شناسه خبر:73214
1402/6/11 11:51:50

سپهرغرب-گروه خبر:مدیرعامل شرکت آبفا کردستان گفت: 510 کیلومتر عملیات اصلاح و توسعه شبکه‌های آب و فاضلاب در استان طی دولت سیزدهم انجام شده است.

محمد فرهاد با اشاره به دستاوردها و اقدامات انجام شده شرکت آبفا طی دو سال اخیر و همچنین در هفته دولت اظهار کرد: همزمان با هفته دولت چهار هزار میلیارد ریال پروژه در کردستان بهره‌برداری شد.
 

وی تصریح کرد: یکی از این پروژه‌ها، تصفیه ‌خانه آب دیواندره است که با هزینه دو هزار و 500 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 4.5 هکتار به ظرفیت 250 لیتر در ثانیه احداث و شهر دیواندره و 72 روستای مجتمع اوباتو را تحت پوشش قرار داد.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان افزود: پروژه خط انتقال 600 میلیمتری آب شرب از تصفیه خانه شماره دو به تصفیه خانه شماره یک و مخازن سقز به طول 5.7 کیلومتر، با هزینه 800 میلیارد ریال دیگر پروژه ای است که در این هفته افتتاح شد.

فرهاد تصریح کرد: در بخش روستایی نیز تصفیه‌خانه فاضلاب روستای قلیان از توابع شهرستان سنندج با هدف حفظ سلامت و بهداشت مردم و محیط زیست و تصفیه فاضلاب و جلوگیری از آلودگی روخانه قشلاق و تغذیه‌گرایی سد ژاوه با هزینه 400 میلیارد ریال برای روستای هفت هزارنفری قلیان اجرا شد.

وی افزود: آبرسانی به 15روستا با اعتبار 340 میلیارد ریال، اجرای 27 کیلومتر خط انتقال، 23 کیلومتر شبکه، 9 ایستگاه پمپاژ، 12 باب مخزن، 9 حلقه چاه و 12 دهنه چشمه با ظرفیت آبرسانی به میزان 35.5 لیتر بر ثانیه دیگر پروژه‌ای است که با هدف خدمت‌رسانی به مردم استان کردستان در این هفته به بهره‌برداری رسید و از طرف دولت سیزدهم تقدیم به مردم استان شد.

*خدمات‌رسانی شرکت آبفا کردستان در 1032 روستا

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه از مجموع 1677 روستای استان یک هزار و 32 روستا تا پیش از این زیر پوشش خدمات شرکت در حوزه تأمین آب شرب پایدار قرار داشت با بهره‌برداری از پروژه آبرسانی به این 15 روستا تعداد روستاهای زیرپوشش به 1047 روستا و دو درصد به جمعیت روستایی زیر پوشش آب شرب سالم و بهداشتی به‌صورت پایدار اضافه شد.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان در ادامه پیرامون عملکرد و دستاوردهای دو ساله اخیر شرکت آبفا استان گفت: مجموع اعتبارات شرکت در طول دولت سیزدهم یک هزار و 265 میلیارد تومان و مجموع پروژه‌های تعریف و آماده افتتاح شده یک هزار و 960 میلیارد تومان بود که بخشی از این عدد، شامل چهار پروژه به ارزش 400 میلیارد تومان پروژه افتتاح شده در هفته دولت امسال است.

فرهاد افزود: اجرای پروژه تصفیه‌خانه آب اضطراری شهر مریوان، تکمیل و بازسازی ایستگاه پمپاژ آب اضطراری پل شیخ سنندج، آبرسانی به 13 روستا، اجرای خط انتقال آب سد آزاد به تصفیه‌خانه شهر سنندج، احداث تصفیه‌خانه آب شهر دیواندره، اجرای خط انتقال آب از تصفیه‌خانه شماره دو به تصفیه‌خانه شماره یک و مخازن شهر سقز، نصب و راه‌اندازی سیستم کامل ازن زنی و مخزن تصفیه‌خانه آب بانه و انتقال آب چشمه کانی اصحاب به سد سبدلو از دیگر پروژه‌های شاخص اجرا شده در دولت سیزدهم در استان کردستان در حوزه آب و فاضلاب بوده است.

بهره‌مندی 80 درصد جمعیت روستایی کردستان از آب شرب سالم

وی در ادامه با اشاره به اینکه 99.9 درصد جمیعت شهری و 80 درصد جمعیت روستایی زیرپوشش آب شرب سالم و بهداشتی پایدار قرار دارند، گفت: در حوزه فاضلاب شهری نیز 96.5 درصد جمیعت زیرپوشش شبکه جمع‌آوری قرار دارند که میانگین این شاخص در کشور 50 درصد است و از این نظر در رتبه نخست ایران قرار داریم؛ همچنین 80 درصد فاضلاب جمع‌آوری تصفیه می‌شود که میانگین این شاخص در کشور 25 درصد است.

مدیرعامل شرکت آبفا کردستان از اجرای 510 کیلومتر عملیات اصلاح و توسعه شبکه آب و فاضلاب در استان طی 2 سال اخیر خبر داد و گفت: احداث 39 باب مخزن، حفاری 33 حلقه چاه و تجهیز 30 حلقه چاه از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم در استان کردستان است.

فرهاد در بخش پایانی این گفت‌وگوی رادیویی به پروژه جهاد آبرسانی به روستاها پرداخت و با اشاره به سهم استان کردستان در این پروژه برای آبرسانی به 169 روستا در فاز نخست با اعتبار 528 میلیارد تومان گفت: این پروژه تاکنون 41 درصد پیشرفت داشته و در حال انعقاد قرارداد دوم با مبلغ یک هزار میلیارد تومان برای 120 روستا هستیم که با اجرای آن‌ها تحول بزرگی در حوزه آبرسانی روستایی اتفاق می‌افتد.

 

 

شناسه خبر 73214