شناسه خبر:80429
1402/12/20 10:20:58

سپهرغرب، گروه خبر: نخستین راکتورهای بومی فوق سنگین تولید متانول در شرکت ماشین سازی اراک رونمایی و تحویل شد و ایران رسما به جمع تولیدکنندگان این محصول پیوست.

این محصول بومی‌سازی شده شامل راکتورهای اصلی تولید متانول با نام R3001 است که برای اولین بار در ایران ساخته شده و با تولید این تجهیز، ایران در بین 5 کشور تولید کننده این راکتورها در جهان قرار گرفت.

در فاز اول قرارداد، ساخت 6 دستگاه از این راکتورهای تبدیل گاز سنتز به متانول برای طرح‌های سیراف و دنا، از شرکت‌های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان، امضا شده است.

استاندار مرکزی گفت: کنسرسیوم اقتصادی استان شکل گرفته است.

فرزاد مخلص الائمه اظهار کرد: ماشین سازی اراک یک ظرفیت بی نظیر در صنعت کشور ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: اگر خواهان حرکت اقتصاد کشور هستیم تا از بلای خام فروشی رها شویم، باید به صنایع توجه کنیم. تا زمانی که خام فروشی در کشور اصلاح نشود، قطعا اقتصاد کشور به سطح شایسته نخواهد رسید.

استاندار مرکزی با بیان اینکه تولیدات ماشین سازی اراک همواره جزو اولین‌ها بوده و همواره این توانمندی خود را حفظ کرده است، افزود: کنسرسیوم اقتصادی استان شکل گرفته و بزرگان صنعت به این کنسرسیوم پیوسته اند و به دنبال توسعه و معرفی تولیدات صنعتی استان هستیم.

وی اظهار کرد: با تولید این راکتور فوق سنگین ایران در لیست 5 کشور تولیدکننده این تجهیز در جهان قرار گرفته است، افزود: البته با این اقدام فقط یک گام کوچک از خام فروشی فاصله می‌گیریم و باید زنجیره تولید متانول در کشور تکمیل شود. تولید، تبدیل و صادرات متانول جزو اولویت‌های صنایع پتروشیمی است تا به عنوان بازیگر در صنعت پتروشیمی جهان جایگاه خود را ارتقا ببخشیم.

مخلص الائمه با بیان اینکه از سهامدار عمده شرکت انتظار می‌رود توجه ویژه به ماشین سازی داشته باشد، گفت: ماشین سازی اراک یک پدیده منحصر به فرد است و باید زمینه بازسازی و ارتقای این صنعت فراهم شود. استان آمادگی دارد که در کنار صندوق و ماشین سازی باشد تا ارتقای این مجموعه رقم بخورد.

وی تصریح کرد: کارگروه ویژه ای را می‌توان در شرکت مستقر کرد تا بازسازی و نوسازی آن برنامه ریزی شود و به جایگاه بین‌المللی اصلی خود دست یابد که تحقق این مهم قطعا اشتغالزایی را به همراه خواهد داشت.

دولت برای تامین نیازهای کشور، صنایع استان مرکزی را مورد توجه قرار دهد

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز گفت: اقدامات قابل تقدیری از جمله تولید راکتور آهن اسفنجی و راکتور فوق سنگین تولید متانول توسط شرکت ماشین سازی اراک انجام شده و این شرکت در دهه اخیر منشاء کارهای بزرگ در کشور شده است و امیدواریم که هر روز شاهد اقدامات ارزشمند در استان مرکزی و کشور باشیم.

وی افزود: ظرفیت‌های استان مرکزی بسیار قابل توجه است و از دولت انتظار می‌رود که برای تامین نیازهای خود، استان مرکزی و صنایع این استان را از جمله ماشین سازی، هپکو، آذراب و... مدنظر داشته باشند.

وی بیان کرد: این استان حدود سه هزار واحد صنعتی دارد که هر کدام می‌توانند در حوزه کاری خود کارگشا و منشاء تحول و تامین کننده نیازها باشند. در سطح ملی، مسئولان کشور باید به جای سفارش دادن به چینی‌ها از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنند که حتما تولید، امید، نشاط، اشتغالزایی و... به همراه خواهد داشت.

امام جمعه اراک افزود: این خدمات ارزشمند به سطح ملی محصور نشود، کشور با صادرات رشد می‌کند، باید حداقل صادرات 30 درصدی را هدفگذاری کنیم و حتی در مشارکت با دیگر صنایع کشورها، حضوری فعال داشته باشیم تا تحول رقم بخورد. نباید خود را به صادرات خرد محدود کنیم و حتما باید در قدم‌های بعدی تولیدات پیشرفته تر همراه با فناوری خاص تر را دنبال کنیم و به صنایع قدرت و اجازه پرواز داده و مانع تراشی نکنیم.

وی تاکید کرد: امروز با صدای رسا اعلام می‌کنم ظرفیت‌های این استان قابل توجه است و باید مدنظر قرار گیرد. شرکت‌های چینی نیز باید از این فناوری‌ها استفاده کنند و صنایع بزرگ ایران را شریک کاری خود برای کارهای بزرگ در منطقه و جهان قلمداد کنند.

در این آیین رضا سرایی مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک گفت: این شرکت به عنوان یک مجموعه دانش بنیان و صنعتی صنعت ساز شناخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه همه کشورها در مسیر توسعه خود، واحدهایی چون ماشین سازی را سرمایه می‌کنند تا بتوانند تجهیزات مورد نیاز صنعت را طراحی، مهندسی و تولید کنند، افزود: در همه این سال‌ها همه تجهیزات حوزه نفت، گاز، پتروشیمی، تجهیزات فولادی، سازه‌های فلزی و... توسط این واحد صنعتی ساخته شده است و قابلیت تولید و طراحی و مهندسی انواع و اقسام تجهیزات مهندسی را دارد.

سرایی تصریح کرد: در حال حاضر این شرکت دارای 5 گروه صنعتی در داخل خود و 5 شرکت در خارج از خود است. تا سال‌های گذشته رقیبی برای این شرکت وجود نداشت، اما در سال‌های اخیر شرکت‌هایی از دل ماشین سازی و نیروهای آموزش دیده در این شرکت به عنوان رقیب وارد عرصه تولید شده اند.

وی با بیان اینکه امروز این شرکت توانمندی ساخت پیچیده‌ترین تولیدات و تجهیزات حوزه فولاد و پتروشیمی را دارد، افزود: این تولیدات هم سطح استانداردهای بین‌المللی است و شاهدیم که دانش فنی ساخت تجهیزات فرآیندی پتروشیمی متانول، ساخت راکتور فولاد، پل‌های PMP ارتش توسط ماشین سازی بومی شده و ماشینی طراحی شده است که قابلیت حفاری در عمیق ترین نقاط را دارد. در واقع توان ساخت هر تجهیزی در این شرکت وجود دارد.

مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک بیان کرد: توانایی اجرای پروژه‌های ملی و ابر پروژه‌ها به شکل EPC در ماشین سازی وجود دارد و در مسیر توسعه صنعتی کشور ورود به چنین پروژه‌هایی را وظیفه ذاتی خود می‌دانیم.

وی با بیان اینکه در راستای تعمیق ساخت داخل و کاهش قیمت تمام شده پروژه‌ها باید از ظرفیت موجود به خوبی استفاده شود، افزود: برای اولین بار در کشور، برج 132 متری در محل سایت یکی از پتروشیمی ها، توسط ماشین سازی اراک ساخته شده است و امروز بزرگترین برج صنعت پتروشیمی نیز در حال نصب است.

سرایی تصریح کرد: سازمان بنادر کشور در حال خرید تجهیزات بندری است در حالی که می‌توان تامین این تجهیزات را از طریق ماشین سازی دنبال کرد، ولی تا امروز ظاهرا برای خرید این تجهیزات تلاش می‌شود در حالی که باید تولید داخل را قوت بخشید.

وی تاکید کرد: نباید به ظرفیت تولید ظلم شود، امیدواریم با توجه به دانش فنی موجود ساخت تجهیزات پتروشیمی کشور به این صنعت صنعت‌ساز سپرده شود.

شناسه خبر 80429