شناسه خبر:51475
1400/11/2 13:48:33

مذاکرات وین پس از هفت هفته به مرحله مهم و در عین حال سخت خود نزدیک شده؛ با وجود برداشته شدن بخش زیادی از پرانتزها موارد باقی‌مانده موضوعاتی هستند که دیگر به تصمیم‌گیری سیاسی در سطح بالا نیاز دارند.

بعد از حدود دو ماه بخش قابل توجهی از مذاکرات احیای برجام و رفع تحریم‌ها در بخش‌های حقوقی، سیاسی و فنی پیش رفته و بسیاری از اختلاف‌نظرها در خصوص پرانتزهای موجود در متون مورد نظر برطرف شده است. طرف‌ها درباره اغلب موارد اختلافی، ایده‌ها و پیشنهاداتی را مطرح کرده‌اند اما هنوز تا تبدیل شدن این ایده‌ها به متن فاصله وجود دارد. در عین حال در موارد باقی‌مانده از اختلافات که به‌طور طبیعی از موضوعات مهم و سخت محسوب می‌شوند، طرف‌ها نیازمند تصمیم‌گیری سیاسی هستند.

با توجه به خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های حداکثری علیه ایران، بخش قابل توجه تسریع در روند مذاکرات و دستیابی به توافق و بازگشت همه طرف‌ها به برجام نیازمند آن است که کاخ سفید اقدامات لازم را در راستای رفع تحریم‌ها و ارائه تضمین‌ها انجام دهد. به‌محض اینکه آمریکا تصمیمات لازم را برای رفع مؤثر، قابل راستی‌آزمایی و پایدار تحریم‌ها اتخاذ کند، سرعت گفت‌وگوها افزایش یافته و توافق در مدت زمانی کوتاه ممکن خواهد شد.

مذاکرات در روزهای اخیر در سطوح سیاسی و کارشناسی در چارچوب رایزنی‌های دو‌جانبه و چندجانبه ادامه داشت و رایزنی‌ها در این هفته نیز ادامه خواهد یافت.

رئیس هیئت مذاکره‌کننده کشورمان روز جمعه در دیدارهای جداگانه با انریکه مورا معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و میخاییل اولیانوف رئیس هیئت مذاکره‌کننده روسیه دیدار کرد.

هم‌چنین کشورهای گروه 1+4 به اضافه ایران در نشستی مشترک به بررسی آخرین تحولات و نتایج به دست آمده در مذاکرات پرداختند.

علاوه بر این رؤسای روسی و آمریکایی مذاکره‌کننده در وین جداگانه با یکدیگر دیدار کردند.

میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‎‌های بین‌المللی واقع در وین پس از دیدار با راب مالی در توییتی نوشت: درباره مسائل عمده باقی مانده که باید برای اطمینان‌یابی از احیای برجام[توافق هسته‌ای] و لغو تحریم‌ها در روند مذاکرات برجام انجام شود، گفت‌وگو کردیم.


منبع: خبرگزاری ایسنا

شناسه خبر 51475