شناسه خبر:63001
1401/9/5 09:27:04

سپهرغرب، گروه جوانی: یکی از موضوعاتی که جوانان ممکن است با آن رو به رو شوند، زندگی خوابگاهی است.یک جوان برای گذراندن دورانی که در خوابگاه زندگی می‌کند باید مهارت‌های خاصی را بداند....

زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی خصوصیات خاصی دارد که پاره‌ای از آن‌ها می‌تواند بسیار جذاب،سرگرم‌کننده، تفریحی و لذت‌بخش باشد. مانند زمان‌هایی که دانشجویان مدت‌های زیادی دورهم نشسته و به بگو و بخند و صحبت مشغول هستند یا در مورد موضوعی با یکدیگر بحث و گفت‌وگو می‌کنند یا با رشته‌ها و تخصص‌ها و فعالیت‌های یکدیگر آشنا شده و برای زندگی خود از آن‌ها استفاده می‌کنند یا سایر موارد مشابه از سوی دیگر زندگی در خوابگاه‌ها می‌تواند مشکلاتی هم ایجاد کند مانند زندگی با یک هم اتاقی که اهل همکاری نیست، قواعد و قوانین را زیر پا می‌گذارد و یا احساس خجالت و ناتوانی از بیان عقیده نظر و درخواست از بقیه هم اتاقی‌ها و موارد مشابه آن. در هر حال زندگی خوابگاهی جنبه‌های متعددی و مختلفی دارد مانند برقراری ارتباط سالم با بقیه دانشجویان به خصوص هم اتاقی‌ها مشارکت در فعالیت‌های زندگی خوابگاهی، تقسیم وظایف و مسئولیت‌ها و مقابله با مشکلاتی که در زندگی خوابگاهی پیش می‌آید.
 ارتباط با هم اتاقی‌ها
اگر خوش‌شانس باشید و هم‌اتاقی‌هایتان افرادی سازگار، همراه و دارای روحیه همکاری باشند، زندگی خوابگاهی شما به خوبی سپری خواهد شد مشکل از آنجا شروع می‌شود که هم‌اتاقی‌ها در مورد مسائل مختلف با یکدیگر مشکل پیدا می‌کنند.
اختلاف در مورد موضوع‌های مختلف امری ساده و بدیهی است انسان‌ها با هم متفاوتند علت آن هم روشن است تفاوت در خانواده، فرهنگ ها، والدین، جوامع گوناگون و.... مهم این است که انسان‌ها راه برطرف کردن اختلاف‌ها را فرابگیرند.
یکی از مهمترین مکان‌هایی که اختلاف‌ها و تفاوت‌های بین انسان‌ها خودش را نشان می‌دهد محیط دانشگاه و زندگی در خوابگاه است هر یک از دانشجویان در خانواده و شهری متفاوت و با فرهنگی متفاوت بزرگ شده‌اند و بنابراین بسیار طبیعی است که با یکدیگر تفاوت داشته باشند مهم نیست که تفاوت داشته باشیم مهم این است که یاد بگیریم چگونه اختلاف‌هایی را که براثر این اتفاقات به وجود می‌آیند برطرف کنیم به همین دلیل مهارت حل اختلاف در این زمینه بسیار کمک کننده و مفید است.
آنچه به شما کمک می‌کند تا بتوانید اختلاف‌های خود را به حداقل برسانید آن است که در مورد آنچه شما را ناراحت می‌کند با زبان خوش و مودبانه صحبت کنید. انتظار داشتن از دیگران و اینکه دیگران باید بفهمند که شما از آنها چه انتظاری دارید و مواردی ازاین قبیل کمکی به شما نمی کند و جز افزایش تنش و رنجش فایده دیگری نخواهد داشت.
بهتر است از همان ابتدا با عده‌ای که قرار است هم اتاق شوید نشسته و راجع به آنچه رعایت شود گفت و گو کنید بهتر است زمانی را برای این نشست و گفت‌وگو تعیین کنید که برای همه افراد مناسب‌ترین زمان باشد سپس در مورد قواعد و قوانینی که مایلید میان خود رعایت کنید صحبت کنید
 راه‌حل‌هایی برای بهبود با هم اتاقی‌ها
بهتر است از همان ابتدا با عده‌ای که قرار است هم اتاق شوید نشسته و راجع به آنچه رعایت شود گفت‌و گو کنید بهتر است زمانی را برای این نشست و گفت‌وگو تعیین کنید که برای همه افراد مناسب‌ترین زمان باشد سپس در مورد قواعد و قوانینی که مایلید میان خود رعایت کنید، صحبت کنید هنگام گفت‌وگو راجع به موضوعات گوناگون نظر واقعی خود را مطرح کنید و نه آنکه در رودربایستی قرار بگیرید یا برعکس چیزی را به دیگران تحمیل کنید اگر چنین برخوردهایی انجام دهید در بلند مدت نسبت به دیگران آزرده و از خود عصبانی خواهید شد که در دو حالت به ارتباط شما لطمه خواهد خورد.
الف) موضوعات کلی و عام
نظافت اتاق ها: تعیین نوع کارهایی که برای نظافت محل زندگی لازم است و تنظیم برنامه نظافت و اختصاص آن به هر یک از هم اتاقی‌ها و موارد مشابه.
تهیه و آماده کردن غذا: مشخص کردن برنامه غذایی تعیین کارها و فعالیت‌های مرتبط با آن و اختصاص آن به هر یک از هم اتاقی‌ها و موارد مشابه
شست و شوی ظرف‌ها: تعیین نوبت‌های ظرفشویی یا موارد دیگری مرتبط با شست و شو
خرید مایحتاج و وسایل: تعیین خریدهای اساسی و کارهای مرتبط با خرید و تقسیم آنها به هر یک از هم اتاقی‌ها تعیین مادر خرج (کسی که مسئول خرید است) تعیین مقدار هزینه ای که ماهانه یا هفتگی باید پرداخت شود و توافق در این مورد که براساس مذاکره و بحث با هم اتاقی‌ها حاصل می‌شود.
ب) تنظیم ساعت و زمان
استراحت: تعیین اوقات استراحت و خواب مشخص کردن میزان روشنایی و فعالیت‌هایی که در ساعت خواب و استراحت می‌توان انجام داد. مهمانی: مشخص کردن ساعات و مواقعی که می‌توان مهمانی را به اتاق راه داد و مدت اقامت وی در اتاق در دفعات آن و موراد مشابه.
مطالعه: مشخص کردن ساعات و زمان مطالعه‌ای که هر کدام از هم اتاقی‌ها نیاز دارد و عادات مطالعه وی و عواملی که در مطالعه هم اتاقی‌ها مشکل یا مزاحمت ایجاد می‌کند و راه‌های برطرف کردن آنها.
تفریح، گفت و گو و بحث: تعیین ساعاتی که برای تفریح و گفت‌وگو و بحث و یا برگزاری جلسات لازم است و فاصله بین آن‌ها.
ج) رعایت اصول ایمنی
تعیین نکات مهمی که از نظر ایمنی لازم است مانند قفل کردن در اتاق کشوها چمدان‌ها و یا اینکه شب‌ها در اتاق قفل باشد یا نه.
د) تعیین موارد خصوصی یا عمومی
یکی از موضوعات بسیار مهم در میان هم اتاقی‌ها مشخص کردن محدوده‌های شخصی یا عمومی است هر انسانی به یک فضای خصوصی احتیاج دارد این فضا در زندگی خوابگاهی و اشتراکی کمی محدودتر می‌شود و ممکن است به یک گوشه تخت و فضای زیر آن محدود شود در این زمینه هم باز تفاوت‌های فردی وجود دارد مثلا ممکن است از نظر یکی از هم اتاقی‌ها استفاده از کتاب‌های دیگران در هنگامی که حضورندارند اشکالی نداشته باشد در حالی که ممکن است غیراز این باشد به همین دلیل لازم است این موارد از ابتدا مشخص شود: استفاده از وسایل یکدیگر: در این رابطه لازم است هم اتاقی‌ها مشخص کنند که دیگران تا چه حد مجازند از وسایل آنان درحضور افراد استفاده کنند.
تعیین حریم و فضای خصوصی: بعضی از افراد حساسیت‌های خاصی در مورد حریم و فضاهای خصوصی خود دارند و بعضی کمتر حساس هستند مثلا ممکن است یکی از هم اتاقی‌ها از اینکه دیگری روی تخت بنشیند و یا اینکه دیگری روی تخت او بنشیند و یا اینکه از لیوان یا بشقاب او استفاده شود ناراحت شود در حالی که ممکن است دیگری چنین حساسیتی نداشته باشد.
اطلاعات و موضوع‌های شخصی: ممکن است بعضی از هم‌اتاقی‌ها به راحتی راجع به کارو درس یا زندگی خود صحبت کنند و از اینکه دیگران اطلاعاتی در مورد آنها داشته باشند ناراحت نشوند در حالی که فرد دیگری مایل نباشد که کسی "سراز کار او در آورد".
یکی از موضوعات بسیار مهم در میان هم اتاقی‌ها مشخص کردن محدوده‌های شخصی یا عمومی است هر انسانی به یک فضای خصوصی احتیاج دارد این فضا در زندگی خوابگاهی و اشتراکی کمی محدودتر می‌شود و ممکن است به یک گوشه تخت و فضای زیر آن محدود شود اطلاع دادن به یکدیگر در مورد بیرون رفتن: بعضی از هم‌اتاقی‌ها ممکن است مایل نباشند دیگران بدانند آنان کجا هستند به کجا می‌روند و چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهند بنابراین بهتر است این موضوعات از همان ابتدا مشخص شود.
نیاز به خلوت و تنهایی: بعضی از هم اتاقی‌ها گاهی ممکن است مایل باشند که تنهایی کاری انجام دهند و نیاز دارند که مواقعی در روز یا هفته یا.... به قول معروف "ساعتی باخود خلوت کنند" به همین دلیل مناسب است که اطلاعاتی به سایر هم اتاقی‌ها بدهند تا نه او مزاحم آن‌ها شده و نه سایر هم‌اتاقی‌ها برداشت‌های اشتباهی از آن‌ها داشته باشند.

شناسه خبر 63001