1400/8/22 10:08:51
*
0
48313

فروش نخل‌های جنوب به قیمت ناچیز به کشورهای عربی


سپهرغرب، گروه کشاورزی: رئیس انجمن ملی خرما گفت: نخلداران جنوب نخل‌های خود را به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌فروشند که تهدید جدی بر تولید و محیط زیست است.

محسن رشیدفرخی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود نخلداران جنوب نخل‌ها را به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌فروشند، آیا صحت دارد؟ گفت: متأسفانه این خبر درست است و طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم برخی نخلداران نخل‌های خود را به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌فروشند.

وی درباره دلیل این اقدام گفت: در سال‌های گذشته خشک‌سالی و شوری آب منطقه، نخل‌های آن‌ها را نیمه‌جان کرده و در آستانه خشک شدن هستند و مجبور شده‌اند نخل‌های خود را بفروشند.

رئیس انجمن ملی خرما، در عین حال تأکید کرد این اقدام بسیار خطرناک است و باید جلوی آن گرفته شود؛ چراکه به محیط زیست آسیب جدی وارد خواهد کرد. درختی که چند دهه رشد کرده و باعث حفظ خاک و محیط زیست می‌شود، به‌راحتی از دست می‌رود.

به گفته رشیدفخری فروش نخل از سوی استان‌های جنوبی در حد محدود است اما باید در زمینه مقابله با آن اقدام جدی کرد.

وی از قیمتی که این نخلداران می‌فروشند اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: احتمالاً کشورهای عربی این نخل‌ها را به‌عنوان تزئین در برخی مکان‌ها استفاده می‌کنند.

رئیس انجمن ملی خرما، اظهار کرد: مشکل شوری آب و کمبود آب مسئله‌ای است که از بخش دولتی و خصوصی پذیرفته نیست و همه ما در قبال این کشاورزان مسئول هستیم.

به گفته رشیدفخری طی دهه‌های گذشته 15 الی 20 درصد نخلستان‌های کشور به دلیل خشک‌سالی و شوری آب از بین رفته است.

وی افزود: یک میلیون کشاورز در 6 استان کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و فارس نخل می‌کارند.

به گزارش فارس، گفته می‌شود نخلداران منطقه جنوب هر اصله نخل را یک و نیم میلیون تومان به کشورهای عربی می‌فروشند، آن‌ها این نخل‌ها را از ریشه و با خاک درآورده و به آنجا منتقل می‌کنند و احتمالاً قصد دارند در کشورهای خودشان پرورش داده و از محصول آن استفاده کنند. نخل درختی چند ساله است که به بار آمدن آن شاید چند سال و دهه‌ها وقت و هزینه بگیرد و انتقال آن باعث می‌شود که از این همه وقت و هزینه به نفع کشورهای عربی صرفه‌جویی شود.

ایران دومین کشور بزرگ تولیدکننده خرما در جهان است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"