1400/6/28 11:24:16
*
0
46093

مواد اولیه کاتد باتری‌های لیتیمی تولید شد

سپهرغرب، گروه کار و دانش: محققان کشور موفق به بومی‌سازی دانش فنی و تولید مواد اولیه کاتد باتری‌های لیتیمی شدند.

عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و رئیس مرکز تحقیقات انرژی‌های تجدید پذیر گفت: به تازگی شرکت‌های خودروسازی در کل جهان، متقاضی اصلی باتری‌های لیتیم یون در راستای کاهش مصرف انرژی شده اند.

دکتر مهران جوانبخت افزود: علاوه بر این، انتظار می‌رود اجرای مقررات سختگیرانه در مورد انتشار گازهای گلخانه‌ای از خودروهای فسیلی، تقاضا برای خودروهای برقی را افزایش دهد، که به نوبه خود، نیاز به باتری‌های لیتیم یون را بیشتر می‌کند.

وی عنوان کرد: بازار باتری‌های لیتیم یون در سال 2019 برابر با 36.7 میلیارد دلار بوده است و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2027 به 130میلیارد دلار برسد.

جوانبخت خاطرنشان کرد: این باتری‌ها در حال حاضر بهترین ترکیب از نظر چگالی انرژی، چگالی توان، بازده، سیکل پذیری و قیمت هستند.

وی با بیان اینکه فناوری تولید مواد پیشرفته یکی از کلیدی‌ترین فناوری‌ باتری‌های لیتیمی است، افزود: با توجه به کاربرد گسترده‌ی باتری‌های لیتیومی در سیستم حمل و نقل الکتریکی، تولید و فرآوری مواد مورد نیاز از اهمیت بالایی برخودار است.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امروزه کشورهای محدودی در دنیا قادر به تولید سلول‌های لیتیمی هستند زیرا برای تولید این مواد چالش‌های مختلفی از جمله تامین منابع لیتیم وکبالت، تولید مواد کلیدی اولیه گرید باتری، دانش فنی تولید موادپیشرفته و قیمت تمام شده وجود دارد.

وی افزود: به همین دلیل درصدد برآمدیم با همکاری مرکز تحقیقات انرژی‌های تجدیدپذیر دانشگاه صنعتی امیرکبیر مواد اولیه باتری‌های لیتیمی را تولید کنیم. 

این تولیدات شامل، گرید باتری نمک‌های آلومینیوم سولفات، لیتیم سولفات، لیتیم کلرید، نیکل(II) کلرید، نیکل(II) سولفات، کبالت(II) سولفات، منگنز(II) سولفات و سدیم دی هیدروژن فسفات می‌شود.

جوانبخت افزود: این مواد بایستی عاری از حضور فلزات مضر بوده و درجه خلوص 99.95درصد داشته باشند تا به منظور رسوب دهی پیش ماده NCA (لیتیم نیکل کبالت آلومینیوم اکسید)، NCM (لیتیم نیکل کبالت منگنز اکسید)، LCO (لیتیم کبالت اکسید)، LMO (لیتیم منگنز اکسید) و LFP (لیتیم آهن فسفات) مورد استفاده قرار بگیرد.

به گفته وی، از جمله مواد کاتدی تولیدی این شرکت دانش‌بنیان نیز می‌توان به تولید نانومواد LMO و نانوکامپوزیت‌های پایه NCM و LFP اشاره کرد که نتایج آنها به صورت چند مقاله بین‌المللی و دو اختراع (US Patent) در سال 2020 ثبت شده است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"