شناسه خبر:73698
1402/6/27 12:57:04

سپهرغرب - گروه زیست بوم: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ضمن ارائه آماری از میزان قاچاق‌ گونه‌های حیوانی طی چهار ماه اولیه سال جاری اظهار کرد: میزان کشفیات حدود 45 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

ایران کشوری است با آب و هوایی متفاوت که در هر نقطه از آن بر حسب شرایط آب و هوایی گونه‌های گیاهی و جانوری ارزشمند بسیاری وجود دارد و به‌دلیل همین خاص و نادر بودن برخی گونه‌ها، افراد سودجو اقدام به فروش و قاچاق این گونه‌ها می‌کنند. امروزه شکار حیات وحش به فضای مجازی هم راه یافته و برخی افراد با انتشار تصاویر دلخراشی از صید و شکار آن‌ها با سلاحی غیرقانونی و تبلیغ و ترویج این کار صورت می‌گیرد.

سرهنگ جمشید محبت‌خانی درباره قاچاق اعضای حیوانات در شبکه‌های مجازی اظهار کرد: یکی از جرائمی که طی سال‌های اخیر بسیار با آن مواجه می‌شویم، وقوع جرائم زیست محیطی ازجمله قاچاق سلاح، فروش سلاح شکاری، تبلیغ قاچاق، قاچاق حیات وحش به‌صورت زنده و تاکسیدرمی همچنین قاچاق آن‌ها از طریق فضای مجازی است؛ بنابراین تصمیم گرفتیم این مسئله را به‌صورت جدی پیگیری کنیم.

وی افزود: معاونت حوزه فوریت‌های سایبری را برای کنترل و کاهش این جرایم در زیر مجموعه یگان حفاظت تعریف کردیم و خوشبختانه سازمان اداری استخدامی با ایجاد این معاونت موافقت کرده است. این معاونت به‌صورت زیرمجموعه و یا تحت نظر پلیس فتای فراجا فعالیت خواهد کرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه با بیان اینکه بر اساس آمارهای موجود روند جرایم زیست‌محیطی و رصد و کشفیات آن‌ها افزایشی بوده است، گفت: طی سال‌ گذشته 187 پرونده قضایی در خصوص قاچاق تشکیل شد و افراد مرتبط با این معضلات به دادگاه‌ و مراجع قضایی معرفی شدند این در حالیست که بیش از تشکیل پرونده‌های قضائی، مشکلات با تذکرهای شفاهی حل شد و نیازی به تشکیل پرونده قضائی نبود.

محبت‌خانی درباره تعداد پرونده‌های قضائی تشکیل شده طی چهار ماه نخست امسال درباره قاچاق حیوانات در فضای مجازی اظهار کرد: طی فروردین‌ماه سال جاری 24 پرونده قضائی، در اردیبهشت‌ماه 24 پرونده، در خردادماه 25 وتیرماه نیز 25 پرونده قضائی در خصوص جرایم قاچاق حیوانات در فضای مجازی تشکیل شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه میزان کل پرونده‌های تشکیل شده طی سال گذشته حدود 187 مورد و چهارماه نخست سال 52 مورد بود می‌توان ادعا کرد که میزان کشفیات حدود 45 درصد افزایش داشته است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور درباره مواردی که مورد رصد قرار می‌گیرند و جرم‌انگاری می‌شوند، گفت: مواردی همچون انتشار تصاویر شکار غیرمجاز با سلاح و لاشه حیوانات، انتشار تصاویر از صید آبزیان و... جزء جرائم محیط زیستی در صفحات مجازی است که این افراد شناسایی می‌شوند و با آن‌ها برخورد می‌شود. تاکنون نیز برای این افراد احکام تبعید، حبس و جریمه نقدی در نظر گرفته شده است.

محبت‌خانی در پایان تصریح کرد: در شبکه‌های مجازی موارد بسیاری توسط خودمان رصد می‌شود که با این افراد برخورد جدی می‌کنیم اما در بسیاری از مواقع نیز اخبار مهم را مردم به ما اطلاع‌رسانی می‌کنند. مردم با دیدن تصاویری که شکار غیرمجاز حیات وحش در آن‌ها عادی‌انگاری می‌شود، می‌توانند از طریق اپلیکیشن محیط‌بان یا سامانه 1540 به ما اطلاع‌رسانی کنند تا پیگیری کنیم.

 

شناسه خبر 73698