شناسه خبر:80811
1402/12/28 11:54:08

سپهرغرب-گروه خبر: مدیرعامل آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت: در حال حاضر حدود 16 شهر این استان دچار تنش آبی است.

رضا داودی، در این‌باره اظهار کرد: در حال حاضر 16 شهر دارای تنش آبی در استان کرمانشاه داریم که ان‌شاءالله با برنامه‌ها و استراتژی‌های که در نظر گرفتیم در صدد کنترل بخش عمده‌ای از تنش‌ها هستیم.

وی ادامه داد: شهرهای سرمست، بانه‌وره، میرآباد و نوسود سالیان سال است که با مشکل جدی آب مواجه هستند که با پروژه‌های تعریف شده تا قبل از تنش آبی تابستان سال 1403 آب این چهار شهر پایدار می‌شود.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان کرمانشاه بیشترین تنش آبی را مختص شهرهای کرمانشاه، هرسین، جوانرود، کرندغرب و کنگاور دانست و گفت: این پنج شهر در تعریف پروژه‌ها جزو شهرهای اولویت‌دار استان کرمانشاه هستند.

وی در خصوص تنش آبی در شهر کنگاور، اضافه کرد: در شهر کنگاور به‌علت نوع خاک رانشی دو حلقه چاه در حال بهره‌برداری از بین رفته که سریعا چاهی در این راستا حفاری و وارد مدار بهره‌برداری شد و یک چاه دیگر را نیز بازسازی کردیم، ولی برنامه داریم تا قبل از تنش آبی 1403، با اجرای سه حلقه چاه از وضعیت تنش خارج کنیم.

داودی با اشاره مشکل جدی آب در شهر جوانرود، گفت: برنامه‌ریزی شده از طریق 2 حلقه چاه حفاری شده با اضافه شدن 50 لیتر در ثانیه آب تا پایان فروردین‌ماه سال آینده شرایط آبی شهر تا 90درصد بهتر شود.

وی در تشریح برنامه بلند مدت برای شهر جوانرود، افزود: طبق مطالعات ژئوفیزیک یک میدان آبی در منطقه ده‌سرخ در غرب جوانرود شناسایی شده که با حفر یک حلقه چاه جدید و رسیدن به آب خوب حدود 6 حلقه چاه دیگر حفاری خواهد شد و با این اقدام برای 25 سال آینده جوانرود دیگر مشکل آبی نخواهیم داشت.

مدیرعامل آبفا استان کرمانشاه با اشاره به برنامه‌ریزی سه حلقه چاه برای شهر کرند، اظهار کرد: یک حلقه چاه حفاری و وارد مدار بهره‌برداری شده و برای حفر حلقه دوم با معارض مواجه شدیم و حلقه سوم هم در دست حفاری است.

وی با اشاره به تنش آبی شهر هرسین، خاطرنشان کرد: برخی از نقاط شهر هرسین(حدود 10 درصد شهر) با چالش جدی در حوزه آب مواجه هستند که برای حل آن مخزن 3 هزار مکعبی به همراه ایستگاه پمپاژ، خط انتقال و خط آب‌بر طراحی و تا پایان فروردین سال 1403 وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد.

داودی با اشاره به مشکل تک‌منبعی شهر هرسین، اضافه کرد: تنها منبع تأمین هرسین سراب شهر است که متأسفانه در سنوات گذشته با افت شدیدی مواجه شد که باید منبع تأمین دومی هم برای شهر طراحی شود.

وی یادآور شد: در منطقه تمرگ در فاصله 3 کیلومتری شهر هرسین حفر 8 حلقه چاه برنامه‌ریزی شده که تا 50 درصد نیاز آبی شهر را پاسخگو است.

داودی با اشاره به تنش آبی شهر کرمانشاه به کمبود 50درصدی مخزن اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شهر کرمانشاه باید 250 هزار مترمکعب مخزن داشته باشد که 126 هزار مترمکعب مخزن داریم و 124 هزار مترمکعب مخزن کم داریم.

وی در پایان، تصریح کرد: در شمال شرق، جنوب غرب و جنوب شرق شهر کرمانشاه با تنش آبی مواجه هستیم که برنامه و استراتژی‌های خوبی اتخاذ شده به سمت تابستانی با کمترین تنش آبی می‌رویم.

شناسه خبر 80811