شناسه خبر:60284
1401/6/28 09:39:42

سپهرغرب، گروه سلامت: فلوشیپ جراحی پستان و عضو هیأت علمی پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی گفت: در بعضی از انواع سرطان پستان، مجبور به تخلیه کامل پستان هستیم، این نوع نادر از سرطان پستان (سرطان التهابی پستان) با قرمزی و تورم شدید پوست پستان همراه است.

نازی معینی، در پاسخ به این سؤال که در ارزیابی اولیه توده‌های سرطانی پستان انجام چه آزمایش‌هایی ضرورت دارد؟ گفت: به غیر از سونوگرافی، ماموگرافی و نمونه‌برداری، بقیه آزمایش‌ها بنا به میزان پیشرفت بیماری متفاوت خواهد بود؛ برای مثال اگر بیماری با علائم پیشرونده به دیگر اعضای بدن همراه باشد، اسکن ریه و اسکن استخوان نیز درخواست خواهد شد.

وی ادامه داد: گاهی این بیماری، سدهای اولیه را پشت سر گذاشته و بسیار منتشر شده است. (مراحل پیشرفته) در این بیماران به‌عنوان درمان حمایتی از جراحی استفاده خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا همیشه جراحی قدم نخست محسوب می‌شود، گفت: در بسیاری از موارد شیمی‌درمانی قبل از عمل انجام می‌شود. در این رابطه، نمونه‌برداری از توده‌های پستانی و رنگ‌آمیزی سلولی آن‌ها خیلی از مسائل را برای ما مشخص می‌کند. توده‌هایی که به شیمی‌درمانی حساس هستند خیلی زود با شیمی‌درمانی کوچک می‌شوند؛ در این صورت ترجیح می‌دهیم، شیمی‌درمانی در این بیماران قبل از جراحی انجام شود.

این فلوشیپ جراحی پستان گفت: درمان استاندارد و انتخابی ما در جراحی پستان «حفظ پستان» است. مطالعات زیادی انجام شده که در بیماران مبتلا به سرطان پستان، برداشت کامل پستان در مقایسه یا برداشت به تنهایی توده، هیچ تفاوتی در میزان بهبود بیماری ایجاد نکرده است، بنابراین حفظ پستان نتایج بهتری را به‌دنبال داشته است و تخلیه کامل پستان آخرین انتخاب پزشکان است.

معینی گفت: در بعضی از انواع سرطان پستان، مجبور به تخلیه کامل پستان هستیم، این نوع نادر از سرطان پستان (سرطان التهابی پستان) با قرمزی و تورم شدید پوست پستان همراه است.

وی اضافه کرد: همزمانی جراحی و جایگزینی پروتز پستان در بعضی از انواع سرطان‌ها قابل انجام است.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سؤال که امکان جراحی تخلیه پستان و جایگزینی آن با پروتز برای کسانی که در خانواده آن‌ها سرطان پستان گزارش شده، امکان‌پذیر است، گفت: این جراحی تنها در بانوانی که تست ژنتیک آن‌ها مثبت است و بالای 80 درصد احتمال ابتلا به سرطان پستان را دارند پیشنهاد می‌شود.

معینی گفت: تخلیه غدد لنفاوی زیر بغل در صورتی انجام می‌شود که در این غدد درگیری سرطان ایجاد شده باشد، تشخیص درگیری غدد لنفاوی زیر بغل، با انجام تکنیک‌های خاصی قبل از انجام عمل امکان‌پذیر است.

وی تأکید کرد: گاهی احتمال بارداری بعد از انجام شیمی‌درمانی کاهش می‌یابد؛ زیرا شیمی‌درمانی باعث کاهش ذخیره تخمدان‌ها می‌شود؛ به همین دلیل قبل از شروع درمان، بیماران را به انجام فریز جنین توصیه می‌کنیم تا پس از درمان کامل امکان باروری حفظ شود.

این جراح در پاسخ به این سؤال که انجام ندادن شیمی‌درمانی در چه افرادی امکان‌پذیر است، گفت: در افراد خیلی مسن، افرادی با تومورهای کوچک هورمون مثبت و درگیر نبودن غدد لنفاوی، امکان کنار گذاشتن شیمی‌درمانی وجود دارد.

شناسه خبر 60284