شناسه خبر:76515
1402/9/8 12:44:45

پروژه تعریض لاین خروجی پُل قشلاق سنندج از پروژه‌های شهرداری سنندج با نگاه رفع گره‌ ترافیکی در خروجی شهر به سمت قروه، سال گذشته آغاز شد و در بازه زمانی یک‌سال اجرا و با حضور استاندار کردستان و جمعی از مسئولان، افتتاح شد.

امروزه مدیریت ترافیک یکی از مهم‌ترین بخش‌های مدیریت و برنامه‌ریزی شهری است، چراکه با توسعه شهرها و وسعت یافتن محدوده شهری، تعداد خودروها نیز افزایش یافته و افزایش خودروها باعث ایجاد ترافیک و مشکلات زیادی ازجمله آلودگی‌های گوناگون و هدر رفتن زمان می‌شود که برای غلبه بر این مشکلات، باید به بهترین شکل ممکن ترافیک را مدیریت کرد و با برنامه‌ریزی درست، از منابع موجود بیشترین استفاده را برد.

رفع مشکل ترافیک به‌عنوان یکی از مطالبات جدی مردم شهر سنندج در این دوره از فعالیت شهرداری و شورا به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و در همین راستا برنامه‌ریزی‌های مختلفی در قالب برنامه‌های کوتاه، میان و بلندمدت با هدف رفع این مشکل تدوین شده و درحال اجرا است.

طرح جامع ترافیکی با نگاه پیاده‌راه‌سازی، ایجاد پارکینگ‌های طبقاتی به‌ویژه در بافت مرکزی شهر، اجرای چند کلان‌پروژه ازجمله احداث بلوار 24 متری اتصال میدان 12 فروردین به بیمارستان توحید، پروژه تقاطع غیر هم‌سطح میدان محمدی، پروژه کمربندی اسلام‌آباد سنندج، حمل‌ونقل هوشمند و غیره، از برنامه‌های درحال اجرای شهرداری سنندج در راستای رفع گره‌های ترافیکی است.

شهردار سنندج در حاشیه مراسم بهره‌برداری از پروژه تعریض خروجی پُل قشلاق سنندج اظهار کرد: رفع مشکلات ترافیکی به‌عنوان یک مطالبه جدی از سوی مدیریت شهری در سنندج دنبال می‌شود و در این راستا برنامه‌های کوتاه و بلندمدتی تعریف شده است.

سیدانور رشیدی اضافه کرد: تمام توان و تلاش خود را برای خدمت به شهروندان و رفع مشکلات ترافیکی شهر به‌کار می‌گیریم و در همین راستا در کنار انجام کارهای کوتاه‌مدت، کار مطالعاتی چند طرح کلان شهری با هدف رفع مشکلات ترافیکی، انجام شده است.

وی در مورد پروژه تعریض پُل قشلاق سنندج هم گفت: با توجه به قرارگیری پُل قشلاق در ورودی شهر (محور سنندج- همدان) روی رودخانه قشلاق، به‌علت تردد بسیار زیاد و نبود عرض مناسب سواره‌رو در پُل موجود، در ساعت‌های اوج، قیف ترافیکی ایجاد می‌شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تأخیر در انجام امور شهری و کاهش بازدهی، افزایش خستگی و استرس ناشی از رانندگی، افزایش آلودگی هوا و آلودگی صوتی، از تأثیرات منفی ترافیک زیاد در این محور بود.

شهردار سنندج هدف اجرای تعریض پُل قشلاق را رفع مشکل ترافیکی و تسهیل در تردد خودروها اعلام کرد و گفت: افزایش شبکه معابر، تسهیل شبکه عبورومرور، کاهش ترافیک و افزایش ایمنی، از مهم‌ترین اهداف اجرای این پروژه‌ها است.

رشیدی به مشخصات فنی پروژه هم گریزی زد و افزود: تعریض پُل قشلاق به طول 500 متر به عرض 9 متر، تعداد 12 شمع به عمق 7 تا 23 متر، 12 ستون به ارتفاع پنج متر، پنج دهنه 20 متری و اجرای 500 متر روشنایی، ازجمله عملیات‌ اجرای این پروژه بوده است.

* رویکرد توسعه‌ای مدیریت شهری سنندج قابل تقدیر است

استاندار کردستان نیز گفت: با تعاملی که بین شورا و شهرداری وجود دارد، رویکرد توسعه‌ای مدیریت شهری سنندج قابل تقدیر است.

اسماعیل زارعی‌کوشا ابراز کرد: جدیت ما در توسعه، تعالی و خدمات سطح شهر و مدیریت شهری از این بابت که می‌تواند ویترین خدمات نظام در استان باشد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

استاندار کردستان اظهار کرد: خدمت‌رسانی در مرکز استان به‌ویژه در حوزه مدیریت شهری، ویترین و نمایشگاه خدمات نظام در کل استان است.

وی ادامه داد: خوشبختانه با همدلی و رویکرد تعاملی بسیار خوبی که بین شورا و شهرداری وجود دارد، شهرداری سنندج درحال ارائه خدمات بسیار خوب و چشمگیری در سطح شهر است.

استاندار کردستان افزود: نتیجه و خروجی تعامل بسیار خوب شورا و شهرداری و نظارت مطلوب معاونت عمرانی موجب انجام اقدامات بسیار و اجرای پروژه‌های متعدد در سطح شهر شده است که هرازچندگاهی شاهد بهره‌برداری از این پروژه‌ها هستیم.

زارعی‌کوشا تصریح کرد: امروز پروژه تعریض پُل قشلاق به‌عنوان یکی از ضرورت‌ها در شهر سنندج که سال گذشته کلنگ‌زنی شد، به بهره‌برداری رسید و تقدیم مردم شد.

وی رویکرد مدیریت شهری سنندج را بسیار خوب و مؤثر خواند و افزود: شهر سنندج با توپوگرافی خاص، فرصت‌هایی را در ادوار مختلف از دست داده و با مشکلات اعتباری و درآمدی هنوز راه‌های نرفته زیادی دارد و پروژه‌های زیادی باید در آن اجرا شود که امیدواریم با همین عزم، این مهم تحقق پیدا کند.

زارعی‌کوشا اضافه کرد: کارهای مؤثری در حوزه‌های مختلف زیربنایی و روبنایی انجام شده و ظرف هفته‌های آینده نیز شاهد بهره‌برداری از تعدادی از این پروژه‌ها خواهیم بود.

وی عنوان کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری در مدیریت شهر طراحی و ظرفیت‌سازی‌های خوبی صورت گرفته است؛ امیدواریم در یکی دو ماه آینده با برگزاری یک همایش خوب و دعوت از سرمایه‌گذاران، گام بزرگی در مسیر توسعه همه‌جانبه در مرکز استان برداریم.

پروژه تعریض خروجی پُل قشلاق سنندج عصر سه‌شنبه با حضور استاندار کردستان، شهردار سنندج و جمعی از مسئولان پروژه به بهره‌برداری رسید.

 

 

شناسه خبر 76515