1400/8/19 10:18:54
*
0
48205

افزایش قیمت گاز و برق در اتحادیه اروپا در نبود صادرات بیشتر روسیه


سپهرغرب، گروه اقتصادی: بدقولی شرکت گازپروم برای افزایش عرضه گاز به اروپا با وجود دستور پوتین برای پر کردن ذخایر این قاره، قیمت گاز و برق را در اروپا باز هم بالاتر برده است.

قیمت گاز و برق در اروپا به‌دنبال عمل نکردن روسیه به قول خود برای بالا بردن عرضه بازهم افزایش یافت.

شاخص قیمت گاز در هلند 9٫7 درصد افزایش‌یافته است. سفارش محموله‌های گاز از طریق خط لوله اصلی روسیه همچنان پایین‌تر از سطح طبیعی است.گاز بر خلاف مسیر طبیعی خود از آلمان به سمت لهستان منتقل می‌شود که اوضاع را بدتر کرده‌ است. قراردادهای انتقال برق هم افزایش‌یافته و نگرانی برای کمبود سوخت جهت فعالیت نیروگاه‌های حرارتی در زمستان بالا رفته‌است.

به‌دنبال دستور پوتین به شرکت گازپروم برای پر کردن ذخایر اروپا پس‌از تکمیل ذخایر داخلی روسیه، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده گاز به اروپا قول داده بود از روز دوشنبه گاز بیشتری به این منطقه صادر کند. اما شرکت گاز پروم اعلام کرده هیچ فروش نقدی در این هفته نخواهد داشت. هیچ ظرفیت مازادی هم برای ارسال عرضه بیشتر گاز به اروپا در روز دوشنبه ثبت‌نشده است.

اگر روسیه عرضه گاز خود به اروپا را افزایش ندهد قیمت‌ها بازهم افزایش خواهند یافت.

قیمت گاز در اروپا از ابتدای سال جاری میلادی به‌دنبال محدود شدن عرضه روسیه و ارسال محموله‌های گاز طبیعی مایع این کشور به آسیا بیش‌از سه‌برابر شده‌است. مسکو بارها اعلام کرده گاز بیشتری از طریق خط لوله بحث‌برانگیز نورد استریم دو به اروپا خواهد فرستاد و این قاره را برای مجوز آغاز فعالیت این خط لوله یک هزار و 200 کیلومتری تحت فشار قرار داده‌است.

دمیتری پسکوف، سخن‌گوی کاخ کرملین گفت: « شرکت گازپروم از دستور پوتین برای پر کردن ذخایر اروپا از هشتم نوامبر سرپیچی نکرده‌است. تحویل روزانه گاز به اروپا با تصمیم خود این شرکت صورت می‌گیرد»

اروپا فصل سرما را با پایین‌ترین سطح ذخایر گاز طی دهه گذشته آغاز می‌کند. تاجران همچنان منتظر گاز روسیه هستند چون در صورت سرمای بیش‌ازحد زمستان، ذخایر گاز اروپا برای تأمین نیاز این قاره کافی نخواهد بود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"