شناسه خبر:71654
1402/4/29 09:06:53

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: امسال 150 تن محصول سقز از جنگل‌های این استان برداشت خواهد شد.

ابرهیم پیرزادیان روز چهارشنبه اظهار کرد: باتوجه به شرایط مطلوب بارندگی‌های سال گذشته و بعد از وقفه پنج ساله، بهره برداری از منابع طبیعی استان تحت ضوابط، قوانین و رعایت اصول فنی و زیر نظر کارشناسان انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه در استان ایلام 122 شرکت تعاونی در زمینه حفظ، احیا و بهره‌برداری از جنگل‌ها استان فعالیت دارند، گفت: امسال پیش‌بینی می‌شود بیش از 150 تن سقز یا شیره درخت «بنه» به ارزش 87 میلیارد تومان از جنگل‌های استان برداشت شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام یادآور شد: برای نظارت بر این فعالیت، زمینه جذب و به کارگیری بیش از 50 نفر از فارغ‌التحصیلان فراهم و این امر کمکی به اقتصاد معیشت مردم محلی است که در حاشیه این رویش گاه‌های طبیعی زندگی می‌کنند.
وی گفت: پس از بررسی‌های لازم در جنگل‌های بنه توسط کارشناسان اداره منابع طبیعی با بهره‌برداران محلی، برای برداشت شیره سقز قراردادی منعقد می‌شود تا مجوز برداشت و بهره‌برداری به‌صورت قانونی و در یک چهارچوب اصولی صادر شود.
وی افزود: طبق قراردادهایی که با تعاونی‌های بهره‌بردار سقز در استان انجام شده است، این تعاونی‌ها در امر حفاظت از جنگل‌های استان به خصوص در مقابله با حریق احتمالی با منابع طبیعی همکاری می‌کنند.
برداشت محصول سقز در این استان از اواخر تیرماه آغاز می‌شود، شیره سقز از درختی به نام بنه هر چند سال یکبار با توجه به وضعیت آب و هوایی‌، قدرت درخت و... برداشت می‌شود.
سقز پس از برداشت، برای مصارف دارویی، صنعتی و خوراکی به خارج از استان صادر می‌شود.

شناسه خبر 71654