شناسه خبر:62903
1401/9/2 08:50:16

سپهرغرب، گروه کشاورزی: مدیرعامل صندوق تعاون روستایی ایرانیان با اشاره به خرید حمایتی لیموترش، خرما و سیر کشاورزان در قالب مشارکت با اتحادیه‌ها و تعاونی‌های کشاورزی گفت: تشکل‌ها در قالب طرح‌های جهاد کشاورزی و تعاون روستایی می‌توانند تسهیلات مالی بدون بهره دریافت کنند.

محمد مصباح اظهار کرد: بر اساس سیاست‌های دولت و بانک مرکزی و با توجه به اینکه این صندوق به کشاورزان و روستاییان خدمات ارائه می‌دهد شعب کم‌بازده این صندوق ادغام و شعب شهرها را کاهش و به جای آن در روستاها باجه ایجاد می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر این صندوق هفت منطقه، 93 شعبه و 6 باجه در روستاهای کشور دارد که در حال ایجاد تغییرات هستیم.
مدیرعامل صندوق تعاون روستایی ایرانیان ادامه داد: از اتحادیه‌ها و تشکل‌های کشاورزی که برای اجرای الگوی کشت مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی برنامه دارند، در قالب مشارکت مالی حمایت می‌شود و شرایط آسانی برای دریافت تسهیلات آن‌ها در نظر گرفته شده است.
مصباح تصریح کرد: تسهیلات اعطایی به تشکل‌های بخش کشاورزی برای الگوی کشت، بازپرداخت یک تا سه ماه دارد که در صورت لزوم می‌توان زمان بازپرداخت این تسهیلات را افزایش داد.
وی با اشاره به انجام اصلاحات در صندوق در سال جاری گفت: فعالیت این صندوق در سال‌های گذشته از ریل خود خارج شده بود و مدیران صندوق اجازه افتتاح حساب به افراد خارج از تعاونی‌های کشاورزی نیز داده بودند اما در دوره جدید رویکرد به سمت تشکل و تعاونی‌های بخش کشاورزی و طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی رفته است.
مدیرعامل صندوق تعاون روستایی ایرانیان اظهار کرد: پنج هزار شرکت تعاونی و تشکل بخش کشاورزی در کشور وجود دارد و در صورتی که صندوق بتوانند به آن‌ها به‌درستی خدمات دهد، نیاز مالی جمعیت زیادی از بخش کشاورزی تأمین می‌شود.
مصباح گفت: برای برنامه هفتم توسعه که هم اینک در حال تدوین است در خواست بودجه جدید برای صندوق داده شد تا برای ارائه خدمات به شبکه بخش کشاورزی ارائه شود.
  لیموترش، خرما و سیر کشاورزان خرید حمایتی شد
وی اظهار کرد: به‌عنوان یک ارگان حمایتی از طرف سازمان تعاون روستایی به اتحادیه باغداران کمک شد تا لیموترش باغداران به‌صورت حمایتی خریداری شود.
مدیرعامل صندوق تعاون روستایی ایرانیان گفت: با توجه به اینکه در سال جاری قیمت خرید لیموترش از باغداران پنج تا 6 هزار تومان کاهش یافته بود 10 میلیارد تومان در اختیار اتحادیه باغداران قرار گرفت و این محصول با قیمت 9 هزار تومان خریداری شد. برای اینکه پول باغداران بدون واسطه پرداخت شود پول باغداران مستقیم به حساب خود آن‌ها واریز شد.
مصباح گفت: برای خرید حمایتی خرما نیز صندوق با هشت میلیارد تومان تسهیلات، با اتحادیه تعاونی تولید کرمان مشارکت شد تا قیمت این محصول به نفع کشاورزان در منطقه بالا برود.
مدیرعامل صندوق تعاون روستایی ایرانیان گفت: همچنین با توجه به کاهش قیمت سیر تا 13 هزار تومان در خرداد سال جاری خرید حمایتی این محصول به قیمت 17 هزار تومان از کشاورزان منطقه مغان انجام شد.
مصباح اظهار کرد: پرداخت وام به کشاورزان عضو صندوق برای تأمین مالی اقدامات کاشت داشت و برداشت محصولات کشاورزی و تأمین نهاده‌های مورد نیاز تولید، کمک به اجرای سیاست‌های کلان وزارت جهاد کشاورزی ازجمله کشاوزی قرار دادی و اجرای الگوی کشت، تأمین مالی تشکل‌های برای خرید تولیدات مازاد کشاورزان یا تنظیم بازار محصولات راهبری و اساسی ازجمله موارد است که صندوق مشارکت دارد.

شناسه خبر 62903