شناسه خبر:76189
1402/9/1 11:47:39

بلومبرگ گزارش داد که امروز قیمت جهانی دانه‌های روغنی 5.5 دلار افزایش داشته است.

افزایش 5.5 دلاری قیمت روغن در یک روز، خبری است که کشورهای وارد کننده از آن خوشحال نیستند و مردم هم احتمالاً نگرانند که آیا روی قیمت داخلی تأثیر می‌گذارد؟

در کشور ما کالاهای اساسی با ارز نیمایی وارد می‌شود تا دولت قیمت مصرف کننده را کنترل کند در واقع قیمت داخلی تحت تأثیر نوسان‌ قیمت جهانی قرار نمی گیرد اما افزایش قیمت جهانی خروج ارز را بیشتر می‌کند.

امروز بلومبرگ گزارش داد که «قیمت دانه روغنی سویا 5.5 دلار در هر بوشل برای تحویل در ماه ژانویه 2024 افزایش یافت.»

بوشل معیار اندازه‌گیری وزن ماده خشکی است که مایع نباشد و در کشاورزی کاربرد دارد هر بوشل گندم معادل 27.2 کیلوگرم است، وزن محصولات مختلف بر اساس بوشل فرق می‌کند.

*یک‌چهارم ارز کالاهای اساسی مربوط به روغن است

بنابه آمارهای وزارت جهاد کشاورزی، 90 درصد نیاز به روغن در کشور وارداتی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی هم با اشاره به تولید تنها 10 درصد روغن مورد نیاز در داخل، گفت: حدود یک چهارم ارزی که برای واردات کالاهای اساسی از کشور خارج می‌شود مربوط به روغن است.

به گفته مجتبی خیام‌نکویی سالانه تا 16 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌‌یابد.

*امکان تولید روغن نیاز کشور درداخل هست؟

یک کارشناس کشاورزی گفت: کشور سالانه 125 میلیون تن محصول کشاورزی تولید می‌کند که حدود 1.5 تن برای هر ایرانی است با این وجود در اغلب محصولات اساسی ازجمله روغن وابستگی داریم.

وی با ارائه راهکاری گفت:‌ برنامه الگوی کشت باید اجرا شود که تولید محصولات کشاورزی متناسب با نیاز مردم و با اولویت کالاهای اساسی باشد.

وزارت جهاد کشاورزی در سال‌های گذشته برنامه‌های افزایش خوداتکایی به روغن تصویب کرده اما تنها 10 درصد روغن مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود.

 

شناسه خبر 76189