1400/7/12 09:56:25
*
0
46672
یک دکترای شهرسازی:

ارتقای اثربخشی طرح‌های شهری با تغییر رویکرد مدیران ممکن می‌شود

سپهرغرب، گروه شهر: یک دکترای شهرسازی گفت: متأسفانه امروزه عملاً شرایط تحقق‌پذیری طرح‌های شهری به‌خصوص در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی مورد توجه قرار نمی‌گیرد که این خود کیفیت زندگی شهری را پایین می‌آورد در حالی که این حوزه‌ها در تعیین چشم‌انداز مناسبی از شهر تعیین‌کننده هستند.

راما قلمبر دزفولی اظهار کرد: تحقق‌پذیری طرح‌های شهری امروزه چالشی اساسی پیش روی مدیریت شهری است چراکه کارآمد نبودن این طرح‌ها هم میزان هزینه و مدت زمان تهیه طرح را زیر سؤال می‌برد و هم حل معضلات شهری را به تأخیر می‌اندازد و پیچیده‌تر می‌کند.

وی افزود: به‌منظور جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه نیاز است در زمان تهیه طرح و تدوین ضوابط و مفاد آن، به چگونگی پیاده‌سازی طرح و تطبیق آن با شرایط هر شهر توجه شود.

این دکترای شهرسازی با بیان اینکه تحقق‌پذیری طرح‌ها و برنامه‌های شهری در زمان تهیه طرح مورد توجه نیست، خاطرنشان کرد: قبل از تهیه طرح‌های شهری نیاز است حتماً بازنگری در نظام برنامه‌ریزی شهری انجام شود و بررسی لازم صورت بگیرد تا طرح‌ها بر اساس ویژگی‌های این نظام شهری تهیه شوند و بتوانند در آینده پاسخ مناسبی به معضلات شهری داشته باشند و نیازهای شهروندان را برآورده کنند.

قلمبر دزفولی تأکید کرد: متأسفانه امروزه عملاً شرایط تحقق‌پذیری طرح‌های شهری به خصوص در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی مورد توجه قرار نمی‌گیرد که این خود کیفیت زندگی شهری را پایین می‌آورد در حالی که این حوزه‌ها در تعیین چشم‌انداز مناسبی از شهر تعیین‌کننده هستند.

وی تأکید کرد: قبل از هر چیز باید ساختار تهیه طرح‌ها و برنامه‌های شهری تغییر کند و طرح‌ها به صورت جامع‌تری تهیه شود، به نحوی که همه ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در آن‌ها مورد توجه قرار بگیرد.

این دکترای شهرسازی اضافه کرد: سپس به‌منظور افزایش تحقق‌پذیری طرح‌های شهری نیاز است پایش و سنجش در تمامی مراحل طرح از تهیه تا اجرا با دقت و توسط نهادی مستقل انجام شود که نیاز است در این خصوص راهکاری عملی از سوی مدیران ارائه شود.

قلمبر دزفولی اضافه کرد: چنین نهادی باید مستقل باشد تا بتواند بی‌طرفانه ارزیابی خود را نسبت به کارایی طرح‌ها و برنامه‌ها انجام دهد و البته در این راستا نیاز است بسترهای قانونی و فرهنگی مورد نیاز نیز فراهم آورده شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"