شناسه خبر:71427
1402/4/24 09:05:22

سپهرغرب، گروه خبر: رئیس آموزش وپرورش استثنایی کردستان گفت: کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) سنندج با استفاده از ظرفیت‌های موجود به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه خدمات رایگان ارائه می‌کند.

طالب محمدی صبح امروز در بازدید از کتابخانه مرکزی سنندج با تأکید بر مرجعیت فرهنگی کتابخانه‌ها اظهار کرد: فضای کتابخانه می‌تواند منبعی برای ایجاد گروه‌های درسی، فکری، شغلی و حرفه‌ای باشد.
وی گفت: در راستای خدمت‌رسانی و با هدف بهره‌مندی از فرصت‌ها وامکانات برابر بخشی از این کتابخانه به ارائه خدمات به افراد دارای آسیب بینایی و شنوایی اختصاص یافته است.
رئیس آموزش وپرورش استثنایی استان افزود: این مرکز بستر مناسبی برای بهره‌مندی از فضای کتابخانه برای 269 دانش‌آموز دارای آسیب شنوایی و 125 دانش‌آموز داری آسیب بینایی استان که در مدارس استثنایی یا تحت آموزش تلفیقی فراگیر مشغول به تحصیل را فراهم کرده است.
محمدی با بیان اینکه تأثیر عمیق کتاب در گسترش فرهنگ جامعه و سرعت بخشیدن به پیشرفت روزافزون آن انکارناپذیر است، گفت: گرایش به مطالعه یکی از شاخصه‌های رشد و توسعه در جوامع به‌شمار می‌رود.
وی در ادامه به دستاورد‌های مهم برون سازمانی اداره استثنایی در انعقاد تفاهم‌نامه با اداره کل بهزیستی، اداره کل فنی وحرفه‌ای، کانون پرورش فکری، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، شهرداری و شورای اسلامی شهر سنندج اشاره کرد و گفت: همچنین تفاهم‌نامه تدوین برنامه عمل با معاونت‌های تربیت بدنی و سلامت، پرورشی و فرهنگی، سوادآموزی و آموزش ابتدایی اداره کل آموزش وپرورش استان منعقد شده است.
رئیس آموزش وپرورش استثنایی استان کردستان توزیع بسته‌های بهداشتی، ارائه خدمات دندانپزشکی و درمانی (بیمارستانی و کلینیکی) رایگان به دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه واجرای برنامه‌های سلامت روان را از سطوح مشترک کاری آموزش و پرورش استثنایی و دانشگاه علوم پزشکی استان عنوان کرد.
محمدی افزود: همچنین در اجرای تفاهم‌نامه منعقده با انجمن اوتیسم استان و با همکاری معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مقرر است تمامی دانش‌آموزان طیف اوتیسم به‌صورت رایگان در مرکز آموزشی، پزشکی و درمانی قدس سنندج مورد درمان و ویزیت قرار گیرند.
وی همچنین بهره‌مندی و دسترسی استفاده از یک دستگاه اتوبوس مناسب سازی شده همراه راننده جهت ارائه خدمات به دانش‌آموزان آموزش و پرورش استثنایی در برنامه‌ها و مناسبت‌های مختلف درون شهری را از تعهدات تفاهم‌نامه با شهرداری سنندج برشمرد.
رئیس آموزش وپرورش استثنایی استان کردستان در ادامه با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با کانون‌های پرورش فکری کودکان ونوجوانان گفت: مرکز شماره سه و چهار کانون پرورش فکری در شهر سنندج نیز در راستای تحقق عدالت آموزشی و اجتماعی برای استفاده دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه مناسب‌سازی شده و دارای امکانات خاص جهت استفاده آنان است.
*  وجود هشت هزار کتاب صوتی در کتابخانه مرکزی سنندج وجود دارد
رئیس کتابخانه مرکزی سنندج نیز در این نشست گفت: با هدف اصلی فراهم آوردن امکان دسترسی به منابع و اطلاعات مورد نیاز برای نابینایان هفت تا هشت هزار نسخه کتاب صوتی در این کتابخانه جهت استفاده این افراد وجود دارد.
محمد زارعی افزود: 540 کتاب بریل واسباب بازی‌های مناسب‌سازی شده برای نابینایان ازجمله مینج، ماروپله، شطرنج وسایر موارد علاوه بر خدمات کتابخوانی معمول به صورت ویژه به این قشر ارائه می‌شود.
وی در ادامه اظهار کرد: هم‌اکنون این کتابخانه با در اختیار داشتن 22 هزار نسخه کتاب چاپی جهت استفاده بهینه مراجعان تلاش دارد تا دامنه گسترده‌ای از نظرات، ایده‌ها و دانش را برای علاقه‌مندان به مطالعه فراهم کند.
وی گفت: در حال حاضر سه هزار 700 نفر عضو کتابخانه مرکزی سنندج است که می‌توانند از گنجینه 37 هزار کتاب چاپی، صوتی وبریل این کتابخانه استفاده کنند.
رئیس کتابخانه مرکزی سنندج در پایان ایجاد انگیزه و تشویق به کتابخوانی در دانش‌آموزان را یک امر مهم و کلیدی عنوان کرد و گفت: این کتابخانه با استفاده از ظرفیت‌های خود در راستای افزایش سطح آگاهی و میزان مطالعه دانش‌آموزان تلاش می‌کند.

شناسه خبر 71427