شناسه خبر:76320
1402/9/4 13:01:55

سپهرغرب-گروه گردشگری:مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه کنگره بین‌المللی حضرت رضا (ع) باید عرصه گردشگری زیارت را نیز فعال کند، گفت: باید زیرساخت‌های رفت‌وآمد جهانیان به حرم مطهر امام رضا (ع) افزایش پیدا کند.

به گزارش سپهرغرب و به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی در دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدسعیدرضا عاملی، دبیر علمی پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا (ع) با اشاره به ورود این امام همام به ایران و حضور آن حضرت، اظهار کرد: حضور دوساله امام رضا (ع) در مرو، بخش بی‌نظیر و بی‌مانندی در تاریخ امامت و تشیع است.
 

وی اضافه کرد: هجرت امام رضا (ع) تنها هجرت معصومین از کشورها و مناطق عرب‌نشین بوده است و امام رضا (ع) با این هجرت تهدید زمان خود را به فرصت تبدیل کردند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به اینکه امام رضا (ع) جاذبه‌های بسیاری در سطح بین‌المللی دارند، مطرح کرد: میلیون‌ها نفر شیعه عاشق امام رضا (ع) داریم که حتی یک مرتبه نیز به زیارت ایشان مشرف نشده‌اند.

وی با بیان اینکه کنگره باید بتواند دولت را در عرصه گردشگری زیارت تقویت کند، عنوان کرد: باید زیرساخت‌های رفت‌وآمد جهانیان به حرم مطهر امام رضا (ع) افزایش پیدا کند.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه در برخی از مناطق بین‌المللی زمینه‌های همکاری وجود دارد، یادآوری کرد: ازجمله این مناطق بوسنی، صربستان و کشورهای جنوب شرقی آسیا هستند که باید به آن‌ها توجه بیشتری شود.

در ادامه دبیر علمی پنجمین دوره کنگره جهانی حضرت رضا (ع) نیز با اشاره به اینکه کنگره جهانی حضرت رضا (ع) از سال 1368 با ریاست مقام معظم رهبری آغاز به کار کرده است، اظهار کرد: این کنگره در چهار دوره تا سال 1372 در سطوح عالی با حضور مراجع عالی‌قدر برگزار شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدسعیدرضا عاملی با بیان اینکه پنجمین دوره کنگره پس از وقفه چندین‌ساله در مسیر برگزاری قرار دارد، گفت: برای برگزاری هفت دوره به‌صورت یک‌سال در میان برنامه‌ریزی انجام شده است.

* عدالت برای همه، ظلم به هیچ‌کس

دبیر علمی پنجمین دوره کنگره جهانی حضرت رضا (ع) با اشاره به اینکه شعار کنگره پنجم «عدالت برای همه، ظلم به هیچ‌کس» است، عنوان کرد: برای هر دوره کنگره، عنوان مشخصی را انتخاب کردیم تا کنگره در سطح بین‌المللی مورد اقبال بیشتری قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه موضوع عدالت یک مسئله جهانی است، یادآوری کرد: این موضوع جزء اصول عامه بوده و حلقه بزرگی را در سطح جهانی تشکیل داده است.

عاملی با اشاره به اینکه رویکرد ما افزایش مشارکت‌های بین‌المللی است، تصریح کرد: در این راستا پیش‌نشست‌هایی را در کشورهای مختلف برگزار کرده‌ایم و این جریان در سطح ملی و بین‌المللی ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه پنجمین دوره کنگره بین‌المللی حضرت رضا (ع) در تاریخ 25 و 26 اردیبهشت‌ماه سال آینده برگزار خواهد شد، یادآور شد: در سال گذشته نیز اجلاسیه کنگره با پیام آیت‌الله جوادی آملی برگزار شد.

دبیر علمی پنجمین دوره کنگره جهانی حضرت رضا (ع) با اشاره به اینکه تلاش ما استفاده از فرصت‌ها با حداقل هزینه‌ها است، بیان کرد: اگرچه زائران بین‌المللی بسیاری داریم، اما متأسفانه امتداد فکری امام رضا (ع) در دنیا شکل نگرفته است.

وی در پایان تأکید کرد: به همین منظور به دنبال برگزاری اجلاسیه‌ای در شهر قم با همین رویکرد هستیم.

 

 

شناسه خبر 76320