شناسه خبر:81509
1403/1/30 16:58:09

تولید‌کنندگان می‌گویند درحالی‌که تولید تخم مرغ بیش از نیاز کشور شده اما چون برنامه خرید تخم مرغ مازاد از مرغدار اجرا نمی‌شود آنها با فروش به نصف قیمت ضرر می‌کنند.

یک تولید‌کننده تخم مرغ می‌گوید که تولید یک کیلو تخم مرغ 60 هزار تومان تمام می‌شود اما مجبوریم به 32 هزار تومان نرخ مصوب یعنی نصف قیمت بفروشیم، همه ما ضرر می‌کنیم.رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران می‌گوید که طی نامه‌ای از وزارت جهاد کشاورزی در خواست کردیم که تخم مرغ مازاد را خریداری کند اما هنوز اقدامی نکرده است. به گفته این مسئول تولید تخم مرغ طی دو سال گذشته 400 هزار تن افزایش داشته است، به علاوه تقاضا در نیمه اول سال هم با گرم شدن هوا کاهش‌ می‌یابد.این میزان معادل حدود یک سوم تولید تخم مرغ کشور است.

پیش از این مدیر عامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفته بود که در سال 1402، 135 هزار تن تخم مرغ به ارزش 170 میلیون دلار به به 6 کشور عراق، قطر، امارات، ترکمنستان، افغانستان و عمان صادر شد.

بر اساس اعلام سازمان خواروبار جهانی ملل متحد با افزایش اخیر تخم مرغ در کشور جایگاه تولید تخم مرغ کشور در جهان به هفتم رسیده است.با اینکه تولید کنندگان از فروش تخم مرغ به نصف قیمت تمام شده تولید می‌گویند اما هنوز مصرف کنندگان یک شانه تخم مرغ 30 تایی را 120 هزارتومان می‌خرند که نشان می‌دهد سهم دلالی، واسطه گری و فروشنده‌ها از این سود بیشتر است.کارشناسان معتقدند براساس بررسی‌ها اگر درآمد تولید کنندگان راضی کننده نباشد، آنها تولید را متوقف، یا حجم تولید را کاهش می‌دهند و یا اینکه به کار دیگری می‌پردازند.

شناسه خبر 81509