826

حدود 3 هزار تن توت‌فرنگی پاییزه در کردستان برداشت شد


سپهرغرب، گروه خبر: مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: بر اساس برآورد انجام شده میزان تولید توت‌فرنگی پاییزه در این استان حدود سه هزار تن است.

زاهد حاجی‌میرزایی با اشاره به اینکه تولید توت‌فرنگی در پاییز به مدیریت مزرعه بستگی دارد، اظهار کرد: علاوه بر مدیریت مزرعه استفاده از ارقام مناسب هم در تولید این محصول در پاییز تأثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه برخی از ارقام توت‌فرنگی همچون سلوا استعداد گل‌دهی در پاییز را هم دارند، افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده از دو هزار و 500 تا سه هزار تن توت‌فرنگی در پاییز امسال در مزارع استان تولید شده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه علاوه بر تولید در فضای باز، در گلخانه‌های استان هم تولید توت‌فرنگی داریم، یادآور شد: سالانه سه تا پنج هکتار از این محصول در گلخانه‌های استان تولید می‌شود.

حاجی میرزایی تولید توت فرنگی در هر هکتار گلخانه را 100 تن خواند و اظهار کرد: در مجموع سالانه 65 هزار تن توت‌فرنگی از سه هزار و 500 هکتار اراضی زیر کشت این محصول در استان تولید می‌شود.

وی یادآور شد: برنامه ابلاغی استان در سال 1400 احداث هشت هکتار گلخانه است که تا اکنون دو هکتار آن احداث شده و ظرفیت کار بیشتر از برنامه هم در استان داریم.

کردستان یک میلیون و 220 هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل 896 هزار و 235 هکتار اراضی دیم معادل 88 درصد و 121 هزار اراضی آبی معادل 12 درصد دارد.

کردستان سه میلیون و 199 هزار واحد دامی، 13 میلیون قطعه انواع طیور و 257 هزار کندوی زنبور عسل دارد و جمعیت بهره بردار کشاورزی آن 115 هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود سه میلیون تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که بیش از 400 هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی مربوط به بخش زراعت است.

عمده محصول زراعی این استان گندم است و عمده محصول تولیدی باغی نیز توت‌فرنگی با حدود 60 هزار تن است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"