شناسه خبر:51274
1400/10/28 10:10:47

سپهرغرب، گروه خانواده: یک روانشناس با بیان اینکه تکرار رفتارهای عیب‌جویانه در روابط زوجین می‌تواند منجر به ایجاد عادت و اختلال در روابط آن‌ها شود، گفت: زوجین نباید در برابر رفتارهای آزار‌دهنده همسر جبهه بگیرند بلکه باید نارضایتی خود را از برخی رفتارها به شکل معقول و توام با آرامش با همسر خود بیان کنند.

شبنم طلوعی اظهار کرد: زوجین نباید در برابر رفتارهای آزاردهنده و نا‌به‌هنجار همسر جبهه بگیرند، بلکه باید نارضایتی خود را به شکل معقول، منطقی و توام با آرامش ابراز کرده و همواره با خود بیاندیشند که حتماً همسرشان برای این رفتارهای خود دلیلی دارد.

این روانشناس با بیان اینکه در واقع فرد عیب‌جو در تلاش است تا احساس بی‌ارزشی و ناتوانی خود را پنهان و یا ارزشمندی و توانایی‌های خود را اثبات کند، تصریح کرد: افراد عیب‌جو سخت کنترل‌گر و سلطه‌گر هستند و از این رو فردی که دائما در حال عیب‌جویی و انتقاد از زن یا شوهر خود است سعی در سلطه‌گری دارد و این سلطه را در زیر باورهای به ظاهر معقول خود پنهان می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه افراد باید برای این رفتارهای آزاردهنده همسر خود به دنبال راه‌حل و نه دائماً عیب‌جویی و انتقاد و بعضا مچ‌گیری باشند، افزود: زوجین باید بیاموزند تا عیب‌جویی را به‌شیوه درستی که همان بیان نیازها به همسر است تبدیل کنند. اینگونه به جای عیب‌جویی و انتقادات تند، حذف برخی از عادات آزاردهنده را از همسر خود درخواست می‌کنند.

طلوعی همچنین به اهمیت گفتگو زوجین با یکدیگر درباره نیازها و خواسته‌های خود نیز اشاره و تأکید کرد: زوجین باید زمان‌هایی خاص را به گفتگو با یکدیگر اختصاص دهند و می‌توانند در این زمان‌ها درباره رفتارهای آزاردهنده و لزوم حذف آن‌ها نیز گفتگو کنند.

این روانشناس همچنین به زوجین توصیه کرد: به هنگام مطرح کردن نقاط ضعف همسر و بیان رفتارهای آزاردهنده او، گفت‌و‌گو را با جملات زیبا و ذکر رفتارهای مثبت همسر آغاز کنند.

طلوعی در عین حال «مچ‌گیری» را عادتی مرض‌گونه و متفاوت با رفتار عیب‌جویانه از دیگران دانست و این را هم گفت: اگر عیب‌جویی تبدیل به عادت مچ‌گیری شود باید زوجین برای درمان آن از مشاوران بهره بگیرند.

وی با بیان اینکه در رفتار عیب‌جویانه و انتقاد به همسر باید اعتدال وجود داشته باشد، ادامه داد: زوجین باید سعی کنند انتقادات خود به همسر را به‌گونه‌ای مطرح کنند که عیب‌جویی تلقی نشود.

طلوعی در پایان سخنان خود تصریح کرد: زوجین نباید تمام رفتارهای آزاردهنده همسر را یک‌باره با او مطرح کنند چراکه این‌گونه کدورتی شکل گرفته و اثر مثبتی نیز بر رفتار همسر نخواهد داشت. در این راستا زوجین می‌توانند در مقاطع زمانی خاص به بیان یک رفتار آزاردهنده خاص بپردازند و درباره چرایی انجام آن و چگونگی رفع آن با همسر خود گفت‌وگو کنند.

شناسه خبر 51274