شناسه خبر:72725
1402/5/30 09:27:00

سپهرغرب، گروه ریحانه‌آفرینش: «نه به حضور مردان در بخش زنان و زایمان»، مطالبه‌ای است که بارها و بارها از سوی زنان جامعه به‌ویژه مادران باردار مطرح شده اما عملاً بی‌پاسخ مانده و ظاهراً نه‌تنها ساز و کاری برای این مسئله وجود ندارد، بلکه حتی قدمی هم برای رسیدگی به این دغدغه مهم برداشته نشده است!

براساس پویش‌های متعدد ثبت‌شده در «فارس من» مبنی بر اعتراض مادران باردار نسبت به حضور مردان در اتاق زنان و زایمان، تا به حال چندین گزارش توسط خبرگزاری فارس در این زمینه تهیه شده که بازخوردهای آن و کامنت‌های دریافتی از مخاطبان، نشان از دغدغه خاطر و نارضایتی شمار قابل توجهی از زنان جامعه از این مسئله دارد. زنانی از هر طیف اعتقادی که اساسا با حضور مردان از کادر بیمارستان گرفته تا متخصص بیهوشی، تکنسین اتاق عمل، اینترن‌ها و حتی پزشکان مرد بنا به هر دلیلی در اتاق زنان و زایمان مخالفت دارند و این اتفاق را متناقض با حقوق زنان می‌دانند.به‌واقع، عدم تمایل زنان به نمایان شدن اندام آن‌ها در برابر مردان و حتی دیدن حال و اوضاع آن‌ها در هنگام زایمان توسط مردها، صرفاً محدود به زنانی مؤمن و محجبه نمی‌شود و حتی آن‌هایی که اندک اعتقادی هم دارند، با این مسئله به‌شدت مخالف هستند و ابراز می‌کنند که بخش زنان باید با کادری کاملاً زنانه اداره شود. لازم به توضیح است که تجربه مادران باردار مواجه با این شرایط، نشان از آسیب‌های روانی و جسمی مختلفی برای آن‌ها دارد که تمام این موارد، لزوم رسیدگی به این مسئله را بیشتر و بیشتر می‌کند.

خبرگزاری فارس در گزارش‌هایی با عنوان نه به حضور مردان در اتاق عمل زنان و زایمان/ به این کابوس پایان دهید! و یک تجربه‌نگاری مستند از حضور مردان در اتاق زایمان مفصل در مورد این مسائل صحبت کرد و تجربه‌نگاری مستندی از زنان باردار ارائه داد اما هنوز هم پویش‌های متعددی تحت عنوان «نه به حضور مردان در بخش زنان و زایمان» به ثبت می‌رسد که این بار نیز با مورد مشابه دیگری مواجه هستیم.

در بخشی از متن این پویش آمده: «این واقعاً دردناک است که مادر باردار در اتاق معاینه و در زایشگاه با حضور پرستار مرد بالای سرش مواجه شود. خود من به‌شدت از این اتفاق اذیت شده و سؤالم این است که چرا باید مردان اینقدر راحت در بخش زنان و زایمان حضور پیدا کنند، آیا این موافق دستور دین ماست؟ آیا نباید قوانینی در این باره وضع شود؟»

  پرسنل آقا بالای سر زن باردار چه می‌خواهد؟

ثبت‌کننده پویش، بانوی 23ساله‌ای است که ماه آخر بارداری را پشت سر می‌گذارد و برای نخستین‌بار قرار است طعم مادر شدن را بچشد، اما کابوس حضور مردان در اتاق زایمان، نگرانی‌های بسیاری را برای او دامن زده است. بتول باقری‌نژاد؛ اهل بیرجند است و با اشاره به تجربه تلخ خود توضیح می‌دهد: چندوقت پیش به خاطر مشکلی در دوره بارداری در یک بیمارستان دولتی بستری شدم اما در کمال ناباوری دیدم که کادر آقا و اینترن‌های مرد به‌راحتی در بخش معاینه، زایمان و بستری زنان رفت و آمد دارند که بسیاری از این رفت وآمدها اصلاً ضرورتی نداشت و ناشی از بی‌توجهی به این موضوع بود! عجیب‌تر اینکه حتی وقتی می‌خواستند اطلاعات بیمار را بگیرند هم کادر آقا بالای سر بیمار می‌آمد و اصلاً برایشان مهم نبود که یک خانم باردار در چه شرایطی است و آرامش خود را به خاطر حضور مردها از دست می‌دهد. مسئله تعجب‌آور دیگر این بود که وقتی پزشکان و کادر آقا وارد اتاق می‌شدند و مثلاً با تخت دیگری کار داشتند، اصلاً اطلاع نمی‌دادند و مابقی خانم‌ها به خاطر نداشتن حجاب، دستپاچه و معذب می‌شدند. نه‌تنها من بلکه همه خانم‌ها از این مسئله ناراحت بودند اما متاسفانه کاری از دست کسی برنمی‌آمد».

  مجبورم عطای زایمان رایگان را به لقایش ببخشم

وی که دلش نمی‌خواهد در هنگام زایمان، مردان مختلفی مدام بالای سرش در رفت و آمد باشند و حداقل به لحاظ روانی از آرامش نسبی برخوردار باشد، خود را ملزم به یک انتخاب اجباری دانسته و می‌گوید: «زایمان در همان بیمارستانی که بستری شده بودم، تقریباً برایم رایگان تمام می‌شود اما با توجه به آنچه که دیدم و حضور گسترده مردان در بخش زنان آن بیمارستان، شاید مجبور باشم هزینه بیشتری بپردازم و بیمارستانی را برای زایمان انتخاب کنم که حضور مردها و اینترن‌ها در بخش زنان و زایمان کمتر باشد؛ هرچند که این انتخاب اجباری، اصلاً منصفانه نیست و باید قانونی وضع شود تا خانم‌های باردار آن هم در کشوری اسلامی با چنین مشکل بزرگی دست و پنجه نرم نکنند».

شناسه خبر 72725