شناسه خبر:73810
1402/6/30 12:22:48

سپهرغرب، گروه کافه کتاب: معاون هماهنگ‌کننده سازمان بسیج مستضعفین در مراسم رونمایی از کتاب عکس «قائمون» گفت: لازم است تولید کتاب‌های عکسی و مصور به تفکیک عملیات جنگ در دستور کار قرار گیرد.

سردار معروفی، سیدمحمد نادری، سردار شوقی، عبدالرحیم فریدون، کریم خوشمرام، محمدحسین حیدری و جمعی از مدیران و فرماندهان در مراسم رونمایی کتاب عکس «قائمون؛ سند مصور نقش استان سمنان در دفاع مقدس» که توسط انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح انجام شد، حضور داشتند و به ارائه نکاتی درباره این کتاب پرداختند.

معاون هماهنگ‌کننده سازمان بسیج مستضعفین در ابتدای این برنامه گفت: اتفاقات و حوادث بزرگ را اگر مراقبت نکنیم، یا فراموش می‌شوند و یا دچار تحریف. به نظر من کتاب عکس از این نظر از بخش مکتوبات مهم‌تر است که در مکتوبات امکان ایجاد شبهه است، اما در عکس مستند چنین امکانی وجود ندارد؛ ضمن آنکه می‌توان در بیان حماسه‌های دفاع مقدس به آن استناد کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه لازم است تولید کتاب‌های عکس به تفکیک عملیات جنگ در دستور کار قرار گیرد، افزود: عکس، مستندی گویا از حماسه‌های بزرگ است که آیندگان با دیدن آن‌ها می‌توانند به اتفاقات بزرگی که در جریان جنگ رخ داده است، پی ببرند؛ مثلاً در عملیات والفجر 10 عموم جامعه شاید باور نکنند که ما مجبور شدیم قبل از دشمن با طبیعت بجنگیم و حتی چند تن از عزیزان ما گرفتار برف و بوران شدید شدند و همین امر باعث شهادت برخی از این عزیزان شد.

در ادامه این برنامه رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح با اشاره به اینکه برای تهیه این کتاب بیش از 136 هزار فریم عکس از استان جمع‌آوری، بررسی و انتخاب شد، تصریح کرد: بعضی از این عکس‌ها یادگاری و شخصی و بعضی هم سازمانی بودند که از این میان 28 هزار فریم عکس از عکاسان دفاع مقدس بود که در انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس فرآوری شده بود و نتیجه آن بعد از 9 سال تلاش بی‌وقفه، کتاب قائمون شد که متشکل از 279 اثر برجسته از نقش استان سمنان در دفاع مقدس و تبیین‌کننده سلحشوری‌ها و رشادت‌های رزمندگان و شهدای این استان است.

سیدمحمد نادری در ادامه افزود: این کتاب عکس یک سند مصور تاریخی هستند که به‌عنوان یک اثر ملی در موزه اسناد ملی نگهداری خواهد شد و برای آیندگان یادآور ایثار دلاورمردانی است که برای حفظ کیان این نظام مقدس و میهن عزیز سختی‌های بسیاری را به جان خریدند.

در ادامه این برنامه مدیر انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس ضمن تشکر از اعتماد عکاسانی که عکس‌های خود را در اختیار انجمن گذاشتند، گفت: کار این کتاب از سال 93 به کمک آقایان میرهاشمی، سلیمانی و بهرامی شروع شد و پس از 9 سال به بار نشست که صدالبته دوستان ما در کنگره شهدای استان سمنان هم در این مسیر خصوصاً در گویاسازی این عکس‌ها کمک شایانی کردند.

محمدحسین حیدری به برخی مشکلات موجود در این مسیر برای استان‌ها نیز اشاره کرد و افزود: مشکلی که درحال حاضر با آن روبه‌رو هستیم این است که سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با این حوزه در استان‌ها ارتباط خوبی با رزمنده‌های عکاس ندارند که این مورد باعث مضرات بسیاری ازجمله تلف شدن گنجینه‌های نابی که ما در دست نداریم، خواهد شد و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در استان برنامه رونمایی مجدداً با حضور چنین عکاسانی صورت گیرد و یا نمایشگاه‌هایی از عکس‌های این عکاسان در سطح استان برپا شد.

حیدری با اشاره به هزینه و زحمات زیادی که برای چاپ هر کتاب کشیده می‌شود، گفت: امیدوارم با فرهنگ‌سازی و تلاش همه، ارزش واقعی این کتب برای مردم مشخص شود تا روزی شاهد باشیم تمام این کتاب‌ها به فروش رفته؛ به‌جای اینکه در قالب هدیه اهدا شده و در کمد برخی افراد بی‌اطلاع از ارزش آن، خاک بخورند.

در ادامه رئیس ستاد کنگره شهدای استان سمنان به کمک‌های کنگره برای تولید و گویاسازی کتاب اشاره کرد و گفت: یک‌سری عکس‌ها در دسترس بود و کیفیت لازم را نیز داشت، اما برای مابقی لازم به کار بیشتر بود که ما از ابتدای شروع این پروژه با وجود مشکلات زیاد، تمام تلاش خود را برای جمع‌آوری عکس‌ها و کمک به چاپ یک کتاب فاخر و ماندگار به‌کار گرفتیم که همین نشان از انگیزه ستاد کنگره استان سمنان برای چاپ این کتاب بود که اکنون با آماده شدن آن نه‌تنها خستگی‌ای بر دوش ما نماند، بلکه انگیزه‌مان برای کمک به پیش رفتن، بیشتر شد.

عبدالرحیم فریدون در ادامه افزود: ما در کنگره توان خود را بر تولیدات گذاشته‌ایم، چون هرچه بگذرد تعداد بیشتری از خانواده شهدا، رزمندگان و همراهانشان از بین ما می‌روند و این یعنی منبع مهمی از اطلاعاتی که باید برای آیندگان بماند را دیگر نداریم و تمام تلاش ما در کنگره دادن اطلاعات درست به آیندگان بوده که برای ما بسیار ارزشمند است.

شناسه خبر 73810