شناسه خبر:58441
1401/5/11 08:59:12

سپهرغرب، گروه کشاورزی: معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی گفت: حدود 65 درصد برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در تولید بذر گندم آبی و دیم تاکنون برای کشت پاییزه سال زراعی 1402-1401 به‌رغم خشک‌سالی و گرمای خارج از نرم اول فصل، محقق شده است.

صمد مبصر اظهار کرد: تا چهارم مرداد امسال 327 هزار و 625 تن بذر گندم از کشاورزان پیمانکار توسط شرکت‌های تولیدکننده بذر خریداری شده که تحقق 65 درصدی برنامه ابلاغی وزارتخانه را در تولید این نهاده نشان می‌دهد.

وی افزود: امسال تولید 500 هزار و 845 تن بذر گندم برای توزیع در سال زراعی آینده هدف‌گذاری شده که 325 هزار تن آن مربوط به بذر گندم آبی و 174 هزار و 958 تن بذر دیم است.

معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور تصریح کرد: تاکنون 239 هزار و 953 تن بذر گندم آبی در تمام طبقات معادل حدود 74 درصد و 87 هزار و 672 تن بذر گندم دیم معادل 50 درصد هدف برنامه توسط شرکت‌های متولی بذر از کشاورزان پیمانکار خریداری شده و خرید ارقام دیم در استان‌های غرب و شمال غرب کشور ادامه دارد.

مبصر یادآور شد: از سال گذشته نیز 30 هزار تن بذر گندم ضد عفونی شده در انبار شرکت‌ها موجود است که به طور عمده از ارقام آبی هستند و می‌تواند به برنامه تأمین بذر در سال زراعی آینده کمک کند.

وی گفت: نیاز کشور به بذر گندم برای یک سال زراعی در اراضی دیم و آبی نزدیک به یک میلیون و 100 هزار تن است و معمولاً برنامه وزارت جهاد کشاورزی این است که نزدیک به 65 درصد بذر آبی و 40 درصد بذر دیم مورد نیاز کشور را برای کشت با بذرهای گواهی شده تدارک ببیند و بقیه بذرهای مورد نیاز از طریق بذرهای خودمصرفی کشاورزان تأمین می‌شود.

معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور اظهار کرد: تمام بذرهای گواهی شده زیر نظارت فنی این مؤسسه تحقیقاتی تولید می‌شوند و برچسب گواهی دریافت می‌کنند.

مبصر خاطرنشان کرد: برای کشت پاییز سال گذشته 402 هزار تن بذر گواهی شده گندم خریداری شد که از این میزان نزدیک به 370 هزار تن بذر خالص می‌توانست در کیسه در اختیار کشاورزان قرار گیرد و این در حالی است که تنها حدود 250 هزار تن آن میان کشاورزان توزیع شد.

وی افزود: سال گذشته به دلایل مختلف از جمله بحث مربوط به قیمت‌گذاری غیراصولی بذر و کشش ضعیف گندم‌کاران برای خرید، نزدیک به 140 هزار تن از بذرهای تدارک دیده شده در شرکت‌های متولی خرید بذر، رسوب کرد که نزدیک به 30 هزار تن آن فرآوری و مابقی به صورت بذر خام و فله‌ای بود که متأسفانه امسال تحویل سیلوها شد.

معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور با اشاره به مشکلات نقدینگی شرکت‌های متولی خرید بذر خام از کشاورزان گفت: این شرکت‌ها برای پرداخت پول بذر خام به کشاورزان پیمانکار به نقدینگی زیادی نیاز دارند و این نقدینگی همواره در قالب تسهیلات از سوی بانک کشاورزی در اختیار شرکت‌های متولی خرید بذر قرار می‌گرفت.

مبصر اظهار کرد: امسال به‌رغم پیگیری‌های متعدد از سوی بخش‌های مختلف وزارت جهاد کشاورزی، این شرکت‌ها قادر به دریافت تسهیلات برای خرید بذر خام از پیمانکاران نشده‌اند و این در حالی است که خرید از مناطق سرد همچنان ادامه دارد.

شناسه خبر 58441