1400/8/3 10:50:16
*
0
47420

مسئولیت زنان در دوره اپیدمی کرونا بیشتر شده است


سپهرغرب، گروه خانواده: کارشناس برنامه زنان میانسال مرکز بهداشت شهرستان همدان با بیان اینکه زنان پیشگامان خود مراقبتی و حفاظت از خود و اعضای خانواده در برابر کرونا هستند گفت: مسئولیت زنان در دوره اپیدمی کرونا در جمع خانواده بیشتر شده است.

صفورا حسینلو بیان کرد: با توجه به افزایش مسئولیت زنان در شیوع کرونا حمایت همه‌جانبه از آنها توسط خانواده و جامعه و آگاهی و هوشیاری آنان برای گذر از این دوران سخت زندگی ضروری است.

وی این مسئولیت‌ها را شامل اقدامات پیشگیرانه در خرید و ضدعفونی مواد غذایی و تهیه غذا، مسئولیت بیشتر در امور فرزندان با توجه به تعطیلی مدارس و آموزش مجازی کودکان، قرنطینه و مراقبت از بیماران دانست.

کارشناس برنامه میانسالان مرکز بهداشت شهرستان همدان ادامه داد: البته شیوع کرونا برای زنان سرپرست خانوار چالش‌هایی به همراه داشته چرا که تعطیلی مشاغل و بیکار شدن آنان سبب بروز مشکلات روحی و روانی برای زنان نان آور خانواده شده است.

حسینلو تاکید کرد: با توجه به آسیب پذیر بودن مادران باردار در برابر ویروس کرونا، نگرانی‌های مرتبط با سلامت مادر و نوزاد در دوره بارداری و پس از زایمان نیز در بین زنان وجود دارد.

وی اظهار کرد: بیشتر کارکنان نظام سلامت در بخش بهداشت و درمان را زنان تشکیل می‌دهند که با مخاطرات جدی سلامت جسم و روان در دوران اپیدمی کرونا مواجه بوده اند.

کارشناس برنامه میانسالان مرکز بهداشت شهرستان همدان اظهار داشت: اگرچه شواهد ملی و بین‌المللی حاکی از آن است که در همه گیری کووید 19، خطر مستقیم و بیشتری سلامتی و حیات مردان را تهدید می‌کند اما تاثیر طولانی مدت این همه گیری، بر سلامتی جسمی، روانی و اجتماعی زنان می‌تواند آسیب‌های جدی به خانواده و جامعه وارد کند.

حسینلو تاکید کرد: زنان محور سلامت خانواده و رکن تربیتی، عاطفی و گاهی ستون مالی خانواده هستند و مشکلات جسمی و روانی آنان تاثیر مستقیمی بر سلامت خانواده و جامعه دارد بنابراین تامین سلامت این گروه در همه ابعاد جسمی، روحی و روانی، اجتماعی و معنوی ضروری است.

وی ادامه داد: بنابراین همانند سال گذشته، موضوع سلامت بانوان در دوران کرونا محور فعالیت‌های این هفته سلامت بانوان ایرانی قرار گرفت و در این راستا فعالیت‌ها و آموزش‌هایی در مراکز، ادارات و سازمان‌ها، کارخانه‌ها و اصناف و امور بانوان انجام شد.

کارشناس برنامه میانسالان مرکز بهداشت شهرستان همدان با بیان اینکه هفته سلامت بانوان از 24 مهر آغاز شده و تا 30 مهر ادامه دارد گفت: شعار امسال «زنان، مدیریت سلامت و مهار کرونا» بوده و روزشمار این هفته نیز متناسب با اپیدمی این ویروس به نقش بانوان در مدیریت اطلاعات، مدیریت سلامت روان، زنان و واکسیناسیون، مدیریت زندگی سالم، سلامت اجتماعی و سلامت باروری در بحران کرونا پرداخته و انتخاب شده است.

حسینلو بیان کرد: مدیریت بانوان در بخش‌های مختلف از جمله دریافت اطلاعات از منابع معتبر، تشخیص منابع معتبر از غیر معتبر، استفاده صحیح و انتشار اطلاعات در شبکه‌های مجازی، مدیریت سوگ، استرس، خشونت خانگی، روابط خانوادگی سالم، تقویت مهارتهای ارتباطی، حمایت همسران از یکدیگر در این هفته تحلیل و بررسی شد.

به گفته وی، تغذیه سالم، فعالیت بدنی در منزل، فقر، بیکاری، از دست دادن سرپرست خانواده، زنان سرپرست خانواده، فرصت کارآفرینی، آموزش راه اندازی کسب و کار در فضای مجازی برای زنان، روابط زناشویی ایمن و سالم، بارداری، زایمان، شیردهی، اهمیت واکسیناسیون و رفع باورهای غلط، دریافت اطلاعات صحیح درباره عوارض واکسیناسیون، حمایت از همسران و فرزندان، پیشگیری از انتقال کووید19 در بین افراد خانواده از دیگر موضوعاتی است که در این هفته مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در بسته خدمتی سلامت میانسالان با هدف افزایش امید به زندگی سالم، تامین، حفظ و ارتقای سلامت همه‌ جانبه در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی زنان و مردان 30 تا 60 ساله در مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان همدان خدمات رایگان ارائه می‌شود.

کارشناس برنامه میانسالان مرکز بهداشت شهرستان همدان اظهار کرد: از سال 96 تا 98 یعنی طی سه سال در شهرستان همدان 60 درصد کل میانسالان و 74 درصد بانوان میانسال بسته خدمتی دریافت کردند اما از سال 99 تاکنون به دلیل همه‌گیری کرونا این خدمات به صورت غیرحضوری (تلفنی) و مبتنی بر درخواست و بر اساس مراجعه ارائه می‌شود.

حسینلو، بسته خدمتی پیش‌بینی شده برای میانسالان را شامل تن سنجی و ارزیابی الگوی تعذیه، ارزیابی سلامت روان، ارزیابی فعالیت جسمانی، مصرف دخانیات، الکل، دارو و موادمخدر، ارزیابی فشار خون، قند خون، چربی خون و خطر سنجی حوادث قلبی و عروقی با هدف پیشگیری و تشخیص زودرس بیماریهای غیرواگیر، غربالگری سرطان‌هایی شایع زنان و ارزیابی سلامت باروری و یائسگی توسط ماما، غربالگری سرطان‌های شایع مردان دانست.

کارشناس برنامه میانسالان مرکز بهداشت شهرستان همدان بیان کرد: چنانچه در موارد یاد شده مشخص شود که مراجعه کننده دارای مشکلی است به کارشناس مربوطه و به پزشک برای ادامه فرایند درمان ارجاع داده می‌شود.

وی از تحویل ویتامین D3 برای پیشگیری از پوکی استخوان ماهانه یک عدد (پرل 50 هزار واحدی) خبر داد و گفت: همه خدمات عنوان شده در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، پایگاه‌های بهداشتی و خانه‌های بهداشت شهرستان همدان رایگان ارائه می‌شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"