شناسه خبر:73175
1402/6/9 10:55:45
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان:

تعاون از مهم‌ترین ظرفیت‌های ایجاد اشتغال در کشور است

سپهرغرب-گروه خبر: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان گفت: رونق اقتصادی مستلزم ترویج فرهنگ تعاون در جامعه است و دولت سیزدهم اهتمام جدی برای توسعه تعاونی‌ها دارد.

فرزاد پیشکاری، امروز (8 شهریور) در آیین تجلیل از تعاونی‌های برتر کردستان در سنندج با بیان اینکه در دنیای امروز تعاون می‌تواند به اشتغال‌زایی، فقرزدایی و توسعه اقتصادی کمک بسیار زیادی کند، اظهار کرد: اگر بخواهیم در اقتصاد به جایگاه والا برسیم باید نسبت به توسعه تعاونی‌ها و کارهای مشارکتی اهتمام بورزیم و به قشر جوان کارهای تیمی آموزش داده شود.

وی افزود: باید فرهنگ تعاون و کارهای مشارکتی در آموزش پرورش و جامعه تببین تا حس مسئولیت‌پذیری و اقتصاد تعاونی نهادینه شود و در کشور ما این ظرفیت در ابعاد مختلف وجود دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان، با بیان اینکه تعاون می‌تواند یکی از ظرفیت‌های مهم ایجاد اشتغال در کشور باشد، ادامه داد: خوشبختانه مردم کردستان از دیر باز با فرهنگ تعاون و کار جمعی آشنا هستند و به مهم نیز اعتقاد دارند.

پیشکاری، دفاع مقدس را یکی از بهترین کارهای جمعی در طول سال‌های پیروزی انقلاب دانست و با بیان اینکه رزمندگان در طول دوران دفاع مقدس با تعاون و همکاری در مقابل بزرگترین ابرقدرت‌های جهان ایستادگی کرده و پیروز شدند، عنوان کرد: هم اکنون نیز با مشارکت‌های گروهی و ایجاد تعاونی‌های مختلف می‌توان چرخ‌های اقتصاد کشور را به حرکت درآورد و از تحریم‌ها عبور کرد.

وی واسطه‌گری و وجود دلالان، عدم اعتماد متقابل، عدم شناخت از منابع تولیدی، ترویج شغل‌های کاذب، عدم حمایت بانک‌های عامل از بخش تولید، نبود فرهنگ کار مشارکتی و گروهی را از معضلات بخش اشتغال به‌ویژه در بخش تعاون ذکر کرد و افزود: آموزش لازمه توسعه و ترویج فرهنگ تعاون در جامعه است و با آموزش صحیح و ترویج فرهنگ تعاون می‌توان به ایجاد سهم 25 درصدی تعاون از اقتصاد کشور امیدوار بود.

وی با بیان اینکه در استان کردستان 2080 تعاونی فعال با 185 هزار نفر عضو وجود دارد که زمینه اشتغال بیش از 18 هزار نفر را در استان فراهم نموده است، اظهار کرد: حمایت، هدایت و نظارت بر تعاونی‌ها از مهمترین وظایف این اداره کل در خصوص تعاونی‌ها است.

در پایان این مراسم از تعاونی‌های برتر کردستان با اهدای تندیس و لوح سپاس، تقدیر شد.

 

شناسه خبر 73175