شناسه خبر:15607
1398/10/5 09:55:40

سپهرغرب، گروه کافه کتاب: کتاب صوتی متن کتابی است که توسط یک یا چند گوینده خوانده می‌شود و به‌صورت فایل صوتی درمی‌آید. معمولاً کسانی که اختلال بینایی دارند و یا سالمندان، از کتاب صوتی استفاده می‌کنند. در این بخش اطلاعات کامل و جامعی در مورد کتاب صوتی که به آن کتاب گویا هم گفته می‌شود، برای شما عزیزان تهیه کرده‌ایم.

پیشینه کتاب گویا در جهان به سال 1931 برمی‌گردد که در آن سال کنگره آمریکا برنامه کتاب سخنگو را در دستور کار قرار داد. این پروژه که «کتاب برای نابینایان» نام داشت، ابتدا در راستای کمک به نابینایان برای مطالعه صورت گرفت. بنیاد نابینایان نخستین‌بار کتاب سخنگو را در سال 1932 تولید کرد و سال بعد تولید انبوه کتاب سخنگو آغاز شد.

در سال 1933 جی.پی هارینگتون که در رشته مردم‌شناسی کار می‌کرد، آمریکای شمالی را درنوردید تا تاریخ قبایل بومی آمریکایی را روی دیسک‌های آلومینیومی با استفاده از گرامافونی که با برق اتومبیل کار می‌کرد، ضبط کند. کتاب سخنگو سنت قصه‌گویی را که هارینگتون سال‌ها پیش تحقیقاتی درباره آن انجام داده بود، زنده می‌کرد. تا سال 1935 که پس از آن کنگره تصویب کرد کتاب‌های سخنگو برای شهروندان نابینا به رایگان ارسال شود، پروژه «کتاب برای نابینایان بزرگ‌سال» به‌طور جدی دنبال می‌شد.

ابتدا برخی از کتاب‌های آموزشی و درسی روی کاست پیاده شد و به دنبال آن کتاب‌های ادبی، داستان و حکایات ارائه شدند. در سال 1970 شرکت کتاب گویا شروع به اجرای طرح اجاره کتاب صوتی کرد و خدمات فروش محصولات خود را به کتابخانه‌ها توسعه داد؛ به‌این‌ترتیب کتاب گویا هرچه بیشتر جایگاه خود را میان مردم باز کرد و طرفداران بسیاری یافت. در اواسط دهه 1980 نشر کتاب گویا فعالیتی با گردش مالی بالغ‌بر چندین میلیارد دلار در سال داشت.

با پدید آمدن سی‌دی، طرفداران آثار صوتی بیشتر شد. با توسعه اینترنت، فناوری‌های ارتباطی، فرمت‌های جدید فشرده صوتی و دستگاه‌های پخش صوتی MP3 که به‌راحتی قابل حمل هستند، محبوبیت کتاب‌های سخنگو به شکل شگفت‌انگیزی رو به افزایش گذارد؛ این رشد با دسترسی به خدمات دانلود کتاب‌های گویا شدت یافت.

همگانی شدن دستگاه‌های پخش موسیقی مانند آی‌پودها نیز کتاب‌های سخنگو را برای عموم افراد قابل دسترس‌تر کرد.

امروزه نشر کتاب سخنگو در دنیا، صنعتی بزرگ با گردش مالی قابل توجه است که توجه شایسته به آن می‌تواند برای ارتقای فرهنگ مطالعه کتاب و همچنین تلفیق دنیای نشر سنتی با امکانات و الزامات نشر روز و بهره‌مندی از آن در کشور ما نیز مفید باشد.

      مزایای استفاده از کتاب سخنگو:

استفاده از کتاب سخنگو مزایای بسیاری دارد. در ادامه این بحث به‌طور خلاصه به بعضی از این مزایا اشاره می‌شود:

     استفاده بهینه از زمان‌های غیر کارآمد و امکان انجام هم‌زمان کارها

گوش دادن به کتاب سخنگو لذت‌بخش است، اما برتر از آن اینکه می‌توان با استفاده از آن زمان‌هایی را که به‌طور عادی از دست رفته محسوب می‌شوند، به بهترین زمان برای مطالعه تبدیل کرد. افرادی که در طول روز زمان زیادی را صرف رفت‌وآمد به محل کار خود می‌کنند، از طرفداران پروپاقرص کتاب سخنگو هستند. گوش کردن به کتاب سخنگو به آن‌ها کمک می‌کند در طول مسیر کمتر استرس داشته باشند و زمان برایشان سریع‌تر بگذرد و از همه مهم‌تر اینکه کتاب‌های دلخواه خود را نیز مطالعه کرده باشند. براساس تحقیقات اخیر هر شهروند آمریکایی برای رفتن به سر کار و برگشتن از آن، حدود یک ساعت و 13 دقیقه وقت صرف می‌کند که معادل 440 ساعت و یا 11 هفته کاری در سال می‌شود. درصورتی ‌که اگر از همین زمان برای گوش دادن به کتاب گویا استفاده شود، کتاب‌های بسیاری در طول سال به همین سادگی مطالعه خواهند شد. به‌طور یقین زمان‌های از دست رفته برای مردم ما بیشتر از این‌هاست.

اگر خواندن را دوست دارید، اما آن‌قدر مشغول کارهای دیگر هستید که به کتاب خواندن نمی‌رسید، گوش کردن به کتاب‌های گویا راهی ویژه و فوق‌العاده برای پُر کردن بسیاری از زمان‌های غیر مولد است که عموماً همه ما در طول روز چندساعتی از آن را داریم. هنگام ورزش، انجام کارهای شخصی، نظافت و غیره ازجمله این زمان‌هاست.

     آموزش

کتاب سخنگو برای اهداف آموزشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و ابزاری ارزشمند برای یادگیری محسوب می‌شود. با کتاب سخنگو برخلاف کتاب سنتی، فرد می‌تواند هنگام انجام کارهای دیگر نیز به یادگیری بپردازد؛ کارهایی که نیاز به فکر و توجه چندانی ندارند، هم‌زمان با گوش کردن به کتاب سخنگو و یادگیری امکان‌پذیر هستند.

      سالمندان، بیماران، ناتوانان و معلولین

کتاب گویا برای این‌دسته از افراد فوق‌العاده است. افرادی که به هر دلیلی از فعالیت‌های معمول محروم هستند، با گوش دادن به کتاب سخنگو می‌توانند بخش زیادی از اوقات خود را به بهترین شکل پُر کنند و از آن لذت ببرند.

      افرادی که اختلال بینایی دارند

کتاب گویا برای نابینایان و کسانی که اختلال بینایی دارند، یک موهبت محسوب می‌شود. کتاب گویا به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا از انواع کتاب‌های مورد علاقه‌ خود بهره‌مند شوند. کتاب‌های گویا می‌تواند به این افراد کمک کند تا دانش و معلومات خود را افزایش دهند و زندگی‌ را از جهت شخصی و حرفه‌ای غنی‌تر کنند.

     ایجاد علاقه به کتاب در کودکان

مهم‌ترین مهارتی که یک کودک می‌تواند کسب کند، مهارت خواندن است. کتاب گویا می‌تواند به‌راحتی آن‌ها را برای زبان‌آموزی تحریک و تشویق کند و عشق به یادگیری را در آن‌ها افزایش دهد؛ کودکان می‌توانند هم‌زمان که به کتاب نگاه می‌کنند، به قصه گوش دهند و دایره لغات و مهارت‌های ارتباطی‌ خود را افزایش دهند. اگر شما می‌خواهید عشق به مطالعه را در کودکانتان افرایش دهید، کتاب سخنگو شروع فوق‌العاده‌ای خواهد بود.

کاملاً ثابت شده که درگیر چیزی شدن با بیش از یک حس، می‌تواند به درک بهتر آن کمک کند. کتاب گویا می‌تواند به کودکان کمک کند تا کلمات را هم از طریق شنیدن و هم از طریق دیدن یاد بگیرند؛ از آنجایی که آن‌ها می‌توانند کلمه را ببینند و همین‌طور بشنوند که چگونه به‌طور مستقل و یا در متن استفاده می‌شود، این کار کمک می‌کند تا دوبرابر سریع‌تر از روش‌های دیگر بیاموزند.

امتیازات زیادی برای انتخاب کتاب گویا برای مطالعه وجود دارد. مواردی که ذکر شد، شاید کافی باشد تا شما را تشویق کند که شروع به کشف دنیای هیجان‌انگیز کتاب‌های سخنگو کنید.

شناسه خبر 15607