1400/6/17 13:16:41
*
0
45604

آثار تغذیه شبهه‌ناک بر سبک زندگی

سپهرغرب، گروه متن زندگی: خوراکی‌ها و تغذیه شبهه‌ناکی که والدین به فرزندان خود می‌دهند، آثار زیادی بر سبک زندگی، سوء رفتار و سرنوشت آنها دارد که نباید از آن غافل شد.

تلاش برای کسب درآمد حلال و تغذیه از راه حلال و مطهر یکی از آموزه‌های بسیار مهم در آیات قرآن کریم و سخنان گهربار پیامبر اسلام صلی‌الله علیه و آله و اهل بیت علیهم‌السلام است. به طوری که پیامبر اسلام صلوات الله علیه در خصوص اهمیت تلاش برای کسب حلال فرموده‌اند: «کاسب حبیب خداست» و در کلام دیگری، از اهمیت کسب حلال فرموده‌اند: «عبادت ده جزء دارد که نه جزء آن، تلاش برای کسب درآمد حلال است.»

در این زمینه اتفاقات خوشایند و یا ناخوشایند بسیاری در زندگی افراد اتفاق می‌افتد که ریشه در تغذیه حلال یا حرام آن‌ها دارد. نمونه آن به ماجرایی مربوط است که برای یکی از عالمان دینی اتفاق افتاده است.

یکی از عالمان دین در دوران حکومت صفویان، امامت مسجد جامع شهر اصفهان را بر عهده داشت. او در تمام دوران زندگی‌اش در مورد کسب حلال و دوری از اموال حرام یا شبهه‌ناک دقت زیادی به خرج می‌داد. به خصوص زمانی که همسرش باردار بود و یا کودکش را شیر می‌داد، دقت زیادی داشت تا مبادا همسرش به خوراکی‌های حرام نزدیک شود.

او پسر خردسال خوش‌زبانی داشت که مانند بچه‌های دیگر گاهی بازیگوشی می‌کرد، اما اتفاق نیفتاده بود که کسی را آزار بدهد. تا اینکه یک روز وقتی در مسجد مشغول گفتگو با مردم بود، مردی با چهره ناراحت در حالی که دست پسر خردسال او را در دست داشت، وارد شد.

وقتی او علت ناراحتی را از مرد جویا شد، متوجه شد که پسرش در حین بازی مشک آبی را که مرد برای فروش به شهر آورده بود، سوراخ کرده و به این صورت، صدمه مالی به او وارد کرده است. او که از این جریان بسیار ناراحت شده بود، دست پسرش را گرفت و به خانه برد، ماجرا را برای همسرش تعریف کرد و گفت: «من برای کسب درآمد حلال دقت زیادی داشته‌ام، آداب اسلامی را ادا کرده‌ام و اجازه نداده‌ام که مال حرام یا شبهه‌ناک به سفره ما راه پیدا کند. اما خطای امروز این فرزند نشان می‌دهد که یکی از ما دو نفر در استفاده از غذا‌های حلال و دوری از حرام به درستی دقت نداشته‌ایم!»

مادر با شنیدن این حرف همسرش به فکر فرورفت و ماجرایی را به یاد آورد: «من هم در رعایت حلال و حرام دقت زیادی داشته‌ام. اما به یاد دارم که یک‌بار در دورانی که این فرزند را باردار بودم، در حیاط خانه نشسته بودم که دیدم اناری از درخت همسایه که شاخه‌اش بر دیوار مشترک ما بود، به داخل حیاط افتاد. من یک‌لحظه وسوسه شدم و بدون اجازه همسایه، سوزنی در داخل انار فروکردم و کمی از طعم آن را چشیدم. امکان دارد که خطای امروز فرزندمان از همان لغزش من نشأت گرفته باشد و خطای آن روز من در رفتار فرزندمان نمود پیدا کرده باشد.»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"