شناسه خبر:62595
1401/8/25 08:24:52

سپهرغرب، گروه خبر: مدیر مرکز بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی ایلام گفت: در 6 ماه نخست امسال تا کنون با افزایش 15 درصدی مردم ایلام برای ذخیره‌سازی خون بند ناف دل‌بندان خود روبه‌رو بوده‌ایم.

معصومه بلوچی گفت: سلول‌های بنیادی جفت، سلول‌هایی نامیرا و با قدرت تکثیر فراوانی هستند، از همین رو محققان به این نتیجه رسیدند که از این منبع برای فراهم کردن درمان بیماری‌های صعب‌العلاج از سلول‌های بنیادی استفاده کنند.
وی افزود: در 6 ماه نخست امسال تاکنون شاهد افزایش 15 درصدی مردم ایلام برای ذخیره‌سازی خون بند ناف دل‌بندان خود بوده‌ایم.
مدیر مرکز بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی ایلام ضمن اشاره به اینکه خون بندناف برای درمان بیماری‌های خونی فقط یکبار و در بیماری‌های عصبی از قبیل اوتیسم، فلج مغزی و بیماری‌های سیستم ایمنی با توجه به وزن و سن گیرنده و یکسری آیتم‌های دیگر تا دو بار هم قابل استفاده است گفت: این رویکرد مردمی نشان‌دهنده اعتماد مردم به خانواده بزرگ رویان جهاددانشگاهی و اهمیت پس انداز سلامتی با وجود مشکلات و مسائل مالی موجود در جامعه، است.
بلوچی در پایان با اشاره به اینکه ذخیره‌سازی خون بندناف در بانک خصوصی و خانوادگی نمونه‌ها برای خود خانواده نگهداری می‌شود گفت: سلول‌های بنیادی درمان بیماری‌های خونی، نظیر انواع سرطان‌های خون، کم‌خونی‌های مادرزادی، تالاسمی، اوتیسم، فلج مغزی و بیماری‌های نقص سیستم ایمنی و چند بیماری دیگر به کار گرفته می‌شوند.

شناسه خبر 62595