شناسه خبر:55425
1401/2/27 09:36:02

سپهرغرب، گروه خبر: مدیر جهاد کشاورزی محلات گفت: 703 میلیون واحد انواع گل و گیاهان زینتی پارسال در 700 هکتار از گلخانه‌های تونلی و فضای باز این شهرستان تولید شد.

امیر عربی روز دوشنبه در این‌باره اظهار کرد: 165میلیون گل‌ شاخه بریده از گونه‌های گلایل، میخک، داوودی، لیسیانتوس، آنتوریوم و لیلیوم در 266 هکتار از گلخانه‌های تونلی و فضای باز بخشی از این تولیدات را شامل می‌شود.

وی اظهار کرد: 31 میلیون گلدان انواع گل‌های آپارتمانی گلدار شامل حسن یوسف، گل سنگ، کاکتوس، دیفن باخیا، پتوس و فیکوس نیز پارسال در 121هکتار از گلخانه‌های تونلی در محلات تولید شده است.

وی گل‌های آپارتمانی، نشایی و فصلی را شامل انواع اطلسی، بنفشه، میمون، سلوی، پریوش و آهار دانست و گفت: 261میلیون گلدان گل‌های آپارتمانی برگ زینتی در 81هکتار از گلخانه‌های تونلی و 156 میلیون بوته گل‌های فصلی و نشایی در 192 هکتار از گلخانه‌های فضای باز پارسال در شهر گل ایران برداشت شد.

مدیر جهاد کشاورزی محلات اظهار کرد: در این مدت همچنین 90 میلیون اصله درختچه‌های زینتی درسطح 36 هکتار از گلخانه‌های فضای باز محلات تولید و عرضه شده است.

وی ادامه داد: 58 فقره گواهی قرنطینه بهداشتی برای محموله جابه‌جایی در داخل کشور و 49 فقره گواهی قرنطینه بهداشتی برای خارج از کشور پارسال صادر شده است.

عربی بیان اینکه 30 درصد از مردم محلات در صنعت گل اشتغال دارند، ادامه داد: سابقه گل‌کاری در محلات بیش از 70 سال است و 700 واحد تولید و پرورش گل و گیاهان زینتی در این شهرستان فعالیت دارند.

مدیر جهاد کشاورزی محلات افزود: محلات بیشترین سطح زیر کشت و پرورش انواع گل و گیاه زینتی را در کشور دارد و تولید 350 گونه مختلف گیاهان زینتی، آپارتمانی و فضای سبز، این شهرستان را به یکی از قطب‌های پرورش و تجارت گل و گیاه ایران تبدیل کرده است.

عربی گفت: وجود پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی در محلات، تولید و تکثیر انواع گونه‌های گل‌های شاخه بریده، درختچه و گیاهان آپارتمانی و نیز تولید و صدور انحصاری بید قرمز از این شهرستان از ظرفیت‌های این منطقه در زمینه گل و گیاه است.

مدیر جهاد کشاورزی محلات یادآور شد: 18 درصد سطح زیر کشت گل و گیاه، 12 درصد از تولید انواع گل شاخه بریده، 80 درصد تولید گل‌های فصلی نشایی، 21 درصد از تولید درخت و درختچه‌های زینتی و 14 درصد از گیاهان آپارتمانی کشور در محلات تولید می‌شود

شناسه خبر 55425