1399/9/23 11:47:03
*
0
33539

آیا می‌توان به واکسن‌های وارداتی اطمینان کرد؟

سپهرغرب، گروه کار و دانش: یک پزشک و پژوهشگر طب‌ سنتی گفت: این‌که انسان نباید از دست دشمنان خود آن هم دشمنانی که در مسائل پزشکی سابقه دشمنی خود را با ملت ما نشان داده‌اند، غذا و دارو دریافت کند، یک اصل کاملاً عقلانی و منطقی است و هر فرد عاقلی آن را می‌پذیرد.

دکتر رضا منتظر در پاسخ به این سؤال که آیا اطبای طب سنتی با واکسینه شدن مردم مخالف هستند، اظهار کرد: واکسیناسیون یک پدیده علمی است و نخستین بار در طول تاریخ، مسلمانان از این شیوه علیه بیماری‌هایی نظیر آبله استفاده کرده‌اند و به‌وسیله واکسیناسیون ایمن شده‌اند بنابراین کسی با این پدیده علمی مخالف نیست و اگر مخالفتی هست به "واردات واکسن" مربوط می‌شود.

وی ضمن اشاره به اینکه تنها اطبای سنتی نیستند که با واردات واکسن مخالف‌اند و هر فردی که معیارهای عقلی بر وجودش حاکم باشد، باید با این امر مخالفت کند، ادامه داد: اگر واکسنی تولید داخل باشد ــ البته نه به این شکل که مواد اولیه‌اش از خارج کشور تأمین و تنها در ایران بسته‌بندی شود ــ و صفر تا صد مراحل ساختش در کشور انجام شده‌ باشد، ما آن واکسن را تأیید می‌کنیم.

این متخصص طب سنتی اظهار کرد: این‌که انسان نباید از دست دشمنان خود آن هم دشمنانی که در مسائل پزشکی سابقه دشمنی خود را با ملت ما نشان داده‌اند، غذا و دارو دریافت کند، یک اصل کاملاً عقلانی و منطقی است و هر فرد عاقلی آن را می‌پذیرد.

وی یادآور شد: اگر مقداری به عقب برگردیم در دهه 60 و دوران جنگ تحمیلی، شرکت "مریو"ی کشور فرانسه خون‌های آلوده را به ایران وارد کرد و موجب شد بیماران تالاسمی و هموفیلی که نیاز به فاکتورهای انعقادی داشتند این خون‌ها را دریافت کنند و به ایدز و هپاتیت مبتلا شوند! تعدادی زیاد از آن‌ها از دنیا رفتند و یک‌سری هم نتوانستند ازدواج کنند و پرونده‌های قضایی بسیاری درباره این موضوع تشکیل شد و وزارت بهداشت ایران در آن زمان به‌دنبال گرفتن غرامت از کشور فرانسه نرفت و در حالی که بسیاری از کشورها غرامت دریافت کردند ما کاملاً منفعلانه برخورد کردیم.

این متخصص طب‌ سنتی افزود: در حالی که سابقه دشمن در ورود یک‌سری محصولات پزشکی در کشور این‌چنین است، با چه تضمینی می‌توانیم غذا و دارو به کشور وارد کنیم آن هم در حالی که در برخی بیماری‌های خاص نظیر بیماری پروانه‌ای از دریافت دارو محروم هستیم و سایر کشور به ما دارو نمی‌دهند، در زمان حاضر چه اتفاقی افتاده که واکسن در اختیار ما قرار می‌دهند؟!

دکتر منتظر توضیح داد: 100 سال پیش در کشور آمریکا شرکت‌های دارویی واکسن‌های آلوده به وبا را توزیع کردند و بسیاری از افراد به این بیماری مبتلا شدند! با این سابقه تاریخی کدام انسان عاقلی می‌پذیرد که ما از خارج کشور واردات واکسن انجام دهیم؟! ما نمی‌توانیم به واکسنشان اعتماد کنیم و سلامت مردم را بازیچه منافع یک‌سری از کمپانی‌های دارویی خارجی قرار دهیم؛ دلیل مخالفت ما این است و این مخالفت تنها مربوط به اطبای سنتی نیست.

وی ضمن تأکید بر اینکه "در مقابل کرونا دستمان خالی نیست که مجبور به استفاده از واکسن خارجی باشیم"، به میزان گفت: در طب‌ سنتی یک پروتکل درمانی هم در بحث پیشگیری از کرونا و هم در درمان آن داریم و از ابتدای فرایند این بیماری افرادی که در این خصوص آموزش دیده و این اقدامات را انجام داده‌اند، به کرونا مبتلا نشده و اگر هم دچار این بیماری شده‌اند، نوع خفیف این بیماری را گرفته و به‌صورت سرپایی طی 2 تا 3 روز درمان شده‌اند.

این پژوهشگر و مؤلف طب ایرانی ــ اسلامی متذکر شد: در صورتی استفاده از واکسن خارجی ضروری است که 3 شرط وجود داشته باشد؛ یک اینکه خودمان امکان دسترسی به واکسن را نداشته‌ باشیم در حالی که دانشمندان ما در حال ساخت این واکسن هستند، ممکن است تولید آن یک‌مقدار طول بکشد اما شیوه‌های پیشگیری و درمان ما جوابگوست و شاهد آثار راه‌های درمانی به‌کار گرفته‌شده، هستیم؛ دوم اینکه روش‌های درمانی پاسخگو نباشند که جوابگو هستند و سوم اینکه واکسنِ مطمئن باشد که نیست بنابراین به این دلیل که این 3 شرایط محقق نشده است نباید واردات انجام شود و باید به داشته‌های خودمان بسنده کنیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"