1400/6/9 10:48:04
*
0
45197

تأثیر آلودگی نوری بر کاهش جمعیت حشرات

سپهرغرب، گروه زیست‌بوم: محققان بر این باورند که آلودگی نوری ممکن است از عوامل کاهش نگران‌کننده جمعیت حشرات در دهه‌های اخیر باشد.

نتایج مطالعه‌ای که در انگلیس انجام گرفته حاکی از آن است نور چراغ خیابان رفتار حشرات را تحت تأثیر قرار داده است و می‌تواند تعداد آن‌ها را کاهش دهد همچنین به گفته محققان به‌نظر می‌رسد که نور لامپ‌های ال‌ای‌دی (LED) بیشترین تأثیر را بر حشرات داشته باشد.

شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد جمعیت حشرات رو به کاهش است. عوامل افت قابل توجه جمعیت حشرات پیچیده و متنوع است که شامل نابودی جنگل‌ها، دشت‌ها و مرداب ها، استفاده بی‌رویه از آفت کش ها، تغییر اقلیم و آلودگی رودها و دریاچه‌ها می‌شود.

همچنین اکنون استفاده از نور مصنوعی به‌عنوان یکی دیگر از عوامل کاهش جمعیت حشرات مطرح شده است، هرچند ابعاد تأثیر آن مشخص نیست.

محققان انگلیسی بر این باورند که مطالعه آن‌ها قوی ترین شواهد را از تأثیر مخرب آلودگی نوری بر جمعیت حشرات ارائه کرده که با عواقبی برای پرندگان و سایر گونه‌های حیات‌وحش همراه است که از این موجودات تغذیه می‌کنند.

آنان اظهار کردند: اکنون می‌توان با اطمینان گفت که در یک محیط بومی، آلودگی نوری مهم است.

محققان تصور می‌کنند نور خیابان ممکن است مانع تخم‌گذاری برخی گونه‌های حشرات شود یا آن‌ها را در معرض خطر بیشتر شکار توسط گونه‌های دیگر قرار دهد همچنین کرم‌های ابریشمی که زیر نور چراغ خیابان، به خصوص نور ال‌ای‌دی، دنیا آمده‌اند عادات غذایی متفاوتی دارند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"