شناسه خبر:58444
1401/5/11 09:02:47

سپهرغرب، گروه کشاورزی: وزیر جهاد کشاورزی از تدوین لایحه قانون جامع آبخیزداری کشور تا دو هفته آینده خبر داد.

سید جواد ساداتی‌نژاد در رابطه با اهمیت آبخیزداری اظهار کرد: در سیل اخیر یکی از موضوعات مهم بحث آبخیزداری و آبخوان‌داری بوده بنابراین نشستی در دفتر معاون اول رئیس جمهور با این موضوع برقرار کردیم.

وی افزود: یکی از راه‌های مقابله با سیلاب‌ها این است که ما بتوانیم آبخیزداری و آبخوان‌داری را در حوضه‌های بالادست سدها اجرا کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه حوضه‌های آبخیز کشور 135 میلیون هکتار است که طی سالیان گذشته تا به امروز حدود 35 میلیون هکتار از آن کار آبخیزداری انجام شده، تصریح کرد: اگر حدود 90 میلیون هکتار باقی مانده را براساس روال جاری پیش ببریم زمان طولانی 45 ساله برای آبخیزداری نیاز داریم که منطقی نیست لذا باید در روند کار یک تغییر مقیاس داشته باشیم.

ساداتی‌نژاد ادامه داد: اگر بتوانیم در سال 10 میلیون هکتار آبخیزداری انجام دهیم می‌توانیم تا 10 سال آینده تمام این هدف را اجرایی کنیم.

وی با اشاره به اینکه طبق تأکید ریاست جمهوری در جلسه هیئت دولت، ظرف دو هفته آینده لایحه قانون جامع آبخیزداری را به دولت ارائه خواهیم کرد، عنوان کرد: در این لایحه می‌توانیم به هم‌افزایی‌های لازم در حوضه آبخیز بپردازیم تا هم‌گرایی و هم‌افزایی در این سیستم تبیین و اجرایی شود.

وی ادامه داد: رئیس جمهور بر مردمی‌سازی آبخیزداری تأکید کرد و ما را موظف کرد تا به این سمت حرکت کنیم بنابراین ظرفیت‌هایی که مشارکت مردمی را می‌طلبد و قوانین بهره‌برداری از آب استحصال شده توسط سیستم آبخیزداری در لایحه قانون جامع آبخیزداری لحاظ خواهد شد.

مقام عالی وزارت تأکید کرد: ما لازم است یک رهیافت جدید را در حوضه آبخیزداری پیش ببریم و زیربخش‌های رفع بحران و منابع مالی که برای جبران خسارات استفاده می‌شود می‌تواند در اجرای آبخیزداری استفاده شود و در کنار مشارکت مردمی در این لایحه قانونی گنجانده خواهد شد.

شناسه خبر 58444