1400/9/3 12:10:55
*
0
48917

تحویل 5 میلیون دز واکسن کرونا رازی کووپارس به وزارت بهداشت ‌


تاکنون حدود 10 میلیون دز واکسن کووپارس تولید شده که پنج میلیون دز آن مراحل کنترل کیفی را نیز طی کرده و امروز با حضور وزرای بهداشت و جهاد کشاورزی برای مصرف عمومی، تحویل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد.

رازی کووپارس، نخستین واکسن تزریقی– استنشاقی دنیا دارای دو دوز تزریقی و یک دوز استنشاقی است که بر پایه پروتئین نوترکیب که نوین ترین تکنولوژی ساخت واکسن به شمار می‌‌‌آید، در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ساخته شده است.

محققان موسسه رازی همزمان با آغاز همه گیری کرونا؛ تحقیقات برای ساخت واکسن مناسب کووید 19 با کم ترین عارضه را شروع کردند و مردادماه 1399 نیز تمام مدارک و مستندات لازم برای دریافت مجوز آغاز مطالعات بالینی این واکسن به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحویل شد و سرانجام 10 اسفندماه سال گذشته فاز یک کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس آغاز شد.

واکسن کووپارس پس از سپری کردن موفقیت‌آمیز فازهای یک و دو، اکنون نیمی از فاز سوم مطالعه بالینی خود را پشت سر گذاشته است و با صدور مجوز مصرف اضطراری داوطلبانه، این واکسن به سبد واکسیناسیون کووید 19 کشور افزوده شد.

بیش از چهار میلیون دز دیگر از این واکسن نیز مراحل فرمولاسیون را پشت سر گذاشته و طی دو هفته آینده عملیات فیلینگ و بسته‎‌بندی آن به اتمام می‌رسد و تحت کنترل کیفیت قرار می‌گیرد.

واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی- استنشاقی جهان برای بیماری کووید 19 است که ابتدای آبان ماه مجوز مصرف اضطراری آن از سوی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت صادر شد.

‌امروز پنج میلیون دز واکسن رازی کوو پارس که مراحل کنترل کیفی آن نیز طی شده است ‌با حضور وزرای بهداشت و جهاد کشاورزی برای مصرف عمومی، تحویل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد.

*عدم همکاری برخی دستگاه‌ها برای تولید واکسن ایرانی کرونا

‌علیرضا عباسی اظهار کرد: در زمان جنگ داخلی تحریم داخلی بیش از تحریم خارجی اذیت کننده است. در جنگ و تحریم‌های بیرونی نیاز است از همه ظرفیت‌های داخلی استفاده شود.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی اوقات متاسفانه دستگاه‌های مختلف به هم نگاه هم‌افزا ندارند، بیان کرد: نگاه دستگاه‌های داخلی به هم نگاه تداخلی است.

عباسی با بیان اینکه برخی دستگاه‌ها برای تولید زودتر این واکسن داخلی کمک نکردند، بیان کرد: اگر همراهی‌های دستگاه‌ها بود واکسن رازی زودتر به ثمر می‌رسید و از تلفات و مرگ بسیاری از افراد جلوگیری می‌شد.


منبع: خبرگزاری تسنیم

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"