شناسه خبر:60447
1401/6/31 10:03:42
معاون گردشگری کرمانشاه:

سراب نیلوفر مجوز گردشگری ندارد!

سپهرغرب، گروه خبر: به گفته معاون گردشگری استان کرمانشاه سراب نیلوفر درحال حاضر فاقد مجوز گردشگری است.

علی صابر با اشاره به شرایط ناگوار این روزهای مجموعه گردشگری سراب نیلوفر کرمانشاه، اظهار کرد: طی سال‌های گذشته این مجموعه همواره به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری اصلی شهرستان کرمانشاه محسوب می‌شد.
وی ادامه داد: غیر از سراب، در داخل این محوطه چند ساختمان و استخر تابستانی وجود دارد که قابلیت‌های خوبی برای جذب گردشگر دارند، اما باید مرمت و نوسازی شوند.
معاون گردشگری استان با بیان اینکه نزدیکی سراب نیلوفر به شهر کرمانشاه و زیبایی‌های خیره‌کننده آن طی سال‌های گذشته گردشگران زیادی را به سمت این مجموعه گردشگری می‌کشاند، عنوان کرد: خود سراب، عامل اصلی جذب گردشگران به این مجموعه بود که اکنون خشک شده، بنابراین باید در بحث بی‌آبی سراب چاره جدی اندیشیده شود، وگرنه این مجموعه دیگر از حوزه جاذبه‌های گردشگری استان خارج خواهد شد.
وی حفر چاه‌های متعدد در زمین‌های اطراف سراب و کشت محصولات آب‌بر را مهم‌ترین عامل خشک شدن سراب نیلوفر عنوان کرد و گفت: در این رابطه دستگاه‌های متولی همچون جهاد کشاورزی و امور آب باید ورودی جدی داشته باشند.
صابر در ادامه با بیان اینکه مجموعه گردشگری سراب نیلوفر کرمانشاه حتی مجوز گردشگری هم ندارد، اعلام کرد: تا چندسال پیش شرکت توسعه گردشگری به‌عنوان بهره‌بردار، متولی این مجموعه بود، اما طبق اسناد و مدارکی مالکیت آن به دادگستری استان داده شد.
وی ادامه داد: این مجموعه درحال حاضر از سوی دادگستری استان به بخش خصوصی واگذار شده، اما این شرکت و یا متولی آن (دادگستری استان) هنوز برای گرفتن مجوزهای گردشگری آن اقدامی نکرده‌اند.
معاون گردشگری استان اضافه کرد: هر مجموعه و واحدی که بخواهد فعالیت گردشگری داشته باشد، باید از اداره کل میراث فرهنگی مجوز بگیرد، چراکه فعالیت‌های گردشگری باید در قالب استانداردهایی انجام شود که نظارت بر رعایت این استانداردها به اداره میراث فرهنگی واگذار شده، بنابراین اگر واحدی استانداردهای لازم را رعایت نکند، آن را به ضابطین دستگاه قضائی معرفی می‌کنیم.
وی اضافه کرد: متأسفانه مجموعه گردشگری سراب نیلوفر هیچ مجوز گردشگری تاکنون نگرفته و در زمان فرماندار پیشین کرمانشاه نشست‌ها و تلاش‌هایی برای حل این مشکل و دیگر مشکلات سراب نیلوفر انجام شد، اما به نتیجه نرسید.

شناسه خبر 60447