شناسه خبر:76803
1402/9/15 12:18:49

کپسول زیستی که با انعقاد قراردادی میان سازمان فضایی ایران با پژوهشگاه هوافضا طراحی و ساخته شد، صبح امروز از پایگاه فضایی سمنان پرتاب شد.

جدیدترین کپسول زیستی ایران با پرتابگر بومی«سلمان» با موفقیت پرتاب شد.

حسین دلیریان، سخنگوی سازمان فضایی ایران در این باره گفت: با پرتاب موفق این کپسول 500 کیلویی توسعه فناوری‌های مختلف طرح اعزام به فضا شامل پرتاب، بازیابی، سامانه‌های کنترل سرعت و سپر ضربه‌گیر، آیرودینامیک کپسول و چتر، سامانه‌های مربوط شرایط زیستی و... آزمایش شد.

 

کپسول زیستی ایرانی به عنوان جدیدترین نسل از کپسول‌های زیستی ایران که صبح امروز پرتاب شد، طی انعقاد قراردادی در پژوهشگاه هوافضا طراحی و ساخته شد و صبح امروز چهارشنبه 15 آذر از پایگاه فضایی سمنان پرتاب شد.

 

این کپسول زیستی قادر به حمل انسان نیست، اما دارای قابلیت‌های بسیار پیشرفته‌تری است و طبق اعلام سازمان فضایی این کپسول ویژگی‌های پیشرفته‌تر و بهتری به نسبت کپسول‌های قبلی دارد که یکی از مهمترین این ویژگی‌ها، قابلیت هدایت و کنترل کپسول است.

 

پرتاب زیر مداری این کپسول زیستی با وزن 500 کیلوگرم با موفقیت انجام شد و به ارتفاع 130 کیلومتری زمین پرتاب شد. از زمان پرتاب این کپسول تا لحظه فرود 15 دقیقه زمان برده است.

 

در 8 سال گذشته کلا 6 پرتاب صورت گرفت، ولی در دوسال اول دولت رئیسی با پرتاب کپسول جدید، نهمین پرتاب انجام شده است.

 

در بخش اهداف کلان سیاست‌ها و برنامه‌های کلان بخش فضایی کشور (بازه زمانی 1401 تا 1410) موارد ذیل تاکید شده است:

 

* بومی سازی و تثبیت فناوری‌های فضایی مورد نیاز برای طراحی، ساحت، پرتاب و بهره برداری عملیاتی ماهواره سنجش از دور اپتیکی با وضوح تصویر بهتر از 5 متر چندطیفی و 2.5 متری تک طیفی در کلاس و استانداردهای جهانی.

 

* بومی سازی و تثبیت فناوری‌های فضایی مورد نیاز برای طراحی، ساخت، پرتاب و بهره برداری عملیاتی ماهواره سنجش از دور راداری با وضوح تصویر بهتر از 10 متر در کلاس و استانداردهای جهانی.

 

* حضور عملیاتی در مدار زمین آهنگ و بومی سازی فناوری‌های مورد نیاز برای طراحی، ساخت، پرتاب و بهره برداری ماهواره مخابراتی در این مدار با هدف پوشش نیازهای ارتباطی کشور.

 

* بومی سازی فناوری‌های کلیدی و صنعتی سازی منظومه‌های ماهواره ای مدار پایین و سامانه کمک ناوبری محلی فضا پایه.

 

* توسعه علوم، اکتشافات و زیست فضایی بر اساس طراحی، ساخت و پرتاب محموله‌های اکتشافی و حامل موجود زنده برای اشراف و تسلط بر قلمرو فضا و تکمیل زنجیره علوم، فناوری‌ها و خدمات فضایی.

 

* توسعه، تثبیت توانمندی، ارتقای قابلیت اطمینان و مزیت سازی در پرتاب محموله‌های مورد نیاز به مدارات مختلف عملیاتی.

 

* توسعه و تکمیل زیر ساخت‌های توسعه فناوری، تجمیع، آزمون، پرتاب و بهره برداری از ماهواره‌های تحقیقاتی و عملیاتی مورد نیاز به منظور کاهش ریسک‌های ماموریت‌ها و ارتقای نرخ موفقیت در انجام ماموریت‌ها از طریق سرمایه گذاری دولتی.

 

رئیس سازمان فضایی ایران در خصوص برنامه‌های سازمان فضایی ایران در حوزه اعزام انسان به فضا، توضیح داد: ما در این زمینه برنامه مفصلی با عنوان "زیست فضا" داریم. از این برنامه در گذشته با عنوان «اعزام انسان به فضا» یاد می‌شد و الان این برنامه را توسعه دادیم.

 

حسن سالاریه، با تأکید بر اینکه در این برنامه تنها تمرکز ما بر روی زیست انسان نیست، خاطر نشان کرد: در این زمینه تنها تکیه ما بر اعزام فضانورد نیست، بلکه در این طرح موضوع زیست‌فضا به طور مبسوط در یکی از پژوهشگاه‌ها در حال انجام است و این طرح جزو برنامه‌های جدی سازمان فضایی به شمار می‌رود.

 

وی اظهار کرد: در این طرح بسیاری از کاربری‌های دیگر از جمله ساخت آزمایشگاه‌های زیر مداری را در این زمینه داریم.


منبع: خبرگزاری ایسنا

شناسه خبر 76803