شناسه خبر:81510
1403/1/30 16:59:38

مدیرکل دفتر پیش‌آگاهی و کنترل عوامل خسارت‌زا در سازمان حفظ نباتات کشور از کشاورزان خواست، تناوب در مصرف علف‌کش‌ها را رعایت و هر سال با نظر کارشناسان از علف‌کش‌های با نقطه اثر متفاوت استفاده کنند تا از بروز مقاومت جلوگیری شود.

اکبر آهنگران مدیرکل دفتر پیش‌آگاهی و کنترل عوامل خسارت‌زا در سازمان حفظ نباتات کشور به خبرنگار ما گفت: در سال زراعی جاری حدود دو میلیون و 200 هزار هکتار با علف‌های هرز مبارزه شده که از این میزان یک میلیون و 300 هزار هکتار در مزارع گندم آبی و مابقی مربوط به مزارع گندم دیم است.

وی با بیان این که در سال زراعی جاری سطح مبارزه با علف‌های هرز در اراضی گندم تاکنون 340 هزار هکتار بیشتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته صورت گرفته است، اظهارداشت: سال زراعی گذشته یک میلیون و 860 هزار هکتار با علف‌های هرز در اراضی گندم توسط کشاورزان مبارزه شد.

وی گفت: مبارزه با علف‌های هرز در مزارع گندم در نیمه شمالی کشور مانند آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و همچنین استان‌های خراسان رضوی و فارس و در استان‌های سردسیر تا 20 روز دیگر ادامه دارد.

آهنگران بر مبارزه به موقع با علف‌های هرز تاکید کرد و از کشاورزان خواست براساس وضعیت فلور غالب علف هرز مزارع، و با مشورت کارشناسان حفظ نباتات از علف کش‌های توصیه شده، استفاده کنند.

وی به بروز مقاومت در علف‌های هرز اشاره و اظهارکرد: استفاده متوالی کشاورزان از یک نوع علف کش در چند سال، موجب بروز مقاومت در علف‌های هرز می‌شود و ممکن است به دلیل ایجاد مقاومت، اثری از کنترل علف‌های هرز مزارع در آینده نباشد.

مدیرکل دفتر پیش آگاهی و کنترل عوامل خسارت زا در سازمان حفظ نباتات کشور از کشاورزان خواست تناوب در مصرف علف‌کش‌ها را رعایت و هر سال با نظر کارشناسان از علف‌کش‌های با نقطه اثر متفاوت استفاده کنند تا از بروز مقاومت جلوگیری شود.

شناسه خبر 81510