شناسه خبر:73146
1402/6/9 08:39:45

سپهرغرب، گروه کافه کتاب: جمهوری اسلامی ایران با عرضه بیش از 600 عنوان کتاب به زبان‌های فارسی و روسی در سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو حضور دارد.

به گزارش سپهرغرب از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، سی‌‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو از روز چهارشنبه (هشتم شهریورماه) با 300 غرفه فعال، آغاز به کار کرد و تا دوازدهم شهریورماه به فعالیت خود ادامه خواهد داد. آیین افتتاحیه رسمی این رویداد از ساعت 12 (به وقت تهران) آغاز شده است.

در سی‌‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو، خانه کتاب و ادبیات ایران با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو، به معرفی و عرضه بیش از 600 عنوان کتاب با موضوع‌های دین، کودک و نوجوان، ایران‌شناسی، هنر، دفاع مقدس، ادبیات پایداری، ادبیات کلاسیک و معاصر و غیره پرداخته است. از این تعداد حدود 250 عنوان کتاب، منابع ترجمه‌شده از زبان فارسی به زبان روسی را شامل می‌شود.

همچنین رویدادهای متنوعی شامل نشست‌های تخصصی، رونمایی و معرفی کتاب، دیدار با ناشران، نویسندگان و مسئولان نمایشگاهی، ازجمله برنامه‌های غرفه ایران در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو است.

بخشی از غرفه نیز «کنج قرآن» نام گرفته و به نمایش انواع قرآن‌های چاپی اختصاص پیدا کرده است. هنرمند خوشنویس ایرانی محمدعلی قربانی هم در این نمایشگاه حضور دارد و در زمینه کتابت قرآن برنامه‌هایی را در غرفه برای مخاطبان برپا خواهد کرد.

محوریت سی‌‌وششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو با کتاب‌های کودک و نوجوان است و نخستین نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودکان مسکو نیز به‌عنوان بخشی از این رویداد درنظر گرفته شده است.

300 رویداد با محوریت کودک و تصویرگری از برنامه‌های جنبی این نمایشگاه است. برای حضوری کنشمند در این رویدادها و تبادل تجربیات میان صنعت نشر ایران و کشورهای حاضر در زمینه کتاب کودک، منصوره محمدی تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان نیز در غرفه ایران حضور دارد.

ویژه‌برنامه «با کاروان فرهنگ» نیز روز جمعه (10 شهریورماه) با عنوان «نقش نمایشگاه کتاب مسکو در گسترش مطالعات ایران‌شناسی» با حضور یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای سیاست‌گذاری رویدادهای کتاب و کتاب‌خوانی و حمید حسام نویسنده و معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از شبکه کتاب پخش خواهد شد.

این برنامه روز شنبه (11 شهریورماه) با عنوان «نقش نمایشگاه کتاب مسکو در گسترش و غنای دیپلماسی فرهنگی مابین ایران و روسیه» با حضور علی رمضانی مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و بهناز ضرابی نویسنده و کارشناس مسئول آفرینش‌های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و روز یکشنبه (12 شهریورماه) با عنوان «نقش نمایشگاه مسکو در گسترش مطالعات اسلامی در روسیه و کشورهای CIS» با حضور اسماعیل جانعلی‌پور مدیرکل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و دبیر رویدادهای کتاب و کتاب‌خوانی، برگزار می‌شود.

در این نشست‌ها ارتباط زنده هم با محل برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو با خبرنگار شبکه کتاب برقرار خواهد شد.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو از سال 1998 هرساله در مسکو برگزار می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های جهان ازلحاظ تنوع فرهنگی است. هرسال بیش از 300 ناشر از کشورهای مختلف در این نمایشگاه شرکت می‌کنند؛ این نمایشگاه به‌لحاظ تنوع و جذابیت برنامه‌های غرفه‌دارانش در جهان مشهور است.

شناسه خبر 73146