شناسه خبر:76416
1402/9/6 12:27:23

سپهرغرب، گروه ریحانه‌آفرینش: نتایج گزارش جدید نشان می‌دهد که کشورهایی با حضور بالاتر زنان در دولت، از مزایای اجتماعی بهره می‌برند زیرا رهبران زن، موانع قانونی را برای مشارکت زنان در نیروی کار حذف می‌کنند و هر چه تعداد زنان برای مناصب سیاسی بیشتر شود، امتیاز شاخص زنان، تجارت و قانون (WBL) یک کشور بیشتر افزایش می‌یابد.

به نقل از ویفروم، بسیاری از دولت‌ها فاقد نمایندگان زنان هستند و زمان آن فرا رسیده که ما از پذیرش این مشکل دست برداریم بلکه روی حل آن تمرکز کنیم. بر اساس آخرین گزارش جهانی شکاف جنسیتی مجمع جهانی اقتصاد، با سرعت فعلی پیشرفت، برابری کامل تا 130 سال دیگر حاصل نخواهد شد.

به‌نظر می‌رسد که جوامع زمانی به مزیت‌هایی دست می‌یابند که رهبران سیاسی آن‌ها شامل زنان بیشتری شود. بر اساس نتایج گزارش جدید، کشورهایی که نمایندگان زن بیشتری در بالاترین سطوح دارند، نابرابری قانونی بین مردان و زنان را برطرف می‌کنند.

حذف تبعیض قانونی، موانع را برای زنان برطرف می‌کند. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که مشارکت زنان در نیروی کار با برابر شدن فرصت‌ها افزایش می‌یابد که نه تنها بر خود زنان بلکه بر تولید ناخالص داخلی کشورهایشان نیز تأثیر مثبت می‌گذارد.

ملت‌ها متفاوت هستند و هیچ راه واحدی برای افزایش تعداد زنان در نقش‌های رهبری دولت وجود ندارد و چیزی که برای بعضی‌ها کارایی دارد ممکن است برای دیگران جواب ندهد اما در کشورهایی که نمایندگان زنان کمتری دارند، همچنان از مزایا محروم خواهند شد و شکاف در مسیر رشد آن‌ها بیشتر خواهد بود.

بر اساس شاخص زنان، تجارت و قانون، تنها 14 کشور بلژیک، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ایسلند، ایرلند، لتونی، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال، اسپانیا و سوئد دارای امتیاز کامل هستند به این معنی که 2.4 میلیارد زن در سراسر جهان بدون این حمایت‌ها و فرصت‌های قانونی باقی مانده‌اند.

این مورد نتایج تحقیقات قبلی را تأیید می‌کند که همبستگی مثبت قوی بین نمایندگی سیاسی زنان و برابری قانونی فرصت‌های اقتصادی را نشان می‌دهد. این قوانین مهم هستند زیرا تضمین می‌کنند که با زنان و مردان به‌طور مساوی رفتار می‌شود و معمولاً منجر به مشارکت بیشتر زنان در نیروی کار می‌شود که در حال حاضر 30 درصد کمتر از مشارکت مردان در سطح جهانی است. مشارکت کامل زنان تولید ناخالص داخلی جهانی را تا حدود 20 درصد افزایش می‌دهد.

زنان در آغاز سال 2023، حدود 27 درصد از کرسی‌های پارلمان و 23 درصد از پست‌های وزارتی را در اختیار داشتند و کمتر از 10 درصد از سران کشورهای جهان را نمایندگی می‌کردند.

تنها 6 کشور از 193 کشور عضو سازمان ملل ازجمله مکزیک، نیوزیلند، نیکاراگوئه، رواندا، امارات متحده عربی و کوبا به برابری جنسیتی در پارلمان دست یافته‌اند و زنان نیمی یا بیشتر از پست‌های وزیر را در 11 کشور ازجمله آلبانی، بلژیک، شیلی، کلمبیا، فنلاند، آلمان، موزامبیک، هلند، نیکاراگوئه، نروژ و اسپانیا در اختیار دارند.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که ما بیش از هر زمان دیگری به زنان و تأثیر آن‌ها بر دنیای خود با توجه به مقیاس چالش‌های پیش رو نیاز داریم.

شناسه خبر 76416