1399/9/23 11:57:33
*
0
33544
با همکاری محقق ایرانی صورت گرفت؛

تشخیص سریع کرونا و ایدز با دوربین گوشی و دستکاری ژنتیک

سپهرغرب، گروه کار و دانش: با همکاری محقق ایرانی نمونه اولیه ابزاری تولید شده که با استفاده از دوربین گوشی، سواپ بینی و ابزار دستکاری ژنتیک می‌تواند تست تشخیص کرونا را با سرعت بالا انجام دهد.

با استفاده از ابزار یادشده می‌توان با دقت ابتلای افراد به کرونا را در عرض حداکثر 30 دقیقه تشخیص داد.

از این دستگاه می‌توان برای شناسایی برخی بیماری‌های دیگر نیز استفاده کرد. دستگاه یادشده تحت سرپرستی جنیفر دودنا تولید شده که به تازگی جایزه نوبل را به علت ابداع فناوری دستکاری ژنتیک CRISPR برای درمان بیماری‌های لاعلاج دریافت کرده بود. یکی از همکاران این طرح پریناز فزونی دانشجوی دکتری در دانشگاه کالیفرنیا است.

روش فعلی تست کرونا مبتنی بر تبدیل آر آن ای ویروسی به دی‌ان‌ای و سپس کشت آزمایشگاهی و بررسی دی آن ای برای تشخیص وجود کرونا است. کل این فرایند مستلزم استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی بوده و بسیار وقت گیر است.

اما در روش جدید از فناوری دستکاری ژنتیک CRISPR برای پرش از مرحله تبدیل آر آن ای به دی آن ای و شناسایی مستقیم ار آن ای آلوده به ویروس کرونا در نمونه به دست آمده از بینی فرد استفاده می‌شود. محققان می‌گویند در آینده می‌توان از این روش برای تشخیص ابتلای افراد به ویروس اچ‌آی‌وی نیز استفاده کرد.

دستگاه قابل حمل مورد استفاده برای انجام این تست از پروتئین CRISPR Cas13 برای شناسایی آر آن ای ویروس کرونا استفاده می‌کند و بدین منظور سیگنال فلورسنت منتشر می‌کند. نمونه به دست آمده از سواپ بینی برای این کار بر روی یک سطح نمونه گیری قرار می‌گیرد و ردیاب فلورسنت آن را بررسی می‌کند. دوربین گوشی نیز که در بالای دستگاه قرار گرفته با بررسی نتیجه بررسی مثبت یا منفی بودن ابتلاء به کرونا را از طریق یک اپلیکیشن اعلام می‌کند.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"