شناسه خبر:55298
1401/2/24 09:30:13

سپهرغرب، گروه زیست‌بوم: سازمان جهانی هواشناسی گزارش می‌دهد که جهان در پنج سال آینده شاهد 1.5 درجه سانتیگراد گرمایش بیشتر خواهد بود.

سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد که جهان با 50 درصد احتمال گرم شدن به میزان 1.5 درجه سانتیگراد تا سال 2026، بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن قرار خواهد گرفت.

البته به این معنی نیست که جهان از آستانه گرمایش طولانی‌مدت 1.5 درجه سانتیگراد که دانشمندان به‌عنوان سقفی برای جلوگیری از تغییرات فاجعه بار آب‌وهوا تعیین کرده‌اند، عبور خواهد کرد اما یک سال گرم شدن در 1.5 درجه سانتیگراد می‌تواند طعم عبور از این آستانه طولانی‌مدت را نشان دهد.

پتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی، با اشاره به توافقنامه‌های آب‌وهوایی که در سال 2015 به تصویب رسید، گفت: ما به‌طور قابل‌توجهی به دستیابی موقت هدف پایین‌تر توافق پاریس نزدیک‌تر می‌شویم.

احتمال فراتر رفتن دما از 1.5 درجه سانتیگراد برای مدت کوتاهی از سال 2015 افزایش یافته است، به‌طوری‌که دانشمندان در سال 2020 شانس 20 درصدی را تخمین زدند و در سال گذشته آن را تا 40 درصد بازبینی کردند حتی قرار گرفتن یک ساله در دمای 1.5 درجه سانتیگراد می‌تواند اثرات بدی مانند از بین رفتن بسیاری از صخره‌های مرجانی جهان و کوچک‌شدن پوشش یخی دریای قطب شمال داشته باشد.

میانگین دمای جهانی در حال حاضر حدود 1.1 درجه سانتیگراد گرم‌تر از میانگین قبل از صنعتی شدن است.

مکس دیلی، معاون مدیر سازمان جهانی هواشناسی اظهار کرد: «تلفات و آسیب‌های مرتبط با تغییرات آب‌وهوایی یا تشدید آن در حال رخ دادن است که برخی از آن‌ها احتمالاً برای آینده نزدیک، برگشت‌ناپذیر هستند».

رهبران جهان تحت توافقنامه پاریس در سال 2015 متعهد شدند که از عبور آستانه بلندمدت 1.5 درجه سانتیگراد جلوگیری کنند اما تاکنون در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای که باعث گرم‌شدن آب‌وهوا می‌شود کوتاهی کرده‌اند.

فعالیت‌های امروزی و سیاست‌های کنونی جهان را در مسیری قرار داده است که تا پایان قرن حدود 3.2 درجه سانتیگراد گرم شود.

شناسه خبر 55298