شناسه خبر:48862
1400/9/3 10:37:10

سپهرغرب، گروه اجتماعی: معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با تأکید بر اینکه اقدامات لازم برای اعزام کاروان با حفظ عزت، کرامت و امنیت زائران ایرانی در دست انجام است، گفت: با توجه به هماهنگی‌های لازم با مسئولان سوری، نخستین کاروان زیارتی نیمه دوم آذر‌ماه به سوریه اعزام خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین صحبت‌الله رحمانی افزود: با توجه به مذاکرات انجام گرفته مسئولان سازمان حج با طرف سوری توافقات لازم به انجام رسیده اما مراحل کارشناسی برای نحوه اعزام، جابجایی و نحوه اقامت زائران اعزامی در دست بررسی است.

وی با بیان اینکه میزان هزینه برای زائران نیز از دیگر مسائلی است که در حال بررسی آن هستیم، افزود: براساس پیش‌بینی‌های انجام گرفته، قرار است سالانه حدود یک‌صد هزار زائر برای زیارت به سوریه اعزام شود.

رحمانی با تاکید بر اینکه یکی سیاست‌های سازمان فعال کردن دفاتر زیارتی در عرصه تصدی‌گری است، تصریح کرد: براساس پیش‌بینی‌های در حال انجام، بسته‌های در نظر گرفته شده برای زائران ایرانی در قالب سه، چهار و هفت روز اقامت است.

وی درمورد سفر به عتبات عالیات در عراق نیز گفت: با توجه به بسته بودن مرزهای زمینی از طرف عراق برای سفر به عتبات عالیات، با هماهنگی‌های لازم با مسئولان عراقی از چند روز گذشته اعزام زائران ایرانی از طریق هوایی به فرودگاه امام علی (ع) نجف و فرودگاه بین‌المللی بغداد آغاز شده و این روند همچنان ادامه دارد.

معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت اظهار کرد: با توجه به هماهنگی‌های به انجام رسیده زائران ایرانی تنها برای برگشت می‌توانند غیر از سفر هوایی به صورت زمینی نیز وارد کشور شوند.

وی تصریح کرد: متقاضیان اعزام به عتبات عالیات باید به هنگام مراجعه به دفاتر زیارتی کارت دریافت واکسیناسیون (کرونا) را برای ارائه به این دفاتر به همراه داشته باشند تا پس از کنترل وضعیت ترزیق واکسن کرونا از طریق سیستم متصل به شبکه بهداشت اقدامات اولیه اعزام به انجام رسد.

رحمانی با بیان اینکه در حال حاضر به صورت هفتگی حدود 500 زائر به عتبات عالیات اعزام خواهد شد، گفت: حداقل و حداکثر قیمت تعیین شده برای این سفر زیارتی به عراق با درخواست متقاضی بنا به نوع سرویس‌دهی از سوی کاروان از 6 تا 9.5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

سفرهای به عتبات عالیات در قالب کاروان‌های زیارتی در سال 1398 بعد از جنگ سوریه در این کشور به صورت محدود از سر گرفته شد اما با شیوع ویروس کرونا در عتبات عالیات متوقف شد و همچون عمره و سفرهای عتبات در این دو سال انجام نشد.

شناسه خبر 48862