شناسه خبر:79510
1402/11/26 10:38:17

سپهرغرب، گروه خبر: استاندار مرکزی گفت: تولیدکنندگان باید به سمت افزایش بهره‌وری و کاهش ضایعات غیر عادی حرکت کنند و حتی برای ضایعات هم برنامه‌ریزی جدی داشته باشند.

فرزاد مخلص‌الائمه روز چهارشنبه در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی در سالن جلسات اتاق بازرگانی اراک ابراز کرد: تولیدکنندگان باید به سمت افزایش بهره‌وری و کاهش ضایعات غیر عادی حرکت کنند و حتی برای ضایعات هم برنامه‌ریزی جدی داشته باشند؛ نوسازی خطوط از دیگر ضروریات است که باید مورد توجه قرار گیرد، اگر فشار مالیاتی و ابزارهای دیگر مانند تعرفه، برخی از نیازهای صنعت نباشد، این واحدها به سمت نوسازی حرکت نمی‌کنند.

وی بیان کرد: اکنون که تلقی بر آن است که امکان نوسازی وجود ندارد، برخی از پیشرفته‌ترین خطوط تولید در کشور درحال نصب و بهره‌برداری است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه در تمام بهره‌برداری‌ها و افتتاح‌های جدید کشور کمتر ماشین‌آلات دست دوم و پُرضایعات استفاده می‌شود، گفت: اگر از ماشین‌آلات دست دوم هم استفاده شود، ضایعات آن‌ها متعارف است.

مخلص‌الائمه اظهار کرد: ضایعات متعارف در کشور تا حدود دو درصد بوده و تا سه‌ونیم درصد هم پیش‌بینی شده است.

وی تأکید کرد: مدیران برخی از واحدهای صنعتی مطرح و بزرگ این استان انگیزه‌ای برای بازسازی خطوط خود ندارند و این جای تأسف دارد.

استاندار مرکزی گفت: صنعتگران چندسال است که درگیر تحریم‌های ظالمانه هستند، اما شرکت‌هایی با قدمت بالا چرا تاکنون خطوط خود را بهسازی نکرده‌اند؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی هم در این نشست گفت: برخی از شرکت‌های تولیدی استان مرکزی به‌ویژه در صنعت فولاد به دلایل مختلف ازجمله تحریم‌های ظالمانه قادر به نوسازی فناوری و ماشین‌آلات خود نیستند و حتی به استناد ماده 42 آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، از ماشین‌آلاتی استفاده می‌کنند که بیش از چندین دهه از سال ساخت آن‌ها سپری شده است.

ناصر بیکی افزود: عمر مفید این ماشین‌آلات به اتمام رسیده، اما با توجه به مستهلک بودن ماشین‌آلات و عدم انطباق برخی از مواد اولیه تولید داخل با کاربری دستگاه‌ها و چندین مرحله‌ای شدن تولید، حداقل ضایعات (پرت) غیر قابل بازگشت خط تولید این شرکت‌ها افزایش می‌یابد.

وی بیان کرد: متأسفانه به‌دلیل عدم آگاهی از نحوه ابراز این موارد، در اسناد و مدارک تسلیمی به اداره کل امور مالیاتی استان مرکزی و نیز عدم توجه کافی امور مالیاتی به مواد پیش‌گفته درخصوص استهلاک دستگاه‌ها، درصد قابل قبول ضایعات غیر قابل بازگشت، درصد بسیاری کمی (حدود دوونیم تا سه درصد) لحاظ می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی ادامه داد: با این اقدام مأخذ محاسبه درآمد مشمول مالیات و مأخذ محاسبه مالیات بر ارزش‌افزوده سنوات مورد بررسی با ضایعات (پرتی) غیر واقعی تشخیص داده شده و مورد مطالعه قرار گرفته است؛ درصورتی که کارشناسان تخصصی حوزه صنعت تولیدی با لحاظ کردن تمام مؤلفه‌ها، میزان ضایعات غیر قابل بازگشت را محاسبه می‌کنند، اما نظریه‌های کارشناسی تاکنون برای اداره‌ کل امور مالیاتی قابل استناد نبوده است.

بیکی با پیشنهاد بررسی و تعیین نظریه کارشناسان حوزه صنعت تولیدی (انجمن‌های تخصصی) درخصوص میزان و محدوده ضایعات غیر قابل بازگشت و میزان کل ضایعات (مجموع ضایعات قابل بازیابی و غیر قابل بازگشت)، با تأییدیه کارشناسی اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی، گفت: مبنای محاسبه اداره‌ کل امور مالیاتی از ضایعات (پرتی) غیر قابل بازگشت، درصد تأییده شده اداره کل صمت باشد.

وی اظهار کرد: درصورت درخواست اداره‌ کل امور مالیاتی استان مرکزی جهت هرگونه نظارت میدانی بر عملکرد ماشین‌آلات خطوط تولید شرکت‌ها (با ضایعات غیر قابل بازگشت) با هماهنگی اداره کل صنعت، معدن و تجارت، امکان بازدید میدانی برای کارشناسان اداره‌ کل امور مالیاتی استان فراهم شود.

استان مرکزی به‌عنوان پایتخت صنعت ایران دارای حدود سه هزار واحد صنعتی بزرگ، متوسط و کوچک است.

شناسه خبر 79510