شناسه خبر:73626
1402/6/26 10:49:16
درخواست "برقی" پسته‌کاران زرندیه از استاندار:

جلوی اختلال در برداشت را بگیرید

سپهرغرب، گروه خبر: رئیس هیئت مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی از آغاز برداشت پسته از باغات شهرستان زرندیه خبر داد و گفت: قطعی روزانه برق و احتمال بارش زودهنگام، روند برداشت این محصول را مختل کرده است.

محمود بارانی با اشاره به قطعی برق در منطقه سلطان احمدلو، قطب تولید پسته استان مرکزی و شهرستان زرندیه اظهار کرد: از صبح روز گذشته که کار برداشت محصول پسته در این شهرستان آغاز شده شاهد قطعی برق هستیم و حدود 50 نفر نیروی انسانی بکار گرفته برای برداشت پسته منتظر هستند تا با وصل شدن برق کار برداشت و فرآوری از طریق ترمینال پسته انجام شود.

وی با اشاره به اینکه پسته‌کاری در این شهرستان توانسته برای افزون بر پنج هزار نفر در هنگام برداشت و فرآوری، فرصت شغلی ایجاد کند، اظهار کرد: برای تامین نیازهای نیروی کار شاغل در این منطقه نیازمند تامین زیرساخت‌های مناسب هستیم. قطعی برق موجب تعطیلی نانوایی منطقه سلطان احمدلو زرندیه شده و تامین بدیهی ترین نیاز نیروی کار که همانا "نان" تولیدی در نانوایی هاست را به دلیل قطعی برق با محدودیت مواجه کرده است.

بارانی با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع بارش‌های زودهنگام در کشور گفت: کار برداشت پسته زرندیه معمولا از 20 شهریورماه آغاز می‌شود و تا پایان مهرماه ادامه خواهد یافت اما پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی مبنی بر بارش‌های زودهنگام پائیزه این نگرانی در بین پسته کاران بوجود آورده است که بارندگی حین برداشت پسته به محصول خسارت وارد کند یا فرآیند برداشت و فرآوری در ترمینال پسته را مختل کند. باید روند برداشت تسریع یابد تا بارش باران موجب بروز خسارت سنگین به پسته کاران نشود و چنانچه قطعی برق هم ادامه داشته باشد مشکل دوچندان خواهد شد.

وی از استاندار مرکزی و فرماندار شهرستان زرندیه خواست تا از اداره برق بخواهند که قطعی برق در ایام برداشت پسته را متوقف کنند و اجازه دهند باغداران با دغدغه کمتری نسبت به برداشت پسته اقدام کنند تا خسارتی متوجه باغات پسته نشود.

وی افزود: قطعی برق در آبیاری باغات پسته که مجهز به سیستم آبیاری نوین هستند مشکلاتی را بوجود آورده است، از طرفی اگر قطعی برق تداوم داشته باشد در هنگام برداشت پسته نیز منجر به از بین رفتن محصول تولیدی خواهد شد.

او تصریح کرد: قطعی برق در فصل تابستان منجر به اختلال در آبیاری نوین و برخی آسیب‌های دیگر شد که نتیجه آن افزایش میزان محصول درگیر با پدیده آفتاب سوختگی است گرچه الان نمی توان در خصوص میزان خسارت آفتاب سوختگی اظهار نظر کرد اما این مسئله باعث می‌شود که میزان پوکی مغز پسته افزایش یابد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی زرندیه با اشاره به میزان پسته تولیدی در سال جاری گفت: پیش بینی می‌شود امسال میزان محصول برداشتی نسبت به سال قبل 30 درصد رشد داشته باشد.

بارانی با اشاره به اینکه میانگین برداشت پسته در زرندیه حدود دو تن در هر هکتار است، اظهار کرد: بالغ بر 80 درصد پسته تولیدی استان مرکزی در این شهرستان تولید می‌شود و ارگانیک بودن، از مهمترین ویژگی‌های بارز پسته تولیدی زرندیه است.

وی با اشاره به فعالیت ترمینال فرآوری پسته در مجاورت باغات گفت: پسته برداشت شده بلافاصله به ترمینال فرآوری منتقل می‌شود که شامل بخش‌های پوست کن، پوک گیر، شست و شو، نمگیر، گوگیر، نوار تست و خشک کن درجه بندی و بسته بندی است و در این پروسه پوست تازه و رویی پسته جدا می‌شود و پس از جداکردن پسته‌های پوک، پسته‌های مرغوب، شست و شو و سپس خشک می‌شوند.

بارانی با اشاره به اینکه تمامی عملیات فرآوری پسته با دستگاه و به صورت مکانیزه صورت می‌گیرد، اظهار کرد: این دستگاه‌ها برقی هستند و خاموشی‌های مکرر چند ساعته در چند نوبت موجب توقف فعالیت دستگاه‌های فرآوری شده و در نتیجه سبب ماندگاری بیشتر پسته در پوست تازه خود می‌شود و در نهایت محصول کیفیت خود را از دست می‌دهد. از طرفی قطعی برق منجر به افزایش هزینه‌های پرداختی به نیروی انسانی و سایر زیرساخت‌های لازم برای برداشت و فرآوری پسته خواهد شد و به پسته کاران آسیب جدی وارد خواهد کرد.

شناسه خبر 73626