شناسه خبر:60454
1401/6/31 10:13:11

سپهرغرب، گروه سلامت: یک اپیدمیولوژیست با اشاره به اظهارات سران برخی کشورها، مبنی بر پایان پاندمی کرونا، گفت: سازمان جهانی بهداشت اخیرا اعلام کرد که داریم خط پایان پاندمی را می‌بینیم و زمانیکه خط پایان را می‌بینیم باید سرعت‌مان را برای مقابله با کرونا بیشتر کنیم، وگرنه می‌بازیم.

دکتر مسعود یونسیان درباره برخی ادعاها از سوی برخی کشورها مبنی بر پایان پاندمی کرونا ازجمله رئیس جمهور آمریکا، گفت: در این زمینه اظهارات هیچ رئیس جمهوری ملاک نیست، بلکه اظهار نظر مراجع بین‌المللی علمی در این باره ملاک است. سازمان جهانی بهداشت هر چهارشنبه یک گزارش هفتگی ارائه می‌دهد که وضعیت را بیان می‌کند. البته دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در روزهای اخیر اعلام کرد که ما داریم خط پایان پاندمی را می‌بینیم و زمانیکه خط پایان را می‌بینیم باید سرعت‌مان را برای مقابله با کرونا بیشتر کنیم، وگرنه می‌بازیم.
وی با بیان اینکه بنابراین نه‌تنها آنطور که برخی ادعا می‌کنند، از نظر سازمان جهانی بهداشت کار تمام شده نیست، بلکه نظر WHO این است که اکنون که ویروس ضعیف شده باید حمله نهایی را برای پایان آن انجام داد، افزود: بنابراین خوش‌بینی که برخی کشورها مانند رئیس جمهور آمریکا داشتند، چیز مثبتی تلقی نمی‌کنم. اتفاقا یک واریانت جدید BA4.6 از خود آمریکا توسعه پیدا کرده و نمی‌دانم چطور وقتی یک واریانت جدیدی که اعلام شده قدرت سرایت‌پذیری بیشتری هم دارد، از خود کشور آمریکا گزارش شده و آن را تشخیص داده‌اند، چطور اینقدر راحت پایان پاندمی را اعلام می‌کنند.
  تازه‌ترین اظهارات دبیر کل سازمان جهانی بهداشت درباره «پایان کرونا»
این پزشک درباره وضعیت کرونا در کشورمان نیز گفت: در عین حال هر کشوری را باید با شرایط خودش رصد کرد. شرایط ما به این صورت است که با توجه که مسافران از اربعین بازگشتند و از طرفی برخی زائران به مشهد رفتند و در حال بازگشت هستند و از طرفی هم در آستانه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها هستیم، تا پایان مهر و حداقل تا 15 مهرماه نمی‌توانیم قضاوتی درباره آینده و وضعیت بیماری در کشور انجام دهیم.
یونسیان تأکید کرد: باید اوضاع را به منوال قبل تلقی کنیم و باید همان مراقبت‌ها را انجام دهیم و پروتکل‌های بهداشتی را همچنان رعایت کنیم. بعد از نیمه مهرماه می‌توان گفت که آیا این تماس‌ها و جابجایی‌ها منجر به افزایش بیماری شده است یا خیر؟. چراکه دو هفته بعد از هر تغییری، کرونا خودش را در ابتلا نشان می‌دهد و زمانیکه روند ابتلا را مشاهده کنیم، می‌توانیم بهتر درباره شرایط ادامه پاندمی در کشور صحبت کنیم. به‌نظر می‌رسد که محتاطانه‌ترین کار این است که تا 15 مهرماه مداخله جدیدی در زمینه کاهش مراقبت‌ها و حساسیت‌ها نداشته باشیم.
وی همچنین اظهار کرد: روند فعلی کرونا در کشور به طور خوبی کاهشی است و امیدواریم همین روند ادامه یابد.

شناسه خبر 60454