شناسه خبر:71649
1402/4/29 08:59:23

سپهرغرب، گروه خبر: این روزها خبرها نشان می‌دهد محدوده قطع و افت فشار آب در مناطق گسترده‌تری از شهر ایلام به‌عنوان مرکز استان اتفاق افتاده که ناشی از افزایش مصرف و از سوی دیگر بروز مشکلاتی در شبکه فرسوده آبرسانی این شهر است.

معضل قطعی و افت فشار آب همه‌ساله با فرا رسیدن فصول گرم سال و بالا رفتن میزان مصرف مشترکان، گریبان‌گیر بیشتر مردم شهر ایلام می‌شود، طی چند روز گذشته قطعی‌های مکرر آب در برخی نقاط سطح شهر ایلام سبب بروز مشکلات عدیده و نارضایتی‌ها و گلایه‌هایی از جانب مردم شده؛ مشکلاتی که گویا مردم مرکز استان همواره مجبور به تحمل آن هستند.
این در حالی است که گرمای غیر قابل تحمل و پیش از فصل تابستان ایجاب می‌کند راهکارهای آبی مطمئن و پایدار برای برون‌رفت از این مشکل ارائه شود، مشکلی که امروزه به یک معضل در شهر ایلام و برخی دیگر از شهرهای استان چون چرداول و هلیلان تبدیل شده و نیازمند چاره‌اندیشی هرچه سریع‌تر دست‌اندرکاران است.
مشکل کم‌آبی در ایلام به چند سال اخیر خلاصه نمی‌شود، همزمان با اوج گرما گزارش‌هایی از قطع آب در بیشتر ساعات شبانه‌روز در محله‌های مختلف شهر ایلام به گوش می‌رسد؛ مردم ساکن در بلوار نماز، هانیوان، بلوار جمهوری، بانبرز، خرم‌رودی، بلوار آزادی، جانبازان، رزمندگان، فرهنگیان و دیگر مناطق با مشکل جدی قطعی و کمبود آب روبه‌رو و سایر مناطق نیز عمدتا مشکل فشار آب مواجه هستند.
با این اوصاف قطعی‌های مکرر آب، تابستان امسال نیز مهمان خانه‌های مردم شهر ایلام شده و این پرسش را به ذهن شهروندان متبادر کرده که دلیل این قطعی‌ها و افت فشار آب با وجود تأکیدات مسئولان بر این موضوع، چیست؟
  دلیل اصلی افت فشار آب در شهر ایلام چیست؟
شرکت آب و فاضلاب استان ایلام قطعی و افت فشار آب در مناطق مختلف شهر را کتمان نمی‌کند و بیان کرده گلایه مردم این مناطق در خصوص قطعی و افت فشار آب به حق است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام به تشریح کامل آخرین وضعیت موجود منابع تأمین آب، زیرساخت‌ها، برنامه‌ها و پروژه‌های کوتاه‌مدت، بلندمدت، مشکلات و تنگناهای مربوطه پرداخت و بیان کرد: در حال حاضر آب شرب جمعیت 62 هزار نفر از شهر ایلام از آب سد و چشمه‌های گل‌گل با 12 حلقه چاه و 124 چشمه با حجم تولید استحصال حدود 42 میلیون متر مکعب در سال تأمین می‌شود.
پرویز ناصری گفت: تأمین آب با خطوط انتقالی به طول دو هزار و 106 کیلومتر و با شبکه توزیع به طول دو هزار و 822 کیلومتر در مرکز استان انجام می‌شود.
وی گفت: با توجه به گسترش ساختمان‌سازی‌های عمودی یا در نقاط مرتفع حاشیه شهرها علت اصلی قطعی آب در برخی از مناطق شهر ایلام، قرار گرفتن منازل مسکونی در بالاتر از مخازن آب است.
این مسئول با بیان اینکه تمام مجموعه آبفای استان به‌صورت شبانه‌روز و شیفت‌بندی‌شده در حال انجام وظیفه هستند تا مشکل افت فشار در مناطق مختلف مرتفع شود افزود: متأسفانه شهروندان به هشدارها و اطلاعیه‌های آبفای استان در مورد مصرف آب توجه نمی‌کنند، در برخی موارد شاهد شستشوی معابر هستیم که این قضیه باعث افزایش مصرف آب در استان شده است. برای عبور از این پیک مصرف و بازگشت به شرایط عادی، نیازمند همکاری و همراهی مردم هستیم.
ناصری با اشاره به اینکه مصرف آب در ایلام در تابستان امسال 3.5 برابر نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده گفت: به‌رغم همه هشدارها، همزمان با فصل تابستان و افزایش استفاده از کولرهای آبی، مصرف آب در ایلام افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است‌.
وی همچنین با اشاره به قطعی آب در شهرستان هلیلان و چرداول، یادآور شد: کمبود و قطعی آب در شهرستان‌های هلیلان و چرداول ناشی از افت چاه‌های آب این مناطق و مصرف بی‌رویه است.
مدیرعامل آبفای ایلام از اجرای طرح اصلاح اضطراری ورودی آب گل‌گل به شهر ایلام خبر داد و افزود: در پی مشکل عدم پایداری آب برخی مناطق شهر ایلام در هفته گذشته، با اجرای طرح اضطراری انتقال آب از مخازن پنج هزار و هفت مترمکعبی مرکز پیام مشکل افت فشار آب مناطق مرتفع شهر ایلام و مناطق تحت پوش گل گل حل می‌شود.
ناصری اظهار کرد: در همین راستا طرح اصلاح اضطراری آب چشمه گل‌گل به مخزن پنج هزار و هفت هزارمتر مکعبی مرکز پیام شهر ایلام و انتقال آن توسط ایستگاه پمپاژ و اجرای سه کیلومتر خط انتقال به مخزن 10 هزار مترمکعبی تصفیه‌خانه انجام خواهد شد. این طرح با هدف جابجایی خط انتقال اصلی چشمه گل گل از زیر منازل مردم در ضلع کمربندی شرقی ایلام و افزایش استحصال آب از این چشمه اجرا و به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی ضمن تأکید بر اهتمام مجموعه آبفای استان در مدیریت صحیح توزیع آب شهر ایلام گفت: این پروژه با اعتبار 30 میلیارد تومان مطالعه و در حال اجرا است که تاکنون 12 میلیارد تومان برای اجرای خط انتقال هزینه شده و با توجه به مشکلات چند روز گذشته، امیدواریم تا 20 روز آینده این طرح وارد مدار گردد. با اجرای کامل این پروژه مشکل آب مناطقی از شهر ایلام که از چشمه گل‌گل تأمین شده و از آب پایدار بهره‌مند خواهند شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام در بازدید از تأسیسات و تجهیزات تأمین آب آشامیدنی و مخازن و شکستگی‌های شبکه آب شرب شهر ایلام با اشاره به مشکلات و مسائلی که مردم ایلام به‌دلیل افت فشار و قطعی‌های آب در چند روز گذشته با آن مواجه بوده‌اند، گفت: شرکت آب و فاضلاب استان بایستی تدابیر و اقدامات لازم برای نگهداری شبکه و تأمین آب شرب سالم برای شهروندان را انجام دهد.
سعید هژبری گفت: با توجه به فرسودگی شبکه‌های توزیع آب شهر لازم است شرکت آب و فاضلاب برنامه‌های جامعی برای تعویض شبکه‌ها توزیع شهری و توسعه شبکه‌های انتقال آب تدوین و عملیاتی کند.
وی از اختصاص 100 میلیارد تومان برای پروژه هوشمندسازی تأسیسات آبرسانی و شبکه توزیع آب شهر ایلام با مشارکت ستاد اجرایی حضرت امام (ره) و شرکت مهندسی آب کشور خبر داد.
وی در نشست بررسی وضعیت منابع آب شرب و موضوعات تنش آبی، به مهم‌ترین موضوعات در حوزه آب شرب و فاضلاب پرداخت و گفت: عدم مدیریت صحیح در توزیع آب، عدم مخازن مورد نیاز، فرسودگی و شکستگی خطوط انتقال و شبکه‌های آبرسانی، بلندمرتبه بودن ساختمان‌ها در مرکز استان، مصرف آب شرب برای فضای سبز و عدم پاسخگویی و اطلاع‌رسانی مدیران مربوطه ازجمله به‌وجود آمدن تنش آبی در فصل گرما در پیش رو است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام با بیان اینکه امسال نگرانی بابت کمبود آب نداریم، گفت: تحت هیچ شرایطی نباید آب شرب مردم در فصل گرما دچار تنش شود و مدیران شرکت آب و فاضلاب وضعیت کلی منابع آب شرب در شهرها و روستاهای تحت پوشش، چاه‌های خارج از مدار، تنش آبی پیش رو در فصل گرم سال و بحث دفع بهداشتی باید هرچه سریعتر در اولویت قرار گیرد و حاصل این جلسه رفع مشکل آب شرب مردم باشد.
هژبری با بیان اینکه با اتمام این طرح نسبت به کنترل و توزیع عادلانه آب در سطح شهر ایلام اقدام می‌شود، اظهار کرد: این پروژه شامل تأسیسات آبرسانی از سد و چشمه‌های گل‌گل است که در خصوص توزیع آب شهر ایلام هم از لحاظ کمی و هم کیفی به مدت 36 ماه اجرا خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: بصورت جدی مسائل مرتبط با تأمین اعتبارات مورد نیاز برای تسریع در تکمیل و بهره‌برداری پروژه‌ها و توسعه و ارتقای زیرساخت‌های مرتبط با آب شرب و همچنین ساماندهی مسیل‌های سطح شهر ایلام را پیگیری و این موضوع در سفر دوم رئیس جمهور محترم به استان به‌عنوان یکی از مطالبات مردمی مطرح خواهد شد.
به گزارش ایرنا، شبکه فرسوده آبرسانی شهر ایلام که مربوط به سال‌ها قبل است، زمینه هدررفت منابع آبی و افت فشار آب و قطعی آب را در برخی از مناطق این شهر ایجاد کرده است.
توزیع عادلانه آب در شهر ایلام نیاز همکاری شهروندان در مصرف آب و به‌روزرسانی و اصلاح شبکه آبرسانی در این شهر، تأمین منابع آبی جدید با توجه به کاهش نزولات جوی در سال‌های آبی اخیر، جلوگیری از هدررفت منابع آبی و در گام‌های بعدی بازچرخانی پساب فاضلاب شهری برای تأمین آب مورد نیاز فضای سبز شهر و مصارف غیر شرب و در نهایت توسعه و نهادینه کردن فرهنگ مصرف آب است.
امید است که با همت و توجه مردم با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر ورود موج جدید گرما به استان از روز 29 تیرماه تا یکم مردادماه سال جاری و همچنین تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان آب و فاضلاب استان، شاهد کاهش میزان قطعی‌ها و افت فشار آب در شبکه آبرسانی شهر ایلام باشیم.

شناسه خبر 71649