شناسه خبر:73768
1402/6/29 14:50:51

سخنگوی اقتصادی دولت از شناسایی 550 کاربر رسانه‌های اجتماعی با درآمد تبلیغاتی بالا برای دریافت مالیات خبرداد که واریزی به حساب 123 نفر از این افراد 2 هزار و 300 میلیارد تومان بوده است.

موضوع جلوگیری از فرار مالیاتی دهک‎‌های بالای درآمدی جامعه و حذف معافیت‌های مالیاتی غیرموجه طی سالهای اخیر در فضای کارشناسی و رسانه‌ای کشور بیشتر از گذشته مطرح شده که یکی از مصادیق آن «معافیت مالیاتی هنرمندان و سلبریتی‌ها» بوده است.

طی دو- سه سال گذشته هم در سامانه «فارس من» پویش‌های متعددی با موضوع دریافت مالیات از هنرمندان و سلبریتی‌ها ثبت شده است. کاربران حاضر در این پویش‌ها این مطالبه را پیش کشیده‌اند که باید همچون دیگر اقشار جامعه از بازیگران سینما و تلویزیون و سلبریتی‌ها مالیات دریافت شود.

شناسایی 550 سلبریتی برای دریافت مالیات

به نظر می‌رسد دولت موضوع دریافت مالیات از سلبریتی‌ها را کلید زده است. در همین راستا سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و ودارائی روز سه شنبه 27 تیر 1402 در نشست خبری خود درباره تاکید دولت برای افزایش درآمد مالیاتی و عدم پرداخت مالیات از سوی سلبریتی‌ها و برنامه دولت در این باره، گفت: تمرکز دولت بر مسئله شناسایی درآمد‌ها بوده است و 550 کاربر رسانه‌های اجتماعی با درآمد تبلیغاتی بالا و 123 نفر که حدود 2 هزار 300 میلیارد تومان درآمد واریزی به حساب هایشان داشته‌اند، شناسایی شدند.

وی گفت: برای دولت درآمد چهره‌ها و سایر گروه‌های اجتماعی تفاوتی ندارد و براساس احکام‌قانون عمل خواهد شد.

وزیر اقتصاد درباره اخذ مالیات از مالکان خانه‌ها در منطقه «باستی هیلز» لواسان گفت: براساس آخرین عدد حدود 45 هزار خانه لوکس برگه مطالبه مالیاتی برایشان صادر شده است‌.

در تبصره 6 لایحه بودجه سال جاری آمده است که سلبریتی‌ها تا سقف درآمدی 320 میلیون معاف و بالاتر از آن باید تابع قانون باشند.

مخاطبان فارس با ثبت سوژه «از سلبریتی‌ها و فوتبالیست‌ها هم مالیات بگیرید» خواستار پاسخ‌گویی مسئولان شدند.

مخاطبان نوشتند: «در سالیان گذشته حرکت خوبی در کشور بابت گرفتن مالیات بر درآمد و انواع دیگر مالیات از همه اقشار کشور (بازاریان، کسبه، پزشکان و کارمندان) شکل گرفت، حال سوال مهم این است، این افراد معروف، بازیگران و فوتبالیست‌ها و هر فردی که در مسیر سلبریتی شدن نام می‌گیرد، چرا نباید مالیات بدهد؟ مگر خون اینها رنگین‌تر از سایر ملت است؟!»

در این زمینه وحید عزیزی مدیر کل مبارزه با فرار مالیاتی گفت: بازیکنانی که قرارداد دارند،‌مالیاتی می‌پردازند،‌همچنین بازیگران و هنرمندان تا سقف معافیت خود معاف و بالاتر از آن مشمول مالیات می‌شوند.

وی در مورد سلبریتی‌هایی که با ایجاد صفخات مجازی، درآمد از فضای مجازی دارند،‌ نیز گفت: با شناسایی این افراد، مالیات از آنها نیز گرفته می‌شود و فرقی بین صاحبان درآمد از اقشار مختلف نیست،‌کسانی که از حد معافیت قانونی درآمد بیشتری دارند،‌مشمول مالیات می‌شوند.


منبع: خبرگزاری ایسنا

شناسه خبر 73768